Въпреки че животът ни никога не е бил по-хубав, изглежда, много хора не се чувстват добре психически. Зачестяват обезпокоителните доклади, според които броят на страдащите от психически проблеми нараства, а здравните организации предупреждават, че навярно след няколко години различните форми на депресия ще започнат да вредят повече от което и да е друго заболяване по света върху здравето на хората.
"Мозък не за този свят" е книга на популярния шведски психиатър д-р Андерш Хансен, който се заема с нелеката задача да даде отговор на въпроса: Защо продължаваме да изпитваме тревожност и ставаме все по-нещастни в златните години на цивилизацията ни?
Книгата е преведена на над 20 езика и обяснява процесите в нашия мозък, търсейки отговор как да се справим с тревожността и депресията в условията на днешния динамичен и високотехнологичен свят.
Авторът ни отвежда на просветляващо пътешествие из дебрите на ума, като показва как нашият мозък, еволюирал в един съвсем различен свят, има проблеми с адаптацията към съвременната стресова и силно дигитална среда. За тази цел са нужни промени – и дори отказ от натрапчиво налаганата мантра за задължителното постоянно преследване на щастието.
Книгата е написана на популярен език и дава отговор на въпросите защо тревожността и депресията са напълно естествени състояния, останки от праисторическите времена, в които хората са били заплашени постоянно от глад и инфекциозни заболявания. Ще разберем и защо самотата, този модерен феномен, може да бъде изключително опасна и защо физическата активност е от ключово значение за нашето здраве.
Книгата съдържа полезни съвети как да се справим с всички тези неблагоприятни психически проблеми благодарение на собствената си биология.
И още от зададените и изследвани въпроси в книгата: откъде идват емоциите и наистина ли всичко е "в главата ни"? Защо не можем да бъдем постоянно щастливи?
Книгата е базирана на множество източници и дългогодишния професионален опит на психиатъра д-р Хансен и заменя познатия израз "всичко в главата ни" с "всичко е в главата и тялото ти и често е знак за напълно нормално функциониране".
"Мозък не за този свят" напомня на всеки, който се чувства зле – помощта винаги може да бъде получена, стига да я поискаме.
“Случаят Лола“ от Хосе Варлета под режисурата на Николай Младенов има предпремиера на 30 януари в Сатиричния театър “Алеко Константинов”. Това е моноспектакъл на Елена Атанасова, сценографията е на Чавдар Гюзелев, музика и музикална среда – Мартин Каров. Другото ново заглавие от афиша на Сатирата е “Не забравяйте да се подпишете”(Любовна среща за..
С премиера на комедията "Не те познавам вече" от Алдо де Бенедети, с участието на Любомир Нейков, Румен Угрински, Илияна Лазарова, Дона Вълова, Катерина Борисова и Роберт Янакиев, наскоро в столицата се появи ново средище за култура, което се намира в сградата на ул. "Шипка" 34 и носи името ThetroArt. Александър Пеновски, който ръководи ThetroArt,..
След премиерата в Бакау (Румъния) 2014 г., последвана от Пловдив 2015, София 2016 г. и Гейнсвил (Флорида, САЩ), "Антигона – това съм аз" (anti-GONE-It’s me) ще бъде представена отново на софийска сцена. Публиката ще има възможността да се наслади на авторския солов спектакъл на хореографа Галина Борисова. В него се изследва античния модел..
Севар Иванов завършва актьорско майсторство в класа на легендата Стефан Данаилов. Веднага след това защитава докторската си степен в УНСС, където с днешна дата е преподавател по управление и финансиране в изкуството. Специализира в САЩ, член на "Менса", до скоро зам.- директор на театър. Играе самия Дориан Грей в Младежкия театър и Васил Левски в..
"Най-важното за един човек е да има възможността да изучава това, което му харесва и да се занимава точно с тази област, която го прави истински щастлив и..
Харуки Мураками, един от най-четените съвременни писатели, спряган многократно като следващ носител на Нобеловата награда за литература навърши 76 години...
На 27 януари се навършва 1 година от смъртта на актьора Славчо Пеев. Спомняме си за него със записи от Архивния фонд на БНР. Светослав Пеев..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg