Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

127 години Библиотечна сбирка на Националната художествена академия

Изложбата "От страница на страница..." отбелязва 127-годишнината на Библиотечната сбирка на Националната художествена академия. Експозицията в галерия "Академия", НХА, е специално подготвена за празника, за да представи архивния фонд на книгите за изобразително изкуство в България и запазеното богато наследство.

Библиотечната сбирка, събирана и опазвана в продължение на много десетилетия, заема достойно място в историческото развитие и утвърждаването на Художествената академия в София. По своето съдържание тя се смята за най-старата библиотека с най-богат специализиран фонд от литература за изобразително изкуство.

Още в началото на създаването на първото висше училище за изкуства в България, в неговия минималистичен модел е предвидено обособяване на библиотечна сбирка. Значима стъпка, която пряко допринася за реализиране на академичната мисия на институцията през следващите десетилетия.

Със своята 127-годишна история сбирката на Художествената академия от издания по въпроси на изобразителното изкуство днес стои достойно на българската информационна карта – отдавна утвърдена като водеща информационна институция на пластическите изкуства в страната. По своята специфика тя е уникална, тъй като притежава многотомни издания по история на изкуството, повечето библиографска рядкост, и стотици изключително ценни книги и албуми.

Експозицията "От страница на страница..." се фокусира върху създаването на специализирана Библиотечна сбирка и нейното развитие във времето. Това е един все още слабо проучен процес, който обаче представлява съществена част от историята на образователната институция.

Експонирани са запазени архивни документи, фотографии и редки издания по изобразително изкуство, които ни връщат назад във времето. Това е опит на кураторите да изяснят и редица неизвестни.

Представят се значими етапи и аспекти – обособяването на библиотечен фонд през 1896 г., организирането му като съвременна научна библиотека и обогатяването му през годините, неговият принос за оформянето на Художествената академия като един от първите културно-просветни центрове след Освобождението и първата половина на ХХ век.

Проектът е финансиран по Програмата за научната и художествено-творческата дейност на Националната художествена академия за 2022 година.

Екип: д-р Милена Балчева-Божкова (ръководител на проекта и куратор на изложбата), доц. д-р Ненко Атанасов (куратор на изложбата и автор на знака, дизайна и оформлението), ст. преп. д-р Росен Тошев (фотограф), Анелия Георгиева и Лиляна Иванова (проучване на библиотечния архив и селекция на изданията), Силвия Милославова (редактор, коректор, преводач).

Кураторите на изложбата – изкуствоведът д-р Милена Балчева - Божкова, уредник на музейната сбирка на НХА и доц. д-р Ненко Атанасов, преподавател в катедра "Плакат и визуална комуникация“ при Академията, разказаха в "Артефир" за най-ценните издания и артефакти в Библиотечната сбирка на Художествената академия и нейното развитие през годините.

Експозицията "От страница на страница..." продължава до 17 февруари в галерия "Академия", НХА.

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки и информация – галерия "Академия", НХА

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Корейската артистка Джазу Янг представя "Иманентност" в "Гьоте-институт"

Корейската художничка Джазу Янг открива първата си самостоятелна изложба в София тази вечер в галерията на "Гьоте-институт". Експозицията носи заглавието "Иманентност" и представя задълбочено изследване на връзката между хората и обитаваните от тях пространства. В своите творби Янг се фокусира върху темите за трансформацията на градските..

обновено на 09.05.25 в 10:47

Полша приема българската изложба за римския лагер край Свищов

Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов представят експозиция "Римски легионерски лагер и ранновизантийския град Нове". Експозицията е част от мащабен проект, в рамките на който през 2024 година се осъществи и международна научна..

обновено на 09.05.25 в 10:33

Даниела Русева разкрива мистерията на буквите в нова изложба

В Пловдив, в галерия "Дяков", тази вечер се открива изложба на Даниела Русева. Художничката работи в областта на графиката, живописта и рисунката. Нарекла е изложбата си "...моят азбучник...или, когато мама пишеше писма". В своята експозиция Русева е изобразила всяка буква от азбуката, често с предмети или символи, чието име започва със съответната..

публикувано на 09.05.25 в 09:06

"Берлин, Берлин" е в Пловдив

Спасението, което театърът предлага, често е пречистващ смях. Точно както е в премиерния за Пловдивския драматичен театър "Н.О. Масалитинов" спектакъл "Берлин, Берлин". Той ще се играе на 9 и 10 май . Ако комедията е трагедия, погледната от дистанцията на времето, то в пиесата на Жералд Сиблерас и Патрик Одекьор през много смях се разказва..

публикувано на 08.05.25 в 17:09
Антон Баев – директор на  Международния фестивал на поезията

В Пловдив се провежда Международният фестивал на поезията "Орфей"

В Пловдив се провежда Международният фестивал на поезията "Орфей". Поети от Хърватия, Чехия, Словакия, Естония, Турция, Босна и Херцеговина, Дания, Грузия и България четат на роден език и в превод на български в двете фестивални вечери.  По време на откриващата вечер ще бъде връчена голямата награда "Орфей" – за изключителен принос към поезията,..

обновено на 08.05.25 в 15:10