Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Здраве за всеки

Проф. Боряна Делийска
Снимка: Кирил Чобанов

"Здраве за всеки…" – девиз на редица кампании, мечта на човечеството и повод за разговора ни с проф. Боряна Делийска. И тази година световните медицински организации призовават за бъбречно и общо здраве извън кампаниите, които обикновено траят един ден. Грижите, профилактиката, задължителните контролни прегледи трябва да бъдат част от нашата ценностна система и цивилизационно поведение. Закъснялата грижа обикновено констатира необратима болест и трудно лечение.

Проф. Б. Делийска, като потомствен лекар и опитен нефролог, постави акценти върху бъбречната недостатъчност, болезнените кризи и технологиите за разбиване на камъни. В диалога ни говорихме за пиелонефрит и ешерихия коли – възпалителни заболявания, които причиняват много страдание и дискомфорт. Слушателският интерес бе свързан с хранителния режим и поведението ни при определени проблеми с бъбреците. Отговорихме и на нестихващият интерес към минералните и трапезните води и какво количество е полезно за нормална бъбречна функция.

Терапията и профилактиката, балнеолечението и различните народни рецепти бяха друг акцент в поредното издание "За здравето". Говорихме за малко известни неща, които причиняват трайни страдания на бъбреците. Сред тях е безразборното пиене на билки, смесването им без да имаме гаранции за тяхната ефективност или токсичност. Друг голям бич за отделителната система са т.нар. хранителни добавки, различните диети с огромно количество протеин, приемането на анаболи и стероиди.

"В едно наглед перфектно тяло може да открием непоправими вреди за бъбречната система, причинени от този начин на живот и спорт" – заключи проф. Делийска. Стареенето на тялото и органите, хранителният и двигателният режим на възрастния човек, задължителните изследвания на креатинин, пикочна киселина, кръвна захар и други специфични фактори, са особено важни за едно добро бъбречно здраве за всеки… 


Темата с продължение, както обещахме преди две седмици, бе посветена на ендометриозата и женското здраве…



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Творба от изложбата

Художници даряват картините си, за да помогнат на талантливи студенти

В новия брой на рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" бе представена уникалната инициатива "Изкуство в помощ на изкуството". Този благотворителен проект е замислен и организиран от преподавателя по живопис в Националната художествена академия, главен асистент д-р Юлиан Станкулов , който е и инициатор на идеята. Изложбата, част от..

обновено на 13.05.24 в 13:23

Български ученици ще създават филми за климатичните промени

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" беше представен интересен проект, в който български ученици се включват активно в борбата с климатичните промени. Институт Сервантес София, в сътрудничество с други членове на клъстер EUNIC-България, стартира инициативата "Научи, разкажи, заснеми", продължаваща няколко месеца в градовете..

обновено на 13.05.24 в 12:35

Гражданската инициатива "Княжевецъ"

"Княжевецъ" е гражданска инициатива, която се бори за опазването на Княжевската минерална баня и културното наследство на водата. Любо Стефанов споделя в "Terra Култура" новини от последната кръгла маса, обсъждаща съдбата на сградата. По думите на Стефанов ситуацията не е розова. " Според Общия устройствен план Княжевската минерална трябва..

публикувано на 13.05.24 в 12:07
Петър Ганев

13 май: Ден на данъчната свобода – символичен, но доколко?

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" дискусията се съсредоточава върху отбелязването на Деня на данъчната свобода в България. Тази година, след 134 дни на работа изключително в полза на държавния бюджет, 13 май е определен като символичната дата , на която гражданите номинално започват да работят за себе си. Петър Ганев , икономист..

обновено на 13.05.24 в 10:42

111 години от откриването на Централната минерална баня в София

На 13 май 1913 година е открита сградата на Централната минерална баня в София , построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов. За бурната история на тази историческа сграда в "Нашият ден" разговаряме с арх. Петър Диков – председател на УС на СБА и бивш главен архитект на София. В своята книга "Малки софийски истории"..

публикувано на 13.05.24 в 10:15