Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цветелина Николова: Всяко вино има своя характер

Иван Бакалов: Културата на консумация на българско вино се развива

Снимка: Pixabay

На 14 февруари в България традиционно отбелязваме по стар стил празника на виното Трифон Зарезан.

През 90-те години на миналия век обаче у нас навлезе и католическият празник Свети Валентин или както е по-известен като Деня на влюбените. Той е по-популярен основно сред младите хора, които използват случая да изразят любовта си към своята половинка чрез подарък или някакъв друг жест. 

Така в Деня на любовта и виното в “Нашият ден“ отворихме темата за винения туризъм и за развитието му в България.

“Историята за винопроизводството в България е много стара. Когато пътуваме по света,  винаги се гордеем с това. Първият въпрос, който ме питат винаги е – “Как се приемате в България, след като имате такава голяма история, свързана с виното – като част от Новия или от Стария свят“. Отговарям, че сме в Стария свят, но искаме да позиционираме вината си по света като част от част от Новия.

Нина Цанева и Цветелина НиколоваИскаме да използваме нашата история и да произвеждаме качествени вина, искаме и да ги рекламираме и маркетираме по най-добрия начин чрез винен туризъм и други практики, които започнахме да използваме в последните години, казва в ефира на “Нашият ден“ Цветелина Николова, управляващ директор на винарска изба.

Пред БНР тя разказа още, че тенденциите се променят. В момента се харесват повече вина, които са чисто сортови или в съчетание с местни сортови. Сега се харесват вина, отлежали в дъб, а преди години е било обратното.

“Всяко вино има своя характер“, казва още тя и подчертава, че професионалистите никога не казват “това вино е ужасно или това вино не ми е по вкуса“, защото зад всяко едно вино стоят много работа и много труд.

Според нея културата на консумация на вино се развива у нас. Има големи успехи и напредък, хората все повече започват да се интересуват от вино и да знаят повече за вината:

“Когато започвахме преди 20 години, виното се делеше на бяло и червено, а сега не е така. Сега хората знаят, че когато искат да споделят един красив момент, отварят бутилка вино и се отпускат, затова казваме, че виното е една голяма емоция и любов“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


Културата на пиене и познаване на българските вина наистина има прогрес“, казва в ефира “Нашият ден“ Иван Бакалов, журналист и фотограф, издател на сайт и страстен почитател на виното.

Пред БНР той разказва, че когато е започнал да пише за вино, се е пишело много малко:

“В момента има толкова много специалисти и издания, които обясняват за виното, че даже виното не е толкова, колкото броят на познавачите."

Бакалов посочва още, че в България има много изби, но малки. Според него това не е лошо и е свързано с винен туризъм, но страната ни е била един от най-големите производители в средата на 80-те години и това е давало поминък, а в момента не е така.

В края на разговора той пожела здраве на всички винопроизводители и е категоричен, че “лозарство и винарство в България ще има винаги".

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: Pixabay
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антирелигиозната пропаганда чрез радиото

Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..

публикувано на 23.02.25 в 09:25

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40