Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инж. Димитър Куманов: Абсолютно неподготвени сме за земетресения

Снимка: Юксел Йозкан

“Надявам се държавата да реагира на това, което се случва в Турция и най-после да вземе мерки за изготвяне на цялостна стратегия за реакция на нашата държава, защото ние сме абсолютно неподготвени за земетресения, от които са настъпили разрушения и има жертви. Единственото, в което имаме готовност, са спасителни екипи“.

Това каза в интервю за БНР екологът инж. Димитър Куманов, участвал в преодоляването на последствията от бедствия в България и Албания и автор на инструкция за реакция на населението преди, по време и след земетресение.

Преди земетресението – какво зависи от нас?

Според него щетите и жертвите от земетресението могат да бъдат намалени значително. Инструкцията, която той написва е базирана на негови професионални знания, информация от интернет и неща от опита, който е натрупал при обследвания на повредени сгради след земетресението в Перник.

В ефира на “Нашият ден“ той посочва какво трябва да се знае преди земетресението. Куманов съветва при никакви обстоятелства да не се къртят стени и да се правят преустройства без сериозен конструктивен проект и посочва, че при земетресение реагират и участват всички възможни системи на сградата:

“Когато удари едно земетресение всяка налична стена във всяка сграда, ако говорим за тухлени стени, независимо колко е дебела, се съпротивлява. Самата сграда мобилизира всичките си елементи. Обследвал съм стотици сгради, които са били само с тухлени зидарии, както дебелите стени, които са по фасадите или между отделните елементи, така и по-тънките стени, които са половин тухла, когато са в едно и също направление, са имали едни и същи пукнатини. Това означава, че и по-тънката стена е поела някакви усилия, за да се спука. Нейният принос в реагирането на сградата и сигурността е по-малък, отколкото е на по-дебелите стени, но и тя се е съпротивлявала“.

“Не къртете без усилване и обстойно обследване на сградата. Апартамент никога не се оценява сам, защото в съседен или по-долен апартамент някой може да е махнал половината стени“, предупреждава инж. Куманов.

Инж. Димитър Куманов

По време на труса…

“Изчакайте на най-безопасното място да премине труса и тогава напуснете спокойно. Не можете да избягате от сградата за десет секунди, нали?! А най-често тежките повреди и разрушения са на нивото на първия етаж. Тоест, там може да бъдете смачкани, докато бягате.

Не използвайте асансьор. Токът ще спре, асансьорът ще блокира и после изваждането на хора от него е много трудно. Стойте далеч от прозорците. Те могат да се счупят и да ви наранят“, съветва Куманов на страниците на инструкцията, създадена от него.

Повече за това какво да правим, ако сме заклещени в повредена сграда и какви да бъдат нашите реакции след трусовете, чуйте от пълното интервю в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31