Силно земетресение с магнитуд между 7,4 и 7,9 по Рихтер причини смъртта на повече от 280 души в Южна Турция и на над 240 в Сирия в ранните сутрешни часове на понеделник, срутвайки десетки сгради и предизвиквайки издирване на оцелели под развалини по заснежените улици, като то беше усетено и в Кипър и Ливан, съобщава световните агенции.
Турските власти определиха първоначално броя на загиналите на 76, но предупредиха, броят на жертвите вероятно ще се покачи значително, тъй като земетресението е хванало повечето хора, докато все още спят у дома си, предаде Франс прес.
Междувременно броят на загиналите нарасна до 284. Броят на ранените надхвърля 2300. Разрушени са над 1700 сгради.
“Обявено е високо ниво на тревога. Мощното земетресение е разтърсило почти цяла Югоизточна Турция. Съобщава се и за загинали в съседна Сирия. Изпратени са спасителни екипи.
По думите на директора на сеизмологичната централа в Истанбул – това е най-голямото земетресение след 17-и август 1999 г. Тогава броят на загиналите беше огромен, около 17 хил. души бяха загиналите. Дано в момента не става въпрос за нещо такова, защото наистина самото земетресение е много голямо.
Засегнати са поне 10 големи турски града, като определена част от тях са областни центрове. Това означава, че самият периметър на земетресението е много голям“, каза в ефира на “Нашият ден“ Тайфур Хюсейн.
“За съжаление кризите в Турция се увеличават. Той е умел политик, нееднократно е печелил избори в Турция. Той успява да превърне кризите в големи възможности, които му носят политически дивиденти.
Той нееднократно е посочвал, че ако не контролира дневния ред в Турция, това означава да не може да контролира и самата държава. Дневният ред в страната определя турският президент. Виждаме абсолютната немощ на опозицията в лицето на основните опозиционни партии. Въпреки че има обединение от шест партии, извън тях остава прокюрдската партия, според всички социологически проучвания показва, че тяхната роля ще е ключова.
Самата реакция на кюрдските избиратели в страната ще има решаващ и балансиращ ефект към резултатите от изборите, които се очертават да са към средата на месец май“, посочва още той в интервю за БНР.
Преход между различни форми на управление, икономически системи, концепции за света, източници на енергия. Какво губим и какво печелим в процеса на преминаването? Всеки преход ли е труден и може ли да бъде справедлив? Разговор в "Гласът на времето" с Венцеслава Кожухарова от екип "Климат и енергия" към Екологично сдружение "За Земята",..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Георги Станоев, Горна Оряховица: Може ли обещание за дарение или прехвърляне на имот, направено пред близки, да има сила след смъртта на родителя..
На кого и как се издава разрешение за достъп до класифицирана информация – отказ и отнемане на отдаденото разрешение. Гост в юридическото предаване на БНР "Законът и Темида" е доц. д-р Цвета Маркова , първия председател на държавната комисия по сигурността на информацията. Тя е създала от самото начало цялата институция и устройствен правилник за..
"Грийнпийс" – България представя идеята за морски резерват "Маслен нос" в Приморско. Природозащитната организацията проведе среща с рибарски дружества, представители на Община Приморско и туристическия бизнес от Созопол, Приморско, Китен и Царево. Във връзка с дейностите, подпомагащи опазването на морето, от природозащитната организация..
На 14 декември "Колегиум музикум Берлин" под диригентството на дългогодишния си ръководител Донка Митева ще се представи за първи път в почти пълен състав..
Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в..
Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg