Вход (и ефир) свободен за верни слушатели, томбола с награди (билети за концерти на "Аларма"), музика от историята и бъдещето на предаването и изнесено студио на живо в петък вечер
Вечерната линия за култура на програма "Христо Ботев" "Аларма" ви кани днес (петък, 10 февруари: от 19.00 ч., та чак до след полунощ) да се присъедините към специалното ни празнично издание с участието на водещите на предаването, някои от най-интересните ни гости през годините и вас, слушателите (заповядайте на живо!) в клуб "Сингълс" (НДК, вход А4)
Поканени са всички колеги, съмишленици и почитатели на предаването. Преднамерено няма да даваме безплатни коктейли или да прилагаме други корпоративни трикове, насърчаващи консуматорството, защото не това е нашият фокус.
Ще има обаче изнесено студио (в обичайните часове на "Аларма" – от 21.30 и 23.00 ч.), в което всеки от вас ще може да сподели своите спомени от последните 15 години или пък защо не - идеи за бъдещето и развитието на "Аларма". От своя страна пък ние ще обявим някои нови рубрики, с които започва 2023 г. Част от присъстващите ще спечелят билети за предстоящите концерти на фестивала ни "Аларма Пънк Джаз".
Музиката, която ще звучи през цялата вечер, също ще отразява нашата 15-годишна история, като ще има и записи, които не могат да се чуят никъде другаде по света (освен понякога в ефира на програма "Христо Ботев")...
А за тези, които още не ни познават, ето кои сме ние:
"Аларма" е вечерно предаване за култура за младежи от 8 до 88-годишна възраст с фокус върху иновативното, експерименталното, алтернативното, неконвенционалното. Излъчва се от понеделник до петък от 21.30 до 23.00 ч. в ефира на програма "Христо Ботев" от 7 януари 2008 г. Предаването е дискусионно-познавателно – често културните теми са естествено преплетени с теми от областта на образованието, политическата реалност и сюрреалност, науката, спорта, иновациите.
В "Аларма" звучи музика, която рядко може да се чуе в други радиопредавания: по-съвременни и съзвучни със световните тенденции поджанрове в рока, джаза и електронната музика. "Аларма" покрива цели сфери в съвременната популярна и авангардна музика, които не са представени достатъчно или почти отсъстват от българския радиоефир – пост-рок, ембиънт, дроун, фрий джаз, трип-хоп, псай-транс, дъб, инди-рок, авангард-фолк, абстрактна филмова музика, прогресив-метъл, даркуейв и пр. От октомври 2008 г. насам организира и свой целогодишен фестивал – "Аларма Пънк Джаз", на който през последните 15 години са гостували легендарни фигури от световната независима музикална сцена, сред които Мик Харви, The Necks, Ива Битова, Ревърънд Бийт-Ман, Лайко Феликс, Лидия Ланч, Теон Крос, Кинг Аишоба, Басеку Куяте, Хюго Рейс, Тацуя Йошида, Сибусиле К‘аба, Джарбо, Дилейни Дейвидсън, Йозеф ван Висем и "музата" на режисьора Дейвид Линч Кристабел…
"Аларма" е предаването в програма "Христо Ботев" с най-голям брой преки предавания от импровизирани "подвижни" студия и радио коли, излъчващи на живо от различни фестивали, арт форуми и знакови места за култура в страната. Репортажите от големи и малки фестивали извън границите на страната също са приоритет, като акцентът често пада и върху Балканския регион като споделено културно пространство.
Вярна на името си, "Аларма" поставя на вниманието на аудиторията и обществено значими проблеми.
Екип на предаването: Анелия Димитрова, Ася Чанева, Ивайло Стефанов, Милена Воденичарова, Радослав Чичев, Цветан Цветанов, Зорка Мирчева, Тошо Йосифов, Сибила Лилова
Както на всички публични събития на "Аларма" тази седмица, и довечера а бара ще има поставена кутия за дарения за пострадалите от земетресенията в Турция и Сирия, като събраните средства ще бъдат изпратени още на следващата сутрин през една от платформите, подпомагащи хората от бедстващите райони.
Снимка: Здравко Петров
"Картина ли е театралният плакат?" поставя като въпрос срещата-дискусия в Народния театър с участието на студенти и преподаватели от Националната художествена академия и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". За съвременната роля на театралния плакат и цени ли се той достатъчно, в "Какво се случва" говорят доц. Георги Павлов, преподавател в катедра "Плакат и..
Социална кауза обедини творчеството на 14 български журналисти в сборника "Око на времето". Изданието е част от своеобразен социален проект с партньорството на организации на хора с увреждания, читалища и домове за възрастни хора. "Око на времето" е наскоро представеният сборник, в който журналистиката среща литературата...
Обръщаме поглед към столицата. Украинската арфистка Вероника Лемишенко ще открие Първия български международен арфов конкурс . Концертът ѝ е тази вечер, 4 април, в Националното музикално училище "Любомир Пипков". Входът е свободен. Конкурсът Viva Harp ще се проведе на 5 и 6 април . Той е създаден от Кохар Андонян и Даниела Дикова от..
В Габрово днес, от 18:30 часа, се открива "Изложба" на Стефан Петков и Деян Боев — личности в непрестанен диалог, независимо от физическата им локация, които представят своята идея за изкуство. Духовната връзка между учител и ученик във възможно най-класическия си вариант е представена чрез живописни произведения, създадени по повод покана от куратора на..
Отправяме се към Карлово, където днес, на 4 април, в Общинска библиотека "Д-р Иван Богоров" ще бъде открита първата самостоятелна изложба "В душата ми" на Антония и Мариян Доткин. Събитието започва в 18:00 ч. и обещава на посетителите вълнуващо пътешествие в света на цветовете, емоциите и историята. Изложбата представя разнообразие от..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg