“Надявам се държавата да реагира на това, което се случва в Турция и най-после да вземе мерки за изготвяне на цялостна стратегия за реакция на нашата държава, защото ние сме абсолютно неподготвени за земетресения, от които са настъпили разрушения и има жертви. Единственото, в което имаме готовност, са спасителни екипи“.
Това каза в интервю за БНР екологът инж. Димитър Куманов, участвал в преодоляването на последствията от бедствия в България и Албания и автор на инструкция за реакция на населението преди, по време и след земетресение.
Преди земетресението – какво зависи от нас?
Според него щетите и жертвите от земетресението могат да бъдат намалени значително. Инструкцията, която той написва е базирана на негови професионални знания, информация от интернет и неща от опита, който е натрупал при обследвания на повредени сгради след земетресението в Перник.
В ефира на “Нашият ден“ той посочва какво трябва да се знае преди земетресението. Куманов съветва при никакви обстоятелства да не се къртят стени и да се правят преустройства без сериозен конструктивен проект и посочва, че при земетресение реагират и участват всички възможни системи на сградата:
“Когато удари едно земетресение всяка налична стена във всяка сграда, ако говорим за тухлени стени, независимо колко е дебела, се съпротивлява. Самата сграда мобилизира всичките си елементи. Обследвал съм стотици сгради, които са били само с тухлени зидарии, както дебелите стени, които са по фасадите или между отделните елементи, така и по-тънките стени, които са половин тухла, когато са в едно и също направление, са имали едни и същи пукнатини. Това означава, че и по-тънката стена е поела някакви усилия, за да се спука. Нейният принос в реагирането на сградата и сигурността е по-малък, отколкото е на по-дебелите стени, но и тя се е съпротивлявала“.
“Не къртете без усилване и обстойно обследване на сградата. Апартамент никога не се оценява сам, защото в съседен или по-долен апартамент някой може да е махнал половината стени“, предупреждава инж. Куманов.
По време на труса…
“Изчакайте на най-безопасното място да премине труса и тогава напуснете спокойно. Не можете да избягате от сградата за десет секунди, нали?! А най-често тежките повреди и разрушения са на нивото на първия етаж. Тоест, там може да бъдете смачкани, докато бягате.
Не използвайте асансьор. Токът ще спре, асансьорът ще блокира и после изваждането на хора от него е много трудно. Стойте далеч от прозорците. Те могат да се счупят и да ви наранят“, съветва Куманов на страниците на инструкцията, създадена от него.
Повече за това какво да правим, ако сме заклещени в повредена сграда и какви да бъдат нашите реакции след трусовете, чуйте от пълното интервю в звуковия файл.
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
В Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки" в Украйна се проведе деветата поредна Международна научна конференция за млади българисти. Събитието бе организирано от Центъра по българистика и лектората по български език, литература и култура в университета, като акцентът тази година бе поставен върху темата " Младите в..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg