Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Актьорът Мариан Бозуков:

За будните деца на Чепеларе, вълшебното завръщане и чудото, което предстои

Мариан Бозуков
Снимка: Родопски драматичен театър

За работата с деца, театъра и красотата на Родопите в "Нашият ден“ разказва актьорът Мариан Бозуков. Завръща се в родното Чепеларе преди две години и половина, защото обстоятелствата така се подреждат и няма какво повече да прави в София. В момента е част от трупата на Родопския драматичен театър в Смолян.

"Хората казват, че камъкът си тежи на мястото, че това е основната и най-важна причина, която може да те върне от там, откъдето си излязъл. А пък всяко пътешествие има начало и край. Така че моето пътешествие в известен смисъл приключи. Сега започва ново“, споделя Мариан Бозуков.

Започва да асистира на един проект на училищната библиотека на СУ "Васил Дечев" в Чепеларе, така се ражда една изключително красива детска книжка.

"Най-голямото удовлетворение е, когато видиш 60 деца на сцената, които са грейнали от радост и щастие. Автори в това малко сборниче,  в което те направиха прекрасни илюстрации, а някои от тях написаха собствени текстове“, допълва Мариан Бозуков.

Впечатлен е от усилията на общинското ръководство в Чепеларе, което полага изключителна грижа да развива културата.

Новият проект "Обичам киното и участвам, за да се науча“

Проектът има за цел да запознае децата с основните принципи за заснемане на интервю или кратък документален филм. Децата ще бъдат разделени в няколко групи. На сценаристите – да пишат сценарии и диалози. Групата на операторите, тези от тях, които са любопитни, да се докоснат до снимането и камерата. Групата на режисьорите и групата на репортерите – и по този начин всеки ще се профилира в своята си професия.

"Целта е децата да подготвят материали, да вземат интервюта и да направят документален разказ от първо лице за известни будители от Чепеларе. По пози начин ще имаме някаква родова памет, която ще бъде запечатана на фотолента и най-основното е, че в същност всеки един от тях ще се подготви в тази област не само практически, но и ще научи повече“, казва актьорът.  

Той допълва, че днешните деца са много оправни, поради това, че боравят с електронни технологии всеки ден. Този проект може би ще ги измъкне от таблетите и телефоните, в които потъват всекидневно.

Театърът и младежите в Чепеларе

С младежите, които посещават Младежкия център в Чепеларе, Мариан Бозуков работи върху създаването на един мултижанров спектакъл. Темите, които ще засегне това представление, са темите на младежите, онова, което ги притеснява, докъде им стига любопитството. Младият човек се оказва доста самотен.

"Аз много се удивих от това колко малко познаваме децата и техните проблеми. И колко малко знаем за това, което ги вълнува екзистенциално – не просто битовото, а къде ги болят душичките“, посочва Мариан Бозуков.

Пожеланието

Актьорът споделя, че гледа към светлото, към безкрайните хоризонти. А на децата от Чепеларе пожелава да имат вдъхновение и вълнение в срещите си. Да има нещо, което да ги провокира, защото само тогава можеш да извадиш неподозирани възможности.

Целия разговор с актьора Мариан Бозуков можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев

Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев танцуват на фестивала "Екселсиор" в Сиена

В навечерието на Международния ден на танца "Артефир" запознава слушателите с една вълнуваща новина от звездната карта на световния балет. Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев на Балета на Държавна опера-Стара Загора участват в 12-ия Танцов фестивал "Екселсиор" в Сиена , под артистичното ръководство на маестро Марко Бати...

публикувано на 26.04.24 в 15:00

Девети брой на списание "Но поезия"

"Списание "Но поезия" излиза отново и за кратко след неколкогодишна пауза. Това е летният брой за 2024 г. Книжка 9 за големите неща." Това четем от името на "Но редакция"-та на списанието.  Петя Хайнрих пише в редакторския си текст: "За този брой пожелахме българските поети да ни изпращат текстове, засягащи голямото. Гранд, мега, гига, хипер, супер..

публикувано на 26.04.24 в 13:34

Награда "Рицар на книгата" – шумните герои на литературата

По случай Световния ден на книгата и авторското право (23 април) Асоциация "Българска книга" връчи за двадесети пореден път наградата "Рицар на книгата" . Наградата е знак на признание за усилията, свързани с насърчаването на четенето и популяризирането на книгата. Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за..

публикувано на 26.04.24 в 13:28

Кои са важните "други" в живота ни

"Значимите други в живота на човека" е изследване на д-р Надя Колчева, психолог и преподавател в НБУ, което проследява основните фактори, които влияят на начина, по който взаимодействаме с хората около нас. "Началото на живота на човека наистина е ключово. – казва д-р Надя Колчева – Дори от най-ранните взаимоотношения с новороденото бебе зависят..

публикувано на 26.04.24 в 13:15

Книгите оживяват в изложба в Ларгото в София

Интерактивната изложба "Книгите оживяват" представя 33 големи пана с откъси от едноименния независим дигитален проект за българските детски градини и училища. Той обединява книгите от образователната мултимедийна поредица за деца "Туй-онуй" на художник илюстратора и аниматор Мая Бочева-Уики. Подходът в дигиталните книги-игри е..

публикувано на 26.04.24 в 11:40