Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Алевии у нас – в какво вярват и как празнуват? (видео)

Ритуалният танц “Семах“

Невруз или кърклар – така се нарича пролетният празник, който трябваше да се състои на площада в село Брадвари, Силистренско, в следващите дни до края на седмицата. Честването, организирано от алевиите от Лудогорието, беше отложено за по-късно в знак на съпричастност с хората, пострадали от земетресенията в Турция.

На 21-ви март обаче, когато е пролетното равноденствие, членовете на общността се събират в джемове, както се наричат техните обредни домове.

Какво правят там, какво представлява танцът “Семах“ и какви са основните отлики на алевийството от традиционния ислям разказва в “Нашият ден“ Субхи Рамаданов, представител на алевийската общност от лудогорското село Севар, който дълги години е бил учител по български език и литература:

“Алевиите се възприемат като една общност, която е адски толерантна към останалите вярвания. Човекът се възприема такъв, какъвто е, независимо от неговото обществено положение и произход.

Ние можем да сеем само семената на любовта, други семена не познаваме. Това е като девиз в нашата общност. Основен елемент по време на нашите религиозни практики е свещта. Тя се запалва в началото на всеки ритуал. Тя се свързва със знанието и стремежа към светлина“, разказва Рамаданов в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 

По данни от проучване на И. Меликоф от 1985 година, броят на алевиите в България е около 90-100 хиляди души. При официалното преброяване от 1992 година като шиити се самоопределят 83 537 души, а при преброяването от 2001 година – 53 021 души. Те са разпръснати в различни части на Източна България – Източните Родопи, Лудогорието, Добруджа, Герлово, Сливенско, Казанлъшко, Хасковско.
По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Застрашено ли е европейското бъдеще на Грузия?

Застрашено ли е европейското бъдеще на Грузия, ако законопроектът за  " чуждестранните агенти " , който бе одобрен на второ четене и предизвика огромни протести в Тбилиси, бъде приет? На 11 май, в събота, предстои третото и може би фатално гласуване на този законопроект, който вероятно ще постави на риск цялото демократично наследство на..

публикувано на 11.05.24 в 08:50
Антония Ламбиева и Александра Величкова

Проявленията на земното

Антония Ламбиева и Александра Величкова са възпитанички на Националната художествена академия и заедно изработват керамика в ателието си в София. Освен керамични съдове за дома, те изработват и пана за градската среда. Както много млади керамици, двете дами присъстват активно в дигиталното пространство, където ги срещнах и аз. При все това и..

публикувано на 10.05.24 в 18:05
Константин Фотинов и сп.

130 години организирано журналистическо движение

През 1844 г. Константин Фотинов започва да издава сп. "Любословие" в град Смирна, който тогава се намира в пределите на българските земи под Османско владичество. С появата на това издание се заражда българският периодичен печат, чиято 180-годишнина честваме днес. Тази година се навършват и 130 години от появата на първото организирано..

публикувано на 10.05.24 в 15:46

Съкращаване от работа и преизчисляване на пенсия

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, отговаря на слушателски въпроси в предаването. Виктория Антонова от Бургас: "Съкратиха ме от работа, но мисля, че уволнението ми е неправомерно. В какъв срок трябва да подам иск през съда? Чуйте отговора в звуковия файл. Снимката е илюстративна – Радио Видин

публикувано на 10.05.24 в 15:10

В Сливен се отбелязват 184 години от рождението на Хаджи Димитър

На 10 май Община Сливен отбелязва 184-тата годишнина от рождението на легендарния воевода Хаджи Димитър. Церемонията по поднасяне на венци и цветя започна в 10 часа на площада, който носи името на Хаджи Димитър. В събитието участват представители от Центъра за подготовка на специалисти, както и множество граждани, желаещи да отдадат почит към паметта на..

обновено на 10.05.24 в 13:34