Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Георги Рачев, климатолог: Синоптиците сме обединени в това 8 март да бъде светъл и топъл ден

Снимка: Pixabay

“Честит празник на силната част на човечеството – жените! Самият факт, че на стените на плача може да се моли една жена, ако една жена повярва в това, което прави, и това, което е добро, то е станало!

Женската вяра е много силна! Неслучайно ние, мъжете, трябва да се съберем към десетина души, за да ни пуснат, защото нашата вяра е по-слаба, докато дамите, а и земята, като женски род, е изключително чувствителна и всяка една наша намеса не в правилната посока, а изобщо всяка намеса в естествения ход на нещата на нашата земя, води единствено до проблеми за нас и това го виждаме на всяка крачка."

Това каза в интервю за БНР климатологът проф. Георги Рачев.

“8 март не трябва да се превръща в ден на изкупление на грешките с едно поднесено цвете. Вниманието е това цвете, което ние, мъжете, трябва да даряваме на жените и майките, защото това е ден и на майката. Всички синоптици и климатолози сме обединени в това днес да бъде един хубав, лъчезарен, светъл и топъл ден.

Днес и утре ни очаква едно много хубаво време – слънчево и топло с максимални температури 15 градуса, а в Източна България и над 20.

В събота и неделя ще минат поне две атмосферни смущения, които ще доведат до повече облаци. Температурите, особено в неделя, ще се понижат до максималните от 15-20 и ще паднат на 10-12-13 градуса, ще превали, по високите части на планините ще бъде сняг, но в ниското ще има дъжд.

В петък ще има малко по-хладно време, но с температури по-високи от средностатистическите, които са характерни за първата половина на март месец. Така ще бъде през целия месец“, посочва още той в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Студентите от ЛТУ канят на Седмица на ландшафтната архитектура

От 2006 година април се отбелязва като световен месец на ландшафтната архитектура, а в София от 22 до 26 април студенти от 5 курс от Лесотехническия университет организират традиционната "Седмица на ландшафтната архитектура". От 2009 г. винаги през април бъдещите ландшафтни архитекти заедно със свои преподаватели и с представители на професията..

публикувано на 20.04.24 в 12:15
Андрей Янкулов

Лица на висши държавни длъжности не би следвало да завеждат "дела шамари" срещу журналисти

Поредното "дело шамар" (SLAPP)* срещу журналисти – защо точно сега външният министър Калин Стоянов заведе граждански иск за клевета на стойност 65 000 лева срещу журналистите от BIRD.bg Атанас Чобанов  и Димитър Стоянов , по какво си приличат " делата шамари" със заплахите срещу магистрати и защо има постоянен двоен стандарт в прокуратурата  –..

публикувано на 20.04.24 в 08:45
Христофор Караджов

Христофор Караджов: Войните на Русия с Украйна и Иран с Израел са прокси войни

Израел и Иран в центъра на вниманието на света днес. Изместиха ли събитията в Близкия изток Украйна? Каква е връзката между САЩ, Русия и войната в Украйна с конфликта между Иран и Израел, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Христофор Караджов , преподавател по журналистика в Калифорнийския университет.   Връзката между Иран – Израел..

публикувано на 19.04.24 в 18:10

Маргарита Шурупова: Голям срам е, че не успяхме да спрем Путин навреме

Проектът "Очевидците на 24 февруари"  навършва две години през тази седмица.  Негов автор е руската журналистка Маргарита Шурупова , която избяга от Русия в България два месеца след началото на войната в Украйна, 2022. Тогава Маргарита започва да прави интервюта с руски и украински бежанци ,  пръснати из цяла Европа и САЩ. До този момент е..

публикувано на 19.04.24 в 16:00
Димитър Главчев и Румен Радев

Възможна ли е конституционна криза?

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" д-р Орлин Колев, експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Кл. Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Георги Слатински от София: Ако..

публикувано на 19.04.24 в 15:00