Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Филмът легенда "Балканската война" – първият исторически документ от военен конфликт

Снимка: www.lostbulgaria.com

Годината е 1912, а денят – 26 септември. Въоръжен конфликт привлича вниманието на света. Турция се изправя срещу България, Гърция, Сърбия и Черна гора в стълкновение, което наричат Първата балканска война. Но и до днес за всички тя е просто Балканската война. Стотици чуждестранни журналисти се изсипват на Балканския полуостров, за да проследят и документират случващото се. Само у нас те са точно 100. Един човек обаче успява да заснеме на фронтовата линия на военните действия едно от малкото произведения в световен мащаб, които по завършен начин отразяват войната по онова време. Човекът е българин и всъщност създава най-ранният военен документален филм, който е считан и за произведение легенда в нашето кино. Авторът се казва Александър Жеков, а филмът му – "Балканската война".

Той е първият истински голям филм в родното ни кино и първият в света исторически документ от военен конфликт, заснет изцяло от български автор. Това, че Александър Жеков слага камерата си много близо до военните действие, е едно изключително постижение. То се превръща в практика по време на двете световни войни, поставена именно от българина.

110 години след появата на филма през 1913 година най-задълбоченият му изследовател – киноисторикът Петър Кърджилов, автор на две книги, посветени на кинодокументa: "Загадките на филма "Балканската война" и "Филмът "Балканската война" в историята на българското кино" –разказa в "Какво се случва" за смелостта на Александър Жеков да създаде една кинолегенда по време на война.

Филмът легенда в нашето кино е част от архива на Българската национална филмотека. Той беше реставриран в рамките на третото издание на Сезона на класическия филм – инициатива на Асоциацията на европейските синематеки, която обединява 22 институции от цяла Европа, отдадени на идеята за опазване на аудиовизуалното културно наследство. 

Дигитално реставрираната версия имаше премиера пред българската публика през декември миналата година. Тепърва обаче ще може да бъде гледана по специални поводи във филмотечно кино "Одеон". Различни мрежи проявяват интерес към филма, така че той може да заживее отново и в интернет пространството.

Тъй като оригиналното копие на "Балканската война" е от нямата епоха на киното, Филмотеката взима решение да представи филма по един по-атрактивен начин за съвременната публика, като включи звукова постпродукция – аудиокоментар на Петър Кърджилов и звуков дизайн и оригинална музика, написана от Ангел Радев.

Повече за филма можете да чуете в звуковия файл, в който участие вземат още Антония Ковачева, директор на БНФ, и авторът на музиката Ангел Радев.

Снимка – lostbulgaria.com

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пеперуди на Еверест": Музикалното вдъхновение зад творческата трансформация на Рос Росин

Новият документален филм "Пеперуди на Еверест" на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча представя последното артистично пътешествие на международно признатия хиперреалистичен художник Рос Росин. Филмът е посветен на творческата еволюция на Рос през годините, а музикалният му съпровод носи личния почерк на българския артист Андрей Янев, който вече..

обновено на 24.02.25 в 13:26
Илия Бешков  „Бай Ганьо чете „Бай Ганьо“, 1947 г.

Бай Ганьо и Константин Иречек: Диалог от миналото

В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..

обновено на 24.02.25 в 12:06
От спектакъла

Независимият театър с Василена Винченцо - Коломоец

Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...

публикувано на 24.02.25 в 12:00
Проф. Джън Дзин

Проф. Джън Дзин представя артпроекта "Пастир на светлината"

С проф. Джън Дзин от Китайската художествена академия разговаряме в "Terra Култура" за артпроекта "Пастир на светлината" и България като първа локация на Expeditionary Light Project. Проф. Джън съчетава технологии и изкуство, за да създава мултисензорни преживявани. Творчеството му е социално ориентирано, изследващо поезията на..

публикувано на 24.02.25 в 11:44
Ерих Кетснер

Изкуството в мен: 126 години от рождението на Ерих Кестнер

Отбелязваме 126 години от рождението на германския поет, белетрист, журналист, а също така пацифист и непримирим демократ Ерих Кестнер. През 1933 година на площада пред Операта в Берлин нацистите изгарят "нездравите" творби на д-р Кестнер. Сред тълпата, която мълчаливо наблюдава пламъците, е и самият писател. Обявен за "политически..

публикувано на 24.02.25 в 11:21