Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Георги Лозанов: За съжаление победи гледната точка, че има две гледни точки към войната в Украйна

Снимка: БГНЕС / Снимка: БГНЕС

Докъде се простират мащабите на хибриднара война? Можем ли да направим анализ на медийната среда, година след старта на войната в Украйна?

"Това са две среди, ние знаем това. Традиционните и онлайн медии, както и социалните мрежи."

Това каза пред БНР доц. Георги Лозанов

По думите му доста различен тип комуникации и доста различен тип послания минават през тях:

"Традиционните медии успяха да застанат в една позиция на подкрепа на жертвите в тази война, които са украинците.

Българските медии вече година изразяват солидарност с жертвите на войната в Украйна. Докато в социалните мрежи и през онлайн платформите, върви мощна проруска пропаганда с добре организирани и насочени влияния."

Според него пропагандата успява да внуши на голяма част от българската аудитория, за една година по време на войната, че причината за войната не е Путин, а тя е предизвикана от НАТО, което не е зачитало някакви руски интереси и по този начин са предизвикали война.

"За съжаление тази пропагандна линия започна да има много големи поражения в мисленето в българското общество. Това става, защото пропагандата работи с конспиративни теории, които трудно проникват в традиционните медии, особено в националните, но са широкоразпространени в интернет средата“, посочва още той. 

Според него е победила гледната точка, че има две гледни точки към войната, което е гледна точка в подкрепа на руската агресия.

"В Закона за радио и телевизия, по който работи БНР, има едни принципи, които трябва да бъдат спазени, а след това да се минава към следващите разпоредби, между които е плурализмът на гледните точки. Един от принципите е – не се допуска съдържание, което подтиква или оневинява насилие“, посочва още той и подчертава още веднъж:

„За мое съжаление победи идеята, че трябва да се чуе руската гледна точка, тази на Путин, която е пропагандна“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Съдия Марияна Кънчева

Съдия Марияна Кънчева за съдебната практика на Съда на Европейския съюз

Юридическото предаване "Законът и Темида" дава начало на своята нова рубрика "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз", която се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз.  Рубриката на програма "Христо Ботев" можете да слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа. В първото издание на рубриката Марияна..

публикувано на 26.04.24 в 12:20

"Млад благотворител" – конкурс насърчава ученическото добротворчество

Станислава Рашева от Фондация "Благотворител", която е организатор на конкурса "Млад благотворител", споделя за важността на този инициатива. Вече от седем години конкурсът вдъхновява и обучава учениците от осми до дванадесети клас да бъдат активни и съпричастни към обществото още от млада възраст. Тя посочва, че идеята за конкурса възниква през..

обновено на 26.04.24 в 11:13
Божана Славкова

Божана Славкова, победителката в Mili Dueli: Провокират ме дребни неща

Божана Славкова, победител в най-големия световен поетичен конкурс Mili Dueli, се превърна в първия български автор, спечелил голямата награда с безапелационните 968 точки . Това отличие тя получи за нейния поетичен филм "Дървото с некролозите", създаден съвместно с Денис Стоянов и Денислав Маринов. Божана Славкова се занимава с поезия, кино,..

обновено на 26.04.24 в 10:17

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25