Уъркшоп фестивал "Поезия на движението" започва след броени дни в Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала". Фестивалът е инициатива на фондация "Ден Гри" в сферата на театралните алтернативи и дава възможност на актьори и танцьори да се запознаят с изтъкнати творци в сферата на физическия театър от три континента, които ще бъдат представени в София за първи път.
Първото издание "Поезия на движението" е посветено на физическия театър по системата на френския театрален педагог Жак Льокок, който е сред най-влиятелните обучители в сферата на физическия театър. Неговата мисъл "Тялото знае неща, за които умът не знае" ще бъде мото на заниманията с водещ Йенс Якоб де Пласе.
Де Пласе е датски театрален педагог, режисьор и актьор. Специализирал е театър в Копенхаген и завършва "Междукултурен театър и образование" в Академията за изкуства в Утрехт, Холандия. Гост лектор и водещ ателиета по физически театър и театър на маската в Холандия, Германия, Дания, Австрия и Чехия.
Член е на международната програма "Артисти за деца", осъществена в България и Кения, в която води ежегодни творчески обучения по "Театър на маската".
Програмата "Артисти за деца" (2002-2016) е ръководена от режисьорката Елена Панайотова и вдъхновява сюжета на филма "Майка", който от януари е по екраните в цялата страна. Йенс Якоб е част от творческия екип на програмата от самото ѝ създаване, уточняват организаторите.
Творческото ателие, водено от Йенс Якоб де Пласе, ще продължи от 8 до 14 март.
Последният ден ще завърши с демонстрация пред публика.
Театралният форум се осъществява с подкрепата на Националния фонд "Култура" по програма за възстановяване и развитие на частни културни организации.
Подробности за новата театрална инициатива и как можете да се включите за участие в нея, разказа в "Артефир" режисьорката Елена Панайотова.
От пролетта Драматично-кукленият театър "Иван Радоев" в Плевен ще има главен режисьор. Юрий Бутусов е едно от големите имена на европейския театър. Той е емблематичен режисьор с много награди. Напуснал е Русия преди няколко години, сега живее във Франция и поставя пиеси в цяла Европа. Тази година той е бил в Плевен на пилотното издание на..
В епизод 570 "Трамвай по желание" среща своята публика с ректора на НАТФИЗ Мирослав Дачев. Мирослав Дачев е професор по семиотика на изкуството в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Възпитаник е на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Доктор на филологическите науки от 1997 г. с тезата "Семиотика на цвета". Доцент от 1999 г. и професор по..
Алтернативното пространство ReBonkers във Варна е разположено на 200 кв. м, по-голямата част от което е под земята. Залата представлява тунел – истински ъндърграунд. Сцената за независимо изкуство спечели финансиране по програма "Посланическият фонд за културна презервация" на посолството на САЩ в България, което ще помогне за осъвременяване ѝ...
С впечатляваща изложба музеят "Дом на хумора и сатирата" в Габрово отбелязва 120-годишнината от рождението на художника Стоян Венев – един от класиците на българското изобразително изкуство. Експозицията включва над 200 живописни платна, карикатури, сатирични рисунки, етюди и акварели, както и прожекция на четири документални филма за личността..
"Цяло лято чаках участието си на Solar Summer. Това бяха най-добрите 6 часа в моя живот. Сега мога да умра като щастлив човек" , така сподели с хилядите си фенове в "Туитър" големият Фед ле Гранд своята изява в афиша на фестивала Solar Summer през 2013 година. Нидерландската мегазвезда показа, че няма предел на настроението, което не може да..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
В рубриката "Културен отпечатък" на Рождественското издание на "Terra Култура" се върнахме назад във времето, за да си припомним как са отбелязвали Бъдни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg