Популярната украинска поетеса Ия Кива гостува за първи път в България със стихосбирката си "Свидетел на безименност"
Ия Кива е родена през 1984 г. в Донецк. Заради руско-украинската война се премества първо в Киев през 2014 г., а след това през 2022 г. – в Лвов. Преводач и редактор е на детски книги по проекта "Пижамна библиотека". Автор е на две стихосбирки: "По-далеч от рая" (2018) и "Първата страница на зимата" (2019), както и на сборника "Ще се събудим други" (интервюта с беларуски писатели). Стипендиантка е на проекта на министъра на културата на Полша Gaude Polonia, програмите на Дартмудския колеж и Documenting Ukraine. Участвала е в поетични фестивали в Украйна, Беларус, Полша, Белгия, Финландия, САЩ, Германия, Естония, Латвия и Гърция. Стиховете ѝ са превеждани на 30 езика.
Новата ѝ стихосбирка "Свидетел на безименност" излезе за пръв път на български език в превод на Денис Олегов и беше представена на Панаира на книгата през декември 2022 г. в НДК. Художник е Светлана Демидович, редактор – Дарина Денева.
В книгата си Ия Кива пренася читателя на бойното поле на живота. Украинската поетеса представя сурова и безкомпромисна картина на войната не толкова в качеството на репортаж, колкото като борба за идентичност и оцеляване. Тук войната не е възхвалявана, а е представена като ситуация без изход и вътрешно състояние:
***Детството – това е потоп лодка на крайчеца на крилете носеща дома като перце за федербал в грамадната сянка на животинския вик
това е баща ми бягащ от вишневите костилки на диктатурата на един дървен крак
това е майка ми завличаща в нощта с едни корен и раздвоения език
това си ти отнасящ в устата си златната рибка от разбития до смърт аквариум
това сме ние, детството толкова здраво стоим на крака и раздвижваме водата с устни това сме ние... там.
В тематичния пъзел на поезията си Ия Кива вплита психическите травми на непоносимото военно време, не спестява нищо от насилието и страданието на човека. Не пропуска и болката по изгубения дом (най-вече в цикъла "Хората от Донбас"), както и мястото и правата на жените в съвременния свят – отбелязва за нея литературната критика.
Украинската поетеса и преводачът Денис Олегов представиха за "Артефир" поетичната книга "Свидетел на безименност" на Ия Кива след софийската ѝ премиера в популярен клуб. С тях се срещна и разговаря Димитрина Кюркчиева.
Теоретичният труд "Флейтовото изкуство в България до края на XX век" е дело на Ивайло Василев. Изданието е първо и единствено по рода си мащабно проучване за този инструмент в страната ни. Изследването е направено между 2010 и 2015 година. Първите сведения за флейтовото изкуство в страната са описани в книгата "Методика на флейтовото свирене" на..
За пета поредна година Международният документален " Родопи филм фест " събира почитателите на документалното кино и културата в сърцето на Родопите. Смолян ще бъде домакин на над 50 заглавия от България и света. Основният фокус тази година е върху темата "хранене" – явление, което свързва хората и отразява културните, социалните и..
Град Куманово е вторият град в Република Северна Македония, след столицата Скопие. За културната програма в града, за Международния фестивал за проза, организиран от Националния център за култура "Трайко Прокопиев", а също и за театралните представления и Международния комедиен фестивал, който се провежда всяка есен в Куманово, разказва Сашо..
В "Terra Култура" представяме к нигата "Целебни песни" от Лидия Линдрова – психоложка и психотерапевтка с практика в рехабилитационни клиники в Германия. Линдрова говори за психотерапевтичното и лечебното въздействие на музиката, поезията и изобразителното изкуство при преработка на конфликти, справяне с тъга, депресия и безнадеждност и за..
В "Нашият ден" гостува Йордан Михайловски , режисьор и сценарист със значими постижения в късометражното кино, избран между 63-ма млади филмови творци от Югоизточна Европа за участие в 19-ото издание на "Талантите Сараево", което ще се проведе от 16 до 21 август в рамките на Сараевския филмов фестивал. Михайловски разказва как се формира..
Студентът по медицина в пети курс на Медицинския университет Пловдив Пламен Пенчев публикува в международното научно списание Journal of Clinical..
В предаването "Български изпълнители" на 30 юни 2025 ще ви представим изключителната оперна певица Станислава Момекова. Тя притежава неподражаема харизма..
В България съществува един-единствен исторически доказан и документиран поклоннически път "Светият път". Той върви по точния маршрут, по който са преминали..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg