Избрано от програмата
от 0.30 до 2.00 часа
Радиотеатър след полунощ
"И най-мъдрият си е малко прост" от Александър Островски
от 2.00 до 3.00 часа
Нощна Академия комика
от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен
от 5.00 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на трио "Българка" и оркестър "Хоро" - гр. Русе.
от 6.07 до 7.00 часа
Изгрев
водещ: Зорница Гъркова
В края на 90-те години Боряна и Марин Цветкови напускат родното си село Ноевци в община Брезник, за да живеят чак в Бургас. 23 години по-късно те се завръщат и отварят в центъра на селото пекарна за хляб с квас и сладкиши, която изненадва и радва както местните хора, така и туристите, посещаващи близкия Гигински манастир.
от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР
водещ: Калина Колева
• Представяме книжки за билките, подготвени от учениците на 2А клас от училище "Летец Христо Топракчиев" в град Божурище.
• На гости на 129-то основно училище "Антим I", по повод патронния му празник
от 8.06 до 9.00 часа
Благовестие
водещ: Ана-Мария Кръстева
Същността на кръста и кръстоносенето.
Три пъти в църковната година се възпоменава кръста Христов на 14.09, когато честваме Въздвижение на светия и животворящ Кръст Господен, в третата неделя от Великия пост и на Разпети петък. Днес ние се покланяме на Христовия кръст като си припомняме невинните страдания и изкупителния подвиг на Господ Иисус Христос. Както пътник уморен от дългия път отдъхва някъде по средата му, така и християните, които пътуват към небесния Йерусалим, Пасхата Господня се прекланят пред кръста по средата на Великия пост, за да съберат сили за по нататашното пътуване. "...който иска да върви след Мене, нека се отрече от себе си, да вземе кръста си и Ме последва...”. Не случайно това са думи от днешното литургийно евангелие. Те ни призовават да вземем именно своя кръст, а не някакъв абстрактен, типов или общ кръст. Какво означава достойно носене на кръста? Когато човек боледува, той непременно ли носи кръст? Когато е отишъл в манастир – също ли е кръст? Много лесен е отговора – да. Не бива да забравяме обаче, че при тези житейски обстоятелства, може и да не носиш кръст. Естествено у вас възниква въпроса: Защо? Защото носенето на кръста не просто е да си измислиш някаква благочестива маска и да си я наденеш за пред хората, а следването на Христос и изпълнение на евангелските повели при всички обстоятелства, в които попада човека. Заедно със ставрофорен иконом Дончо Александров от варненския храм "Св. Атанасий" разговаряме за същността на кръста и за кръстоносенето в съвременния свят.
от 9.10 до 9.30 часа
Концерт забавна музика
от 9.30 до 11.00 часа
Гласът на времето
водещ: Даниел Ненчев
Темата във фокуса на дискусионното предаване "Гласът на времето" е ОЧИ - Обединение за честни избори.
Как изборите да бъдат честни, кои са препятствията за това и за какво да си отваряме очите на четири говорят Никола Тулечки, лингвист и експерт по данни в българската компания "Онтотекст", и Марио Русинов от Антикорупционен фонд.
от 11.00 до 13.00 часа
От песен в песен
водещ: Магдалена Маданска
• Композиторът, диригент и директор на ДФА "Филип Кутев" – Георги Андреев отправя покана за съвместния концерт-спектакъл с Петя Панева "Ясна Зорница".
• Диляна Курдова разказва за книгата си "Размисли върху българската женска носия".
• От Екатерина Петрова научаваме подробности за мобилното приложение за изучаване на народни хора "Таратанци".
• Красимир Петков представя първата си авторска пиеса "Емоции в 2/4".
от 13.00 до 14.00 часа
Академия Комика
Звезди посред бял ден
от 14.00 до 16.00 часа
Неделен следобед
водеща: Цветана Тончева
Ален Алтиноглу е в центъра на вниманието в това издание на "Неделния следобед". Бляскавият и харизматичен 47-годишен френски диригент - един от най-успешните майстори на палката в последните години, е желан гост на редица големи оперни и симфонични състави в света. Едва навършил 35 години Алтиноглу вече се радва на световна кариера като оперен диригент. В момента той е музикален ръководител на две престижни европейски музикални институции: Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел и СО на Радио Франкфурт. Малко след първите изяви на Алтиноглу в Брюксел, френското издание "Фигаро" обяви: "С Ален Алтиноглу "Ла Моне" откри своя Месия!".
Алтиноглу е роден на 9 октомври 1975 г. в Париж в семейство на арменци, емигранти от Турция. След като завършва Консерваторията в Париж в продължение на 10 години Алтиноглу преподава камерни ансамбли. През 2014 г. е назначен за професор по оркестрово дирижиране. Същата година е включен в списъка на Vanity Fair на 50-те най-влиятелни французи в света. Той свободно говори арменски, защото родителите му винаги са разговаряли в семейството на родния си език. Що се отнася до турската фамилия, диригентът неведнъж е настоявал, че истинската фамилия на рода му е Алтунян, но се е наложило да я сменят през 1934 година, когато турското правителство е издало съответен указ.
Идеята да представим този интригуващ музикант дойде от актуална информация на нашия редовен кореспондент в Белгия – Милен Венков, когото ще включим по телефона с отзив за спектакъл на "Евгений Онегин" в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел, дирижиран от Ален Алтиноглу.
от 16.00 до 17.00 часа
Радиотеатър в неделя
"Щастливецът Джим" от Кинсли Емис
от 17.00 до 18.00 часа
Покана за пътуване
водещ: Магдалена Гигова
• Посланикът ни в Полша Маргарита Ганева: Поляците се завръщат, но вече искат не само море, а и СПА
• Продължение на разговора с Мартин Кърнолски за Сингапур – особености на храната и трудово-правните отношения в азиатския град-държава
• Магдалена Гигова за изкуствения остров Перлата в Катар. Създателите са се постарали да възпроизведат най-красивото от Средиземноморието, Полинезия и Мароко.
от 18.30 до 19.00 часа
Концерт "Златният кос"
от 19.00 до 20.00 часа
Голямата къща на смешните хора
Истинските новини
от 20.00 до 21.00 часа
Фотофабрика
водещ: Eми Барух
• За интересни места, в които гостуват тематични фотосесии научаваме от предаването "ФотоФабрика – Факт и Фикция" – авторите разказват за документалните кадри на първата европейка, стъпила на Еверест, чийто работи могат да се видят в Полския институт; за героите от Time Heroes и доброволческите дейности реализирани в 27 мисии в цялата страна; за селекцията на Жоан Фонткубиерта и неговите "Фантомни образи".
• Светлана Куюмджиева представя изложбата Документи - Живопис след фотографията в България през 70-те и 80-те години на 20-ти век и в предаването гостува Стоян Йоргов - Теката.
от 21.00 до 22.00 часа
Изпята поезия
водещи: Димитрина Кюркчиева, Кристиян Бояджиев
Изпълнения на Джон Клиъри, Кросби, Стилс и Неш, Станислав Сланев – Стенли, Питър Фрийстед, "Ролинг Стоунс", Дженифър Уорнс, Ленърд Коен.
от 22.00 до 24.00 часа
Музикалните вечери
водещ: Мануела Манчева
Дирижира Серджу Челибидаке. В концерта са включени избрани части от симфонични творби на Бела Барток, Антонин Дворжак, Лудвиг ван Бетовен, Александър Бородин, Морис Равел и Антон Брукнер. И още – интересни факти от творческия път на един от най-големите диригенти на XX век, напуснал земния свят във Франция през 1996 година.
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Френска връзка "Климати" от Андре Мороа – 2 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Френският пианист Армел Дюпа, познат ни от формацията на Жорко Корназов и соло-концертите си, включително и в..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Френска връзка" "Климати" от Андре Мороа – 1 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Премиерно интегрално представяне на последния проект на Ануар Брахем, който през ноември отново идва в..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Френска връзка" "Малкият принц" от Антоан дьо Сент-Екзюпери – 16 част 0.30 до 3.00 часа Вавилонската фонотека Водещ: Цветан Цветанов Фестивал, посветен на Световния ден на Африка – интервюта с организаторката Мария Косса (България/Мозамбик) и основната звезда на фестивал Уияла (Гана). Нова..
Избрано от програмата от 0.30 до 2.00 часа Радиотеатър след полунощ "Госпожицата" от Иво Андрич от 2.00 до 3.00 часа Нощна Академия комика Избрано от "Академия комика" и "Голямата къща на смешните хора". от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен от 5.00 до 6.00 часа Българска народна музика..
Избрано от програмата от 0.15 до 3.00 часа Заедно след полунощ – Нощна стража Водещи: Албена Велева, Иван Драгнев • Новини от българската и световна музикални сцени. • Нови сингли. • На този ден през годините. • Концептуални албуми: Ayreon - 2018 - Into The Electric Castle - A Space Opera. от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от..
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота..
Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва..
Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg