Културният център на Софийския университет представи новата стихосбирка на Ани Илков "До края на смъртта". Премиерата се състоя в театралната зала, която се изпълни докрай с почитатели на високото слово. За книгата говориха академик Иван Тодоров, Боряна Кацарска и Кирил Василев.
Всяка негова нова книга – от първата "Любов към природата" (1989) до новоизлязлата "До края на смъртта" (2022) – предизвиква голям интерес сред многобройните му почитатели и размества с енергията си пластовете на съвременната ни поезия, провокира размисли, освобождава езика.
Поетът Кирил Василев пише за него:
"Мястото на Ани Илков в съвременната българска поезия и литература едва ли може да бъде оспорено. В стиховете си той свърза миналото и настоящето на българската поезия и език с миналото и настоящето на европейската поетическа и културна традиция по начин, по който малцина български поети са успявали да го направят. Едва след стихосбирките на Ани Илков езикът и литературата на Българското възраждане се превърнаха в жива, иронична и възвишена алтернатива на тоталитарния език и неговите безкрайни метастази в политиката, културата, литературата и всекидневния живот на посткомунистическа България.“
Ето едно от стихотворенията в "До края на смъртта" на Ани Илков:
СМЪРТТА НА ОВИДИЙ
като слезеш надолу
по левия бряг на Дунава
сред блата и тръстики
където комари пеят
с човешки глас на латински
и когато стигнеш делтата
на великата бяла река –
там може да се види
как умира Овидий
о, как го тръшва зимата
о, как измръзват жили
и леденеят краката
му и мучат от болка
воловете на съдбата...
Европа Дунава краят
морето е черно
хоризонтът е сив и тесен
зимата пее свойта зла песен
Чуйте репортаж от събитието с участието на Ани Илков, Кирил Василев, акад. Иван Тодоров и Боряна Кацарска.
Снимки – dictionarylit-bg.eu и Културен център на СУ "Св. Кл. Охридски"
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..
Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния "Космонавтите само минават" ...
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg