Винаги търсим подходящите метафори в минутите за здраве. Макар че говорим по-често за болести или точно поради това. Всеизвестно е, че ако страховете ни от определени диагнози бъдат преодолени, то и лечението им ще бъде по-ефективно.
Темата за очите винаги е отключвала особена емоционалност – най-малкото заради стотиците изящни слова и стихове, посветени на най-сетивния човешки орган. Който, за жалост, също не е пощаден от болести. Дискусионната и деликатна тема разисквахме с проф. Ива Петкова, водещ хирург и специалист по очни болести.
Кои акценти поставихме на вниманието на активната слушателска аудитория: зрителни нарушения в детска и напреднала възраст, болестите на окото и редките аномалии (хламидии, херпес, меланом). Профилактика на очния нерв и очното дъно, лечение на катаракта, новите диагнози в офталмологията?
Проф. Петкова отдели специално внимание на няколко проблема, поставени от слушателите. Първият от тях засегна последиците от очния травматизъм, а в ефир прозвучаха и съвети за лечението на т.нар. "суха" и "мокра" макулна дегенерация. Информация получихме и за актуалните цени на капки за очи, лещи и консумативи, необходими при операция на катаракта.
В наситения с въпроси и информация час "За здравето" най-важното послание бе: "Ходете на лекар, прегледайте се при специалист, а не си поставяйте сами диагноза и терапия…"
Новини, коментар за нерегламентирани реклами на лекарства и хранителни добавки, обзор на здравни събития от седмицата допълниха общото звучене на седмичното издание на програма "Христо Ботев".Представителите от ИП-БАН ас. Ина Анастасова – носител на наградата "Проф. Иван Шопов“ на Съюза на химиците в България "Изявен млад учен в областта на полимерите“ за 2025 г., Анна Пранчева – носител на награда за най-добър доклад на 16-ата научна сесия "Младите учени в света на полимерите" 2025 г. и отличена с грамота за достойно представяне в..
Има теми и дялове от науката за езика, които не са често предмет на разговор дори в предаването "За думите". Не за друго, а защото е много трудно да бъдат "преведени" на достъпен за нас, неспециалистите, език. Такава област безспорно е компютърната лингвистика, иначе казано, обработката на естествения език така, че да може да бъде анализиран и..
Когато бях малка, в научнопопулярно списание (може би "Космос"), прочетох за антигравитационния хълм в Салала. Тогава султанатът Оман ми се струваше толкова невъобразимо далечен и екзотичен! Щом имах възможност да посетя тази държава, освен Руб Ал Хали, втората по големина пустиня в света след Сахара, бях много ентусиазирана да видя това магнетично..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в общочовешкото психическо функциониране. Още оттогава вълшебната приказка е част от професионалния психоаналитичен и терапевтичен арсенал. "Приказката е мост между съзнаваното и несъзнаваното… ние..
Малко повече от 80 стихотворения, няколко писма – до Мина, до Дора Габе, предсмъртните писма на поета до д-р Кръстев и Тодор Александров и част от автобиографията, която той диктува на Владимир Василев, са включени в двуезично издание, излязло наскоро във Франция. Избраното заглавие е на поетичната антология "Подир сенките на облаците", съставена от..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg