В Разлог началото на всяка година се отбелязва с дълги хора в народни носии и изобщо – с пищни празненства. В такива моменти Елисавета Белчева от Разлог има много работа – от дълги години тя прави обредни хлябове, питки и погачи за всяко празненство и за всеки повод – и за тъжните, и за радостните моменти.
Елисавета пече в домашната си кухня, а питките ѝ са обикнати и обичани от разложчани. Любимата ѝ питка е слънчевата – с много масло, със сирене и с окъпано тесто. Лъчите на питката грейват под ръцете на майсторката, която не спира да създава за благото на общността.
Във втората част на "Изгрев" гостува майсторката на дантела Бистра Писанчева, част от неформалната група за ръкоделие "СедянкаТА".
Бистра пътува из целия свят, за да преподава техниката на дантелата, с която създава картини. Всяка нишка в работите на Бистра е мазка от картина, а днес вече е факт и книгата ѝ върху дантелата – "Дантелата – културни технологии и социални практики“, издадена наскоро от Университетското издателство "Св. Климент Охридски“.
Книгата е посветена не на техниката и технологията за самото създаване на дантела, не и на занаята на дантелата, който в определени исторически периоди и бил и индустриализиран. В нея са поместени интервюта с дантелиерки, разказващи как се живее с дантела, какво означава създаването ѝ за всеки отделен човешки живот и как новите приложения на дантелиерската техника могат да запазят умението за бъдещите поколения.
Чуйте цялото предаване в звуковия файл.
Снимки – Зорница Гъркова, Творчески център на калоферската дантела
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..
За смелите сърца с кауза разговаряме в "Нашият ден" с доброволеца Лазар Радков – един от инициаторите на "Спасителен клуб за Бъдеще", който събира на едно място доброволци от цялата страна с мисия да помагат при бедствия. В сезона на високите горещини доброволците от Хасково вече са изгасили около четири пожара, разказва Радков...
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg