Изложбата "От страница на страница..." отбелязва 127-годишнината на Библиотечната сбирка на Националната художествена академия. Експозицията в галерия "Академия", НХА, е специално подготвена за празника, за да представи архивния фонд на книгите за изобразително изкуство в България и запазеното богато наследство.
Библиотечната сбирка, събирана и опазвана в продължение на много десетилетия, заема достойно място в историческото развитие и утвърждаването на Художествената академия в София. По своето съдържание тя се смята за най-старата библиотека с най-богат специализиран фонд от литература за изобразително изкуство.
Още в началото на създаването на първото висше училище за изкуства в България, в неговия минималистичен модел е предвидено обособяване на библиотечна сбирка. Значима стъпка, която пряко допринася за реализиране на академичната мисия на институцията през следващите десетилетия.
Със своята 127-годишна история сбирката на Художествената академия от издания по въпроси на изобразителното изкуство днес стои достойно на българската информационна карта – отдавна утвърдена като водеща информационна институция на пластическите изкуства в страната. По своята специфика тя е уникална, тъй като притежава многотомни издания по история на изкуството, повечето библиографска рядкост, и стотици изключително ценни книги и албуми.
Експозицията "От страница на страница..." се фокусира върху създаването на специализирана Библиотечна сбирка и нейното развитие във времето. Това е един все още слабо проучен процес, който обаче представлява съществена част от историята на образователната институция.
Експонирани са запазени архивни документи, фотографии и редки издания по изобразително изкуство, които ни връщат назад във времето. Това е опит на кураторите да изяснят и редица неизвестни.
Представят се значими етапи и аспекти – обособяването на библиотечен фонд през 1896 г., организирането му като съвременна научна библиотека и обогатяването му през годините, неговият принос за оформянето на Художествената академия като един от първите културно-просветни центрове след Освобождението и първата половина на ХХ век.
Проектът е финансиран по Програмата за научната и художествено-творческата дейност на Националната художествена академия за 2022 година.
Екип: д-р Милена Балчева-Божкова (ръководител на проекта и куратор на изложбата), доц. д-р Ненко Атанасов (куратор на изложбата и автор на знака, дизайна и оформлението), ст. преп. д-р Росен Тошев (фотограф), Анелия Георгиева и Лиляна Иванова (проучване на библиотечния архив и селекция на изданията), Силвия Милославова (редактор, коректор, преводач).
Кураторите на изложбата – изкуствоведът д-р Милена Балчева - Божкова, уредник на музейната сбирка на НХА и доц. д-р Ненко Атанасов, преподавател в катедра "Плакат и визуална комуникация“ при Академията, разказаха в "Артефир" за най-ценните издания и артефакти в Библиотечната сбирка на Художествената академия и нейното развитие през годините.
Експозицията "От страница на страница..." продължава до 17 февруари в галерия "Академия", НХА.
Чуйте повече от звуковия файл.
Снимки и информация – галерия "Академия", НХА
Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази Шекспирова пиеса е сложено началото на театралната школа "Петровден" през 1999 година от режисьора Христо Церовски. Мениджърът на фестивала Инна Церовска разказва в "Нашият ден" за постигнатото..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият ден" Десислава Желева от издателството разказва повече за митологичния за роман. Книгата е голяма, сложна, философска. В цели 800 страници авторът балансира между мистичното и реалността, между..
Изложбата "Габровци под Самарското знаме" ще бъде открита в Дряново на 24 юли . Това съобщи Иван Христов, директор на Историческия музей в града. Експозицията е посветена на българските опълченци от Габровския регион – Габрово, Дряново, Севлиево и Трявна , като отдава почит на приноса им в Освободителната война. Изложбата е подготвена от..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази вечер от 19:00 часа. Но това не е просто среща или лекция – това е преживяване, насочено към онези, които носят любов към старите сгради, към тяхната история и дух. Какво знаем за старите сгради? А..
Лятна предпремиера на сборника "Българска работа. Съгласуване на времената" на Стефан Минчев предстои на 15 август от 18 ч . Събитието с модератор Аксиния Михайлова, която е редактор на книгата, ще се състои на откритата сцена Експоцентър "Флора" - Бургас . По думите на Минчев заглавието е директна препратка към израза на Иван Хаджийски –..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg