Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За новото начало

4
Снимка: Зорница Гъркова

В Разлог началото на всяка година се отбелязва с дълги хора в народни носии и изобщо – с пищни празненства. В такива моменти Елисавета Белчева от Разлог има много работа – от дълги години тя прави обредни хлябове, питки и погачи за всяко празненство и за всеки повод – и за тъжните, и за радостните моменти. 

Елисавета пече в домашната си кухня, а питките ѝ са обикнати и обичани от разложчани. Любимата ѝ питка е слънчевата – с много масло, със сирене и с окъпано тесто. Лъчите на питката грейват под ръцете на майсторката, която не спира да създава за благото на общността.

Във втората част на "Изгрев" гостува майсторката на дантела Бистра Писанчева, част от неформалната група за ръкоделие "СедянкаТА". 

Бистра пътува из целия свят, за да преподава техниката на дантелата, с която създава картини. Всяка нишка в работите на Бистра е мазка от картина, а днес вече е факт и книгата ѝ върху дантелата – "Дантелата – културни технологии и социални практики“, издадена наскоро от Университетското издателство "Св. Климент Охридски“. 

Книгата е посветена не на техниката и технологията за самото създаване на дантела, не и на занаята на дантелата, който в определени исторически периоди и бил и индустриализиран. В нея са поместени интервюта с дантелиерки, разказващи как се живее с дантела, какво означава създаването ѝ за всеки отделен човешки живот и как новите приложения на дантелиерската техника могат да запазят умението за бъдещите поколения.

Чуйте цялото предаване в звуковия файл.

Снимки – Зорница Гъркова, Творчески център на калоферската дантела

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07

Да свалиш наметалото, или искейпизмът – защо?

Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..

публикувано на 04.11.24 в 12:50
Колаж: Георги Корнейков

"ЕкоОбщина": Френско-българско партньорство за екологични градове

Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..

обновено на 04.11.24 в 12:35
Тодор Цеков, Антон Митов и Радослав Диков (от ляво надясно)

Антон Митов представя: Теодор Цеков и Радослав Диков

Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..

публикувано на 04.11.24 в 12:14

Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е актуално?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..

обновено на 04.11.24 в 11:35