Документално откритие за неизвестна изложба на Владимир Димитров - Майстора в Нюшател, Швейцария, и срещата с последния жив модел на художника – Боянка Аракчиева, превърнаха в сензация представянето на първия етап от проекта "Дигитални посланици на Майстора". Идеята е на д-р инж. Красимира Димитрова, изследователка на творчеството на Владимир Димитров и родственица на Дафина – Българската мадона на Майстора. Целта е проследяването на връзката между прочутия български художник и държавите, в която е оставил отпечатък с творчеството и живота си.
Пред публиката в София с директни включвания участваха: от Берлин – Петя Христова, от Ню Йорк – Мартина Новакова, от Прага – Йордан Дъбов, от Белгия – Българска културна асоциация и Клуб на хорото в Брюксел, от Париж – Йорданка Костадинова, от Берн – Веселка Лалова- Мютце. В залата в София се представи дигиталният посланик в Милано Петър Милев.
Адвокатът и преподавател в Бернския университет д-р Ерик Евтимов, наследник на род, свързан с Майстора, представи документално откритие за изгубена във времето информация относно участието на Владимир Димитров-Майстора в знакова изложба в Нюшател, Швейцария. От юни 1958 г. до 1 февруари 1959 г. в Етнографския музей на града вниманието привличат над 400 експонати и картини от България, включени в изложбата "2500 години българско изкуство". Представянето, засекретено във времето, се счита за първото всеобхватно излизане на страната ни на европейската културна сцена след Втората световна война. За първи път там пътуват извън България и тракийските съкровища от Вълчитрън и Панагюрище.
Уредник на изложбата от швейцарска страна е директорът на Етнографския музей в Нюшател, Жан Габю, който става и кръстник на картината на Майстора "Българската мадона", чийто модел е Дафина от село Шишковци. Друга картина на Майстора, включена в изложбата – "Младо момиче", стана връзката с единствения му жив модел. Боянка Аракчиева, която присъстваше на представянето на дигиталните посланици в София, развълнувана разбра, че образът ѝ се е радвал на популярност в Швейцария в средата на миналия век. А на въпроса какво си спомня за художника, тя възкликна: "Майстора е светец!" – чуйте още в звуковия файл.
Снимки – Мисия 23:1 и БНТ 2
Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата! Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар, кучкар, инженер, но и..
В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..
"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..
Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов. Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..
Гостът ни е учил режисура, актьорско майсторство и театрален мениджмънт в Париж и Ню Йорк. През 2008 година във френската столица основава компания, в която работи с артисти от над 20 държави. Двукратен носител е на наградата "Млад талант на Париж", присъждана от парижкото кметство. Създател е на фестивали, летни академии и " Театър на чудесата"..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg