Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Алевии у нас – в какво вярват и как празнуват? (видео)

Ритуалният танц “Семах“

Невруз или кърклар – така се нарича пролетният празник, който трябваше да се състои на площада в село Брадвари, Силистренско, в следващите дни до края на седмицата. Честването, организирано от алевиите от Лудогорието, беше отложено за по-късно в знак на съпричастност с хората, пострадали от земетресенията в Турция.

На 21-ви март обаче, когато е пролетното равноденствие, членовете на общността се събират в джемове, както се наричат техните обредни домове.

Какво правят там, какво представлява танцът “Семах“ и какви са основните отлики на алевийството от традиционния ислям разказва в “Нашият ден“ Субхи Рамаданов, представител на алевийската общност от лудогорското село Севар, който дълги години е бил учител по български език и литература:

“Алевиите се възприемат като една общност, която е адски толерантна към останалите вярвания. Човекът се възприема такъв, какъвто е, независимо от неговото обществено положение и произход.

Ние можем да сеем само семената на любовта, други семена не познаваме. Това е като девиз в нашата общност. Основен елемент по време на нашите религиозни практики е свещта. Тя се запалва в началото на всеки ритуал. Тя се свързва със знанието и стремежа към светлина“, разказва Рамаданов в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 

По данни от проучване на И. Меликоф от 1985 година, броят на алевиите в България е около 90-100 хиляди души. При официалното преброяване от 1992 година като шиити се самоопределят 83 537 души, а при преброяването от 2001 година – 53 021 души. Те са разпръснати в различни части на Източна България – Източните Родопи, Лудогорието, Добруджа, Герлово, Сливенско, Казанлъшко, Хасковско.
По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Световният ден на радиото ще бъде посветен на климатичните промени

По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора.   Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..

публикувано на 11.02.25 в 13:58

Традиционната кухня – част от безсмъртната фолклорна система

Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..

публикувано на 11.02.25 в 10:05

Мрежата за женско предприемачество връчва своите годишни награди

Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..

публикувано на 11.02.25 в 09:25

Конкурсът "Боклучко и магията на рециклирането" – екоавантюра за децата в Стара Загора

В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..

публикувано на 11.02.25 в 09:05

Интелектът – бихме ли го преотстъпили на машината?

Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии?  По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..

публикувано на 10.02.25 в 18:05