Много човешка болка има в "Празнично семейство" на Йордан Славейков – било поради любовта, която много рядко дава това, което очакваме от нея, било заради света, така често груб и жесток. Но в тези разкази има и една приглушена светлина, една мека утеха, която често търсим и рядко намираме. За любовта, не само в книгата "Празнично семейство", с Йордан Славейков, разговаря Ани Костова в предаването "Аларма".
Йордан Славейков е роден във Враца през 1976 г. Завършва театрална режисура в НАТФИЗ през 2006 г. Специализира актьорство в Москва в Международното лятно театрално училище през 2008 година.
Съавтор е на пиесата "Паякът". Монодрамата му "Виктория" е преведена на украински, сръбски, македонски, руски и английски езици. "Виктория" беше поставена в Република Северна Македония през 2021 година. Предстои поставянето ѝ в България и в Украйна.
Романът "Последна стъпка" е дебютен за Йордан. И година след издаването си му донася две награди – "Сребърен Пегас" за най-добър роман в категория проза от конкурса "Южна пролет", Хасково (2016), както и наградата "Дъбът на Пенчо", връчвана от проф. Светлозар Игов. Романът е и сред номинираните за наградата на Литературен клуб "Перото", НДК. През 2020 година "Последна стъпка" претърпя второ издание.
Сборникът с разкази "Празнично семейство" излиза през май 2022 г.
Снимки – личен архив ФБ профил на Йордан Славейков, изд. Жанет 45
"Сякаш все повече ми се мълчи", казва Станислава Станоева в интервю на Антония Апостолова с нея. Вероятно желанието да не говори е част от нещата предизвикали написването на нейната нова седма стихосбирка "Хляб, любов и други ангели". В нея тя разговаря директно с читателя. Непринуденият тон и темите, свързани с вълненията на повечето хора, правят..
В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..
17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино" с няколко продукции – къде драматични, къде..
Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си? Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..
Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg