"Син Човечески дойде да потърси и спаси погиналото", в тези думи се съдържа определението за мисията на Господ Иисус Христос на земята, защото не праведници имат нужда от спасение, а грешници. Случаят с митаря Закхей от евангелското четиво за 15-ата неделя след Кръстовден разкрива именно как грешник, благодарение на Христа, изживява своето прераждане за нов живот – "Ето половината от имота си, Господи, давам на сиромаси, и ако от някого съм взел нещо несправедливо, ще отплатя четворно".
Обременената съвест на Закхей не му дава покой. Върху нея лежат грехове за извършени неправди. Нито парите, спечелени по нечестен път, нито земните наслади могат да помогнат на нещастния мигар, който живее презрян от всички. Единственият изход от това мъчително състояние е да потърси Божието всеопрощение. У Закхей се пробужда надеждата да намери в Христа успокоение на смутената си съвест. Той разбира, че Христос е толкова благ, че дори не избягва и грешници като него, презрени от хората и унизени в собствените си очи. Действително Господ влиза в дома му и на излизане казва: "Днес стана спасението на тоя дом." Защо? Заедно с проф. Георги Каприев, преподавател във философския факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" ще разговаряме за преобръщането на Закхей.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg