"В момента територията на България е относително спокойна като сеизмичност. През последния един месец може да се каже, че при нас има относително слаба сеизмичност. Най-силните земетресения са с магнитуд – 3-3,2, което са умерени земетресения и най-вероятно са усетени много слабо.“
Казва пред БНР Пламена Райчева, ръководител на департамент "Сеизмология и сеизмично инженерство“ в Националния институт по Геология, геофизика и география.
Според нея в момента не се наблюдава някаква висока сеизмична активност на територията на България. Ние също сме сеизмична зона, не токова колкото Турция, Гърция и Румъния, но също носим своята сеизмичност. През ХIХ век ние също имаме своите земетресения.
По нейните думи има вероятности за такива земетресения и при нас. Но за момента кога, къде и с каква сила ще се реализира такова събитие, не може да кажем.
"По отношение на земетресенията, които вчера бяха регистрирани на територията на границата между Турция и Сирия, те се очакваха. Те ще продължават повече от година, като интензивността ще намалява, но все още сме в началото на серията. Това, което се регистрира снощи, не е нещо необичайно“, посочва още Райчева.
Относно опасенията, че ние сме следващите...
"Земетресението е абсолютно случайно природно явление. Това е непредсказуемо явление“, посочва още тя.
Кое е определящо за разрушителността на едно земетресение?
"Ние оценяваме т. нар. "сеизмична опасност". Това е един параметър, които обединява геодезични и геофизични данни. На базата на всичките това правим оценка, т.нар. "сеизмична опасност“, казва още тя.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Защо в света на социалните мрежи "автентичните човешки гласове са все по-важни", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Мими Шишкова , носителка на наградата на БХК "Човек на годината" в новата им за 2024 категория "Дигитален будител". На 24 септември 2024 г-н Бойко Борисов казва: "Промяната" ни отдалечи с хиляди километри от Шенген и от..
Преход между различни форми на управление, икономически системи, концепции за света, източници на енергия. Какво губим и какво печелим в процеса на преминаването? Всеки преход ли е труден и може ли да бъде справедлив? Разговор в "Гласът на времето" с Венцеслава Кожухарова от екип "Климат и енергия" към Екологично сдружение "За Земята",..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Георги Станоев, Горна Оряховица: Може ли обещание за дарение или прехвърляне на имот, направено пред близки, да има сила след смъртта на родителя..
На кого и как се издава разрешение за достъп до класифицирана информация – отказ и отнемане на отдаденото разрешение. Гост в юридическото предаване на БНР "Законът и Темида" е доц. д-р Цвета Маркова , първия председател на държавната комисия по сигурността на информацията. Тя е създала от самото начало цялата институция и устройствен правилник за..
На 14 декември "Колегиум музикум Берлин" под диригентството на дългогодишния си ръководител Донка Митева ще се представи за първи път в почти пълен състав..
На 13 декември в Сатиричен театър "Алеко Константинов" е премиерата на моноспектакъла "Бушон за смяна" от Михаил Тазев. Режисьор Елица Йовчева споделя, че..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg