На 14 февруари в България традиционно отбелязваме по стар стил празника на виното Трифон Зарезан.
През 90-те години на миналия век обаче у нас навлезе и католическият празник Свети Валентин или както е по-известен като Деня на влюбените. Той е по-популярен основно сред младите хора, които използват случая да изразят любовта си към своята половинка чрез подарък или някакъв друг жест.
Така в Деня на любовта и виното в “Нашият ден“ отворихме темата за винения туризъм и за развитието му в България.
“Историята за винопроизводството в България е много стара. Когато пътуваме по света, винаги се гордеем с това. Първият въпрос, който ме питат винаги е – “Как се приемате в България, след като имате такава голяма история, свързана с виното – като част от Новия или от Стария свят“. Отговарям, че сме в Стария свят, но искаме да позиционираме вината си по света като част от част от Новия.
Искаме да използваме нашата история и да произвеждаме качествени вина, искаме и да ги рекламираме и маркетираме по най-добрия начин чрез винен туризъм и други практики, които започнахме да използваме в последните години, казва в ефира на “Нашият ден“ Цветелина Николова, управляващ директор на винарска изба.
Пред БНР тя разказа още, че тенденциите се променят. В момента се харесват повече вина, които са чисто сортови или в съчетание с местни сортови. Сега се харесват вина, отлежали в дъб, а преди години е било обратното.
“Всяко вино има своя характер“, казва още тя и подчертава, че професионалистите никога не казват “това вино е ужасно или това вино не ми е по вкуса“, защото зад всяко едно вино стоят много работа и много труд.
Според нея културата на консумация на вино се развива у нас. Има големи успехи и напредък, хората все повече започват да се интересуват от вино и да знаят повече за вината:
“Когато започвахме преди 20 години, виното се делеше на бяло и червено, а сега не е така. Сега хората знаят, че когато искат да споделят един красив момент, отварят бутилка вино и се отпускат, затова казваме, че виното е една голяма емоция и любов“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
“Културата на пиене и познаване на българските вина наистина има прогрес“, казва в ефира “Нашият ден“ Иван Бакалов, журналист и фотограф, издател на сайт и страстен почитател на виното.
Пред БНР той разказва, че когато е започнал да пише за вино, се е пишело много малко:
“В момента има толкова много специалисти и издания, които обясняват за виното, че даже виното не е толкова, колкото броят на познавачите."
Бакалов посочва още, че в България има много изби, но малки. Според него това не е лошо и е свързано с винен туризъм, но страната ни е била един от най-големите производители в средата на 80-те години и това е давало поминък, а в момента не е така.
В края на разговора той пожела здраве на всички винопроизводители и е категоричен, че “лозарство и винарство в България ще има винаги".
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg