Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цветелина Николова: Всяко вино има своя характер

Иван Бакалов: Културата на консумация на българско вино се развива

Снимка: Pixabay

На 14 февруари в България традиционно отбелязваме по стар стил празника на виното Трифон Зарезан.

През 90-те години на миналия век обаче у нас навлезе и католическият празник Свети Валентин или както е по-известен като Деня на влюбените. Той е по-популярен основно сред младите хора, които използват случая да изразят любовта си към своята половинка чрез подарък или някакъв друг жест. 

Така в Деня на любовта и виното в “Нашият ден“ отворихме темата за винения туризъм и за развитието му в България.

“Историята за винопроизводството в България е много стара. Когато пътуваме по света,  винаги се гордеем с това. Първият въпрос, който ме питат винаги е – “Как се приемате в България, след като имате такава голяма история, свързана с виното – като част от Новия или от Стария свят“. Отговарям, че сме в Стария свят, но искаме да позиционираме вината си по света като част от част от Новия.

Нина Цанева и Цветелина НиколоваИскаме да използваме нашата история и да произвеждаме качествени вина, искаме и да ги рекламираме и маркетираме по най-добрия начин чрез винен туризъм и други практики, които започнахме да използваме в последните години, казва в ефира на “Нашият ден“ Цветелина Николова, управляващ директор на винарска изба.

Пред БНР тя разказа още, че тенденциите се променят. В момента се харесват повече вина, които са чисто сортови или в съчетание с местни сортови. Сега се харесват вина, отлежали в дъб, а преди години е било обратното.

“Всяко вино има своя характер“, казва още тя и подчертава, че професионалистите никога не казват “това вино е ужасно или това вино не ми е по вкуса“, защото зад всяко едно вино стоят много работа и много труд.

Според нея културата на консумация на вино се развива у нас. Има големи успехи и напредък, хората все повече започват да се интересуват от вино и да знаят повече за вината:

“Когато започвахме преди 20 години, виното се делеше на бяло и червено, а сега не е така. Сега хората знаят, че когато искат да споделят един красив момент, отварят бутилка вино и се отпускат, затова казваме, че виното е една голяма емоция и любов“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


Културата на пиене и познаване на българските вина наистина има прогрес“, казва в ефира “Нашият ден“ Иван Бакалов, журналист и фотограф, издател на сайт и страстен почитател на виното.

Пред БНР той разказва, че когато е започнал да пише за вино, се е пишело много малко:

“В момента има толкова много специалисти и издания, които обясняват за виното, че даже виното не е толкова, колкото броят на познавачите."

Бакалов посочва още, че в България има много изби, но малки. Според него това не е лошо и е свързано с винен туризъм, но страната ни е била един от най-големите производители в средата на 80-те години и това е давало поминък, а в момента не е така.

В края на разговора той пожела здраве на всички винопроизводители и е категоричен, че “лозарство и винарство в България ще има винаги".

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: Pixabay
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12