Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тома Марков – поет на месеца на Столична библиотека

Поетът посреща 50-годишен юбилей

На 28 февруари 2023 г. от 18.30 ч. Литературният клуб на Столична библиотека посреща в поредицата си "Поет на месеца" една от най-предизвикателните фигури в съвременната българска литература, чието появяване с текст и/или на живо никога не оставя безразлични тези, които стават свидетели на това. 

Тома Марков е най-младият носител на златния медал на Европейската академия за поезия в Люксембург. Поетът, който навърши 50 години, споделя в "Артефир":

"Това е една много мила инициатива на Столична библиотека. Съвпада с 50-годишния ми юбилей. Аз не съм правил рецитали от 8 години. Мълчах... Знаете, случва се. Напоследък се чувствам много добре, защото съм заобиколен от спокойствие и любов. Винаги съм бил заобиколен от любов, но от спокойствие за първи път. Много по-приятно е, защото цял живот съм пробивал пъртини, а когато човек пробима пъртини, гледа само напред. А сега желая да стоя сред пътя и да се огледам за красивия пейзаж, защото, в общи линии, той е същността на съществуването.

Това не го правя за себе си, и за себе си, разбира се, но и най-вече за читателите, които имат вкус. Защото моята работа, за която съм създаден, е да подсказвам красивите неща на хората, които са любопитни и умни.

Литературата не е шега, това е най-малкото сложна работа, заради благодарността към този, който го е наградил с талант – това е Бог, разбира се. Аз наричам литературата "професия". Тя е може би единствената професия, в която човек не може да се пенсионира. Поетът винаги пише, но ако е поет на място, не печата винаги.

Аз желая да ме запомнят като добър човек – аз съм добър човек в действителност само на листа."

Същото нещо

А когато всичко свърши
и вече няма нищо друго,
знаеш, че не бива да го
правиш, но се впускаш,
като не забравяш да се
смееш, така, без да искаш,
да бъдеш нещо повече
от това, което беше вчера –
същият – без нито един
хляб в шкафа за хляб, без
нито едно яйце в сърцето,
без кръв и нито дори без
асфалт, по който някак
да караш... Ти няма къде
да стъпиш - наистина.
Започни отново да летиш.

Чуйте разговора от звуковия файл.

Тома Марков е български поет и музикант. Роден е през 1972 година, десет минути преди полунощ, на 26 февруари. Има интересно детство, прекарано сред жени – майка, баби и братовчедки, сред които се приучава да се държи така в компанията на дами и момичета, та те да го гледат като писано яйце. От четиригодишен го слагат да свири на пиано. И той свири. Докато на 12-годишна възраст го разкриват, че уж ходи на уроци, а не ходи и присвоява парите, за да черпи съучениците си по сладкарници, за да не го подиграват, че свири на пиано. Иначе поради вече придобитото лицемерие, Тома Марков е блестящ ученик и спортист, понеже мрази да го занимават с упреци.
Започва да пише поезия на 11 години.
Понеже обожава да му се възхищават.
Целият живот, извън поезията му, е една лъжа.
Тома Марков е щастлив.
Не е добър човек, но е човечен.
Има няколко книги с поезия…
Има и романи, но ги не цени.
Това е първото му представление пред хора от години.
Тома Марков ще бъде представен от поета Йордан Ефтимов.
След стиховете, които ще рецитира, Тома Марков не възразява да изнесе и камерен концерт, съвместно с "Макаронов квинтет".

Снимка – Столична библиотека


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Елена Инфантино

Мария Елена Инфантино: френски шансони, "долче вита" и любов

"Нашият ден" среща своите слушатели с певицата и актриса Мария Елена Инфантино. Тя е дъщеря на българското сопрано Райна Инфантино и на сициалианския тенор Луиджи Инфантино. Родена е в Италия, но живее между Ел Ей, Лондон, София и Рим. По повод 14 юли – Денят на Бастилията и национален празник на Франция – Инфантино изнесе в София концерт с..

публикувано на 16.07.25 в 11:55

Историческият музей в Павликени откри обновена експозиция и художествена галерия

Историческият музей в Павликени откри обновена, интерактивна експозиция, художествена галерия и обновени пространства за културни събития и работа с деца. В "Нашият ден" директорът на музея и на Античен керамичен център – Павликени Елена Христова разказва: "Този голям и хубав проект дойде от Министерството на културата по норвежката..

публикувано на 16.07.25 в 09:37

Кристияна Митева представя самостоятелна изложба във Велико Търново

Във Велико Търново днес в ГАРАЖ Кристияна Митева представя своя самостоятелна изложба – "Където спомените за идеи отиват да умрат".  Авторката ни предизвиква да се замислим дали носталгията по щастливите моменти ни прави склонни да се затрупаме с останки от тях? Колко минало можем да носим на гърба си всеки ден, ако не знаем как да го пуснем? Чуйте..

публикувано на 16.07.25 в 09:35

Световна премиера в Лондон: Surdce представя “Самодива”

В края на август (27-30 август) новосъздадената танцова компания Surdce ще представи в Proposition Gallery, Лондон, премиерата на спектакъла “Самодива” – имерсивно сценично събитие, което съчетава съвременен танц с древни славянски митове, дълбоко свързани с природата. Проектът черпи вдъхновение от наследството на българската хореографка Марчела..

публикувано на 16.07.25 в 09:30

Концерт на ансамбъл "Кларинетандо" в Монтана

В Общинския младежки дом в Монтана днес от 18 ч. предстои концерт на ансамбъл "Кларинетандо". Диригент е Джовани Д‘ауриа. Повече за програмата и за срещата на българските и италианските музиканти разказва Евелина Петкова, един от организаторите на събитието. Чуйте в звуковия файл:

публикувано на 16.07.25 в 09:23