Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Когато Паоло Дженовезе беше в София

| обновено на 13.03.23 в 17:56

Срещата с творец, който умее да събужда умовете и сърцата, винаги е вълнуваща. Затова едва ли някой е изненадан от факта, че гостуването в България на едно от големите имена в съвременното италианско кино, а именно – Паоло Дженовезе, доведе до усещане за сбъдната Италия и пътуване из дълбините на човешкото.

Сценарист и режисьор на собствените си книги, Паоло Дженовезе говори за онова, което всеки мисли, но често не смее да изрече. Всеки чувства, но не смее да му се отдаде. Създателят на филма феномен "Перфектни непознати", който има над 15 римейка, на превземащия ума "Мястото" и на забавната, но много емоционална история "За всичко е виновен Фройд", сега докосва душите със своите "Супергерои" и "Първият ден от моя живот". Именно тях представи пред българската публика.

В тази среща Дженовезе разказа за начина, по който създава героите си, и за идеите, които развива чрез тях.

Всеки, който се е впускал в киното на италианския майстор, знае, че той навлиза дълбоко в човешката природа. И така ни припомня, че човек има три живота – публичен, личен и таен, че ако не избира времето, в което живее, то поне може да избере начина, по който да го изживее, че супергероите всъщност са тези, които не се страхуват да обичат и да изпитват носталгия по щастието си, че точно за 7 секунди можеш да промениш кардинално пътя си и да вземеш най-важното решение в живота си. 

Вдига и завесата на теми табу в обществото, като идеята за силата и слабостта в самоубийството. Филмите му са толкова добри и вълнуващи, че те карат да ги гледаш отново и отново и всеки път да откриваш нещо ново за света, човека, любовта и самия себе си.

"Когато започна да пиша, а след това и направя филм, аз винаги тръгвам от една идея", казва Паоло Дженовезе. Идеята, от която е обсебен и която прокарва в повечето от филмите си, е тази за отминаващото време. Времето, което е враг номер 1 в една връзка. Времето, което оставя след себе си неща, които няма да се случат повече.

Точно за това можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – Синелибри
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В търсене на собствен стил с Artist at Play

Поп-ъп изложбите, които дават изява на прохождащи артисти са отговорност на Биляна Токмакчиева. Всеки месец нейната сформирана общност Artist at Play организира тези изложби с предварително зададена тема, като условието е артистите да не работят с обичайните за тях медии. Всеки е свободен да експериментира без да има рамката на оценката, на..

публикувано на 27.11.24 в 09:05

Антиромантична комедия за брака

На 30 ноември е вторият премиерен спектакъл на   "О(б)твързан" от Ханох Левин в Театър "Възраждане". Преводът и постановката са на режисьорката Тери Фишер. Според нея това е  антиромантична комедия, в която всички са по-умни от нормалното, но са принудени да се оженят. За героите на актьорите Свежен Младенов, Жана Рашева, Георги Златарев, Мариана..

публикувано на 27.11.24 в 08:15

Брайл ФМ навърши 10 години

Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят.  Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно.  Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..

публикувано на 26.11.24 в 18:46

Пространството на книгата

Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..

публикувано на 26.11.24 в 17:06

Изкуственият интелект отново повдига въпроса какви сме ние

"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...

публикувано на 26.11.24 в 16:31