Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Георги Рачев, климатолог: Синоптиците сме обединени в това 8 март да бъде светъл и топъл ден

Снимка: Pixabay

“Честит празник на силната част на човечеството – жените! Самият факт, че на стените на плача може да се моли една жена, ако една жена повярва в това, което прави, и това, което е добро, то е станало!

Женската вяра е много силна! Неслучайно ние, мъжете, трябва да се съберем към десетина души, за да ни пуснат, защото нашата вяра е по-слаба, докато дамите, а и земята, като женски род, е изключително чувствителна и всяка една наша намеса не в правилната посока, а изобщо всяка намеса в естествения ход на нещата на нашата земя, води единствено до проблеми за нас и това го виждаме на всяка крачка."

Това каза в интервю за БНР климатологът проф. Георги Рачев.

“8 март не трябва да се превръща в ден на изкупление на грешките с едно поднесено цвете. Вниманието е това цвете, което ние, мъжете, трябва да даряваме на жените и майките, защото това е ден и на майката. Всички синоптици и климатолози сме обединени в това днес да бъде един хубав, лъчезарен, светъл и топъл ден.

Днес и утре ни очаква едно много хубаво време – слънчево и топло с максимални температури 15 градуса, а в Източна България и над 20.

В събота и неделя ще минат поне две атмосферни смущения, които ще доведат до повече облаци. Температурите, особено в неделя, ще се понижат до максималните от 15-20 и ще паднат на 10-12-13 градуса, ще превали, по високите части на планините ще бъде сняг, но в ниското ще има дъжд.

В петък ще има малко по-хладно време, но с температури по-високи от средностатистическите, които са характерни за първата половина на март месец. Така ще бъде през целия месец“, посочва още той в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00