Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

“Мисия Родина“ или как да превърнем България в просперираща страна

| обновено на 21.03.23 в 12:17
Снимка: facebookМисия-Родина

“Мисия Родина“ е система от 20 принципа, създателите на които твърдят, че ако бъдат приложени, “ще превърнем България в уважавана, просперираща и добра за живеене страна“.

Между поддръжниците и основателите на идеята има хора от бизнеса, от изкуството, спортисти, както и от музикалните среди. Кубрат Пулев например е едно от лицата, поело ангажимент да представя “Мисия Родина“.

Николай Кайджиев е сред инициаторите на проекта. Той е патриот, общественик, бизнесмен и предприемач, а още и собственик на едни от най-големите пекарни в София.

“Тези 20 принципа са мислени, обсъждани, променяни и нагласявани, така че да звучат най-правдоподобно“, казва в той ефира на “Нашият ден“.

По думите му, когато тези принципи се прочетат, няма как да не ни доведат до по-добра среда за живеене. Дори да не бъдат възприемани от всички хора, а само от половината, пак “би било нещо прекрасно“.

Нина Цанева и Николай Кайджиев

Кайджиев посочва още в интервю за БНР, че тези 20 принципа може да не се спазват всичките от всеки един човек. Ако на някой му е трудно или невъзможно да се съобрази с някой от тях, е достатъчно да спазва само половината:

“Ако не можеш да се зарадваш на успеха на свой конкурент например, не е проблем, може да спазваш всички останали принципи. Всеки може да постави българското знаме на мястото, на което работи например, или на което живее. Може също да каже добра дума на някой, който среща – познат или непознат“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: facebook/Мисия-Родина, БНР

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47

"Камино де Сантяго" и магията на срещите

Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..

обновено на 22.11.24 в 09:24
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17