Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Николай Недев:

Възможно ли е ранно диагностициране на рака на белия дроб?

Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

Ракът на белия дроб е водеща причина за смърт от онкологични заболявания в световен мащаб. В Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ "Младост" стартира Програма за ранно диагностициране на рак на белия дроб.

Целта на профилактична програма е ранно диагностициране и по-ранно започване на лечение, което от своя страна да доведе до удължаване на преживяемостта и качеството на живот сред рисковите групи.

Единственият подходящ метод за ранно диагностициране на рака на белия дроб е компютърната томография, към която трябва да има разработен специализиран нискодозов клиничен протокол.

"Лечението и превенцията са два изключително важни аспекта на това какво правим с пациентите с рак, но това са две абсолютно различни неща. За да има лечение, трябва да има заболяване. А скринингът се прави не на хора със заболяване, а на хора, които са здрави или поне изглеждат здрави“, посочва д-р Николай Недев, началник Отделение по лъчелечение и радиохирургия в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ "Младост".

"Ракът на белия дроб, който е изключително агресивно заболяване, е лечим в началните си стадии. Проблемът е, че той не причинява никакви симптоми, трябва да изберем една голяма група пациенти, които да изследваме, с надеждата да намерим тези, които имат ранно заболяване“, казва д-р Недев.

Нискодозовата компютърна томография е подходяща за пациенти, които имат повече от 40 пакет/години история на пушене. Ако се изпушва един пакет на ден цигари в рамките на една година, ви дава една пакет/година. Ако пушите два пакета на ден, тогава за една година успявате да съберете две пакет/години. Или ако са пушили по две кутии, тогава са необходими 15 години, за да се развие рак на белия дроб.

"Модерната терапия включва два или три начина на лечение за един и същи вид рак. Малко са терапиите, които могат да го излекуват сами по себе, освен ако не е много ранен стадий“, посочва д-р Недев.

Ракът на простата

Според специалиста по радиационна онкология ракът на простата е широкоспектърно заболяване. Необходимо е да се диференцират пациентите, в които този рак ще бъде истински агресивен и потенциално може да вземе живота на пациента. В България не се оценява достатъчно истински рискът от рак на простатата.

"По един начин той изглежда при 60-годишен мъж, който все още е активен във всяко едно отношение. И по съвършено друг начин изглежда в един 81-годишен мъж“, допълва д-р Недев.

През последните години образното водене на лъчетерапията, повишаването на дозата, с цел да получим по-добри крайни резултати по отношение на контролиране на тумора, нещата доста напреднаха. В България има няколко отделения, които могат за предоставят истински модерна лъчетерапия като перкутанно лечение.

Чуйте повече в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За почистването и облагородяването на бреговете на река Искър

В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" можете да чуете Борис Иванов и Любомир Николов, представители на сдружението "Искър" - София, които ще разкажат за почистването и облагородяването на бреговете на река Искър.  Те са изградили едни доста удобни и сенчести почивалки, като са вдъхнали нов живот на едни стари палета, оформили..

публикувано на 07.07.25 в 16:00
Пастор Рангел Кълвачев, Ана-Мария Кръстева и д-р Ахмед Лютов

Как могат религиозните общности да помагат на лишените от свобода

Религиозните общности играят значителна роля в подпомагането на лишените от свобода чрез различни инициативи и програми, които целят да осигурят духовна, емоционална и социална подкрепа. Духовни представители на различни религии посещават затворите, за да провеждат богослужения, молитви и беседи. Това предоставя на затворниците възможност за духовно..

публикувано на 07.07.25 в 13:50

Ролевите модели на агресивните младежи

Какво е общото между локалите, инцелите, последователите на Тейт? Как гневът маскира дълбоката нужда от принадлежност и смисъл във време на разрушени ценности и ролеви модели, налагани от герои, които не отразяват реални човешки качества, а изпълняват функция – да продават, да провокират, да създават илюзия за избор, стойност, стил. Кой моделира..

публикувано на 07.07.25 в 10:13

AquaLID – българското устройство, което засича микропластмаса във вода

Здраве, наука, устойчивост – или как новите технологии могат да помогнат за справянето с един от най-сериозните екологични проблеми на съвремието ни. В рубриката "Зелените новатори" на предаването "Нашият ден" гостува Димитър Филипов – съосновател на  AquaLID , българско устройство, което засича микропластмаса във вода в реално време...

публикувано на 07.07.25 в 09:45

Православната църква почита Св. Неделя

На 7 юли се отбелязва църковният празник Света Великомъченица Кириаки – Неделя. Днес е и храмовият празник на митрополитската катедрала "Света Неделя". Празникът започна снощи с тържествена архиерейска вечерня, тъй като църковните празници започват от залез слънце на предния ден. Днес света литургия в катедралата "Св. Неделя" ще отслужи..

публикувано на 07.07.25 в 09:19