Годината е 1912, а денят – 26 септември. Въоръжен конфликт привлича вниманието на света. Турция се изправя срещу България, Гърция, Сърбия и Черна гора в стълкновение, което наричат Първата балканска война. Но и до днес за всички тя е просто Балканската война. Стотици чуждестранни журналисти се изсипват на Балканския полуостров, за да проследят и документират случващото се. Само у нас те са точно 100. Един човек обаче успява да заснеме на фронтовата линия на военните действия едно от малкото произведения в световен мащаб, които по завършен начин отразяват войната по онова време. Човекът е българин и всъщност създава най-ранният военен документален филм, който е считан и за произведение легенда в нашето кино. Авторът се казва Александър Жеков, а филмът му – "Балканската война".
Той е първият истински голям филм в родното ни кино и първият в света исторически документ от военен конфликт, заснет изцяло от български автор. Това, че Александър Жеков слага камерата си много близо до военните действие, е едно изключително постижение. То се превръща в практика по време на двете световни войни, поставена именно от българина.
110 години след появата на филма през 1913 година най-задълбоченият му изследовател – киноисторикът Петър Кърджилов, автор на две книги, посветени на кинодокументa: "Загадките на филма "Балканската война" и "Филмът "Балканската война" в историята на българското кино" –разказa в "Какво се случва" за смелостта на Александър Жеков да създаде една кинолегенда по време на война.
Дигитално реставрираната версия имаше премиера пред българската публика през декември миналата година. Тепърва обаче ще може да бъде гледана по специални поводи във филмотечно кино "Одеон". Различни мрежи проявяват интерес към филма, така че той може да заживее отново и в интернет пространството.
Тъй като оригиналното копие на "Балканската война" е от нямата епоха на киното, Филмотеката взима решение да представи филма по един по-атрактивен начин за съвременната публика, като включи звукова постпродукция – аудиокоментар на Петър Кърджилов и звуков дизайн и оригинална музика, написана от Ангел Радев.
Повече за филма можете да чуете в звуковия файл, в който участие вземат още Антония Ковачева, директор на БНФ, и авторът на музиката Ангел Радев.
Снимка – lostbulgaria.com
В рубриката "Културен отпечатък" на Рождественското издание на "Terra Култура" се върнахме назад във времето, за да си припомним как са отбелязвали Бъдни вечер и Коледа през годините. Бъдни вечер и Коледа в Архивния фонд на БНР Архивите на Българското национално радио пазят духа на празниците, а ние се потопихме в тях, за да усетим..
Предвкусваме празниците с Архивния фонд на БНР, който ни отвежда в различни краища на България, за да разберем как българите са посрещали Бъдни вечер и Коледа през годините. Народната певица Кремена Станчева разказва за коледните традиции в Шопския край през 2009 година. В неизвестна година от ХХ в. Златка Дойнова говори за посрещането на..
В навечерието на Коледа и Бъдни вечер в "Нашият ден" о. Адриан – магер от Гигинския манастир разкрива рецептата за истинския боб по манастирски. Отец Адриан обръща внимание, че на Рождество в манастира е строг пост, защото такава е християнската традиция . Нечетният брой ястия на рождественската трапеза, който ние спазваме, е по-скоро..
Имаше време, когато – за да бъде представен – се даваше пример, че именно той е общото между римейка на "Бен Хур", популярния американски сериал "24" и трилъра "Код: Лондон". Наричаха го "младия Робърт Де Ниро" и "българската ни следа в Лондон" и винаги се споменаваше, че след 10-ия си златен медал от републиканския шампионат по плуване в България и..
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола, в който живеем", казва през 1993 година режисьорът Рангел Вълчанов. В етапа на живота, от който сме част в момента, е много хубаво да си припомняме думите, които наистина имат значение. Въобще е..
Безспорно – една от основните задачи на съвременното изкуство е да реагира на актуалните социални и политически проблеми на деня. Но задълбоченото..
В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите..
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg