През февруари започва безплатен скрининг на аортни заболявания. Подходящи за специализирани прегледи са пациенти с данни или съмнение за заболяване на аортата, както и за такива, преминали оперативно или ендоваскуларно лечение, които повече от една година не са правили профилактично образно изследване.
Заболяванията на аортата са два основни вида – заболявания, свързани с разширение на аортата и нарушение целостта на аортната стена. Това са аневризми и дисекации, и заболявания, свързани със стеснение на аортата, при които поради образуване на тромби се нарушава кръвоснабдяването след стеснения или запушен участък.
"Аортните заболявания могат да засегнат голяма група от хора с множество рискови фактори. Те споделят рисковите фактори на т.нар. "исхемична болест на сърцето" – тютюнопушене, висок холестерол и кръвно налягане."
Това казва в "Нашият ден" доц. д-р Живка Стойкова, началник на Интензивно кардиологично отделение към Аджибадем Сити Клиник.
Според нея аортните заболявания се развиват във времето асимптомно, симптомите са неприятни и силни. При дисекация на аортата има много остра, режеща болка в различни участъци на тялото. Ако разслояването на аортата засегне артерии, които хранят жизненоважни органи, включително крайници, глава, може да се прояви с исхемия в тези зони. Появява се артериална недостатъчност.
"По отношение на диагностиката включваме като базисно ниво доплер, ехокардиографията и измервания на налягания. Както и ехография с оценка на абдоминална аорта, която ангиолозите извършват“, казва доц. д-р Живка Стойкова.
При необходимост от уточняване на състоянието може да се прави компютърна томография или ядрено-магнитен резонанс, както и по-специализирани методики.
"Има вариант за ендопротезиране – метод, който все повече навлиза в световната практика“, допълва доц. д-р Живка Стойкова.
Чуйте подробности в звуковия файл.
Във "Време за наука" отправяме интересно предложение за ваканцията към децата и техните родители – лятната образователна програма на Националния природонаучен музей – БАН. Веселина Чирова , екскурзовод в музея, разказва повече за инициативата: "Целта е децата да натрупат нови знания за природата и да се забавляват по интересен начин...
В "Часът на етиката" – съвместната рубрика на "Време за наука" и секция "Етически изследвания" на Института по философия и социология при БАН – с проф. Стоян Ставру говорим за пресечните точки между етиката и музиката, за акустична справедливост и за изваждането на звук и глас от контекста им. В началото на разговора проф. Ставру предлага на..
На 8 юли в Европейския парламент ще се състои гласуването по повод приемането на България в еврозоната и ще бъдат одобрени законодателните актове, които уреждат присъединяването ни. На този ден се очаква и решението на Съвета на ЕС, което ще бъде финалният акт за приемането на евровалутата в България. Какво ще се случи след тази дата, какви са..
Журналистът от БиБиСи и "най-пишещ за крикет български журналист" Васил Велев разказва за най-причудливите и необичайни спортове по света – от гледане на труднодостъпни и опасни места до плуване в кална торфена река. Повече от 600 години някъде из Глостършър, Англия, се провежда състезание по търкаляне на пита сирене по стръмен склон. В..
В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" можете да чуете Борис Иванов и Любомир Николов, представители на сдружението "Искър" - София, които ще разкажат за почистването и облагородяването на бреговете на река Искър. Те са изградили едни доста удобни и сенчести почивалки, като са вдъхнали нов живот на едни стари палета, оформили..
SLAPP делата, медийната среда у нас и искът на Нова телевизия срещу журналиста Калин Манолов и доц. Светлана Божилова, коментира във "Въпреки..
"Има една приказка, че дяволът е в детайла… Богът е там. Точно там е вдъхновението, златната ръка и огънят на мерака, на това наистина да направиш нещо, да..
Световноизвестният оркестър "Йохан Щраус Виртуозен Оркестра" , вдъхновен от музикалното наследство на Йохан Щраус-син, ще предложи на българската публика..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg