Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Атанасов представя "Преди пътя"

В Световния ден на поезията 21 март Георги Атанасов гостува на "Артефир" с най-новата си поетична книга "Преди пътя", чиято премиера предстои на 22 март от 18.00 ч. в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий".

Урок по солфеж

Опаковай пианото с мъртвата шума
под небесен капчук. От изречена дума
откъсни само звук. От сълза споделена
загорчи ли на фалш – ти не си вече с мене.
Този свят не е наш. Този свят е агония.

Моят свят е любов. Моят свят е хармония.

Изтръгни всички струни. Изпъни ги в кутия.
Там, където най-звучните думи се крият.
Там ще чуваш сонати и нежни сонети,
от звездите дошли и от сини планети.
И ще стане камбанка и охлюва скучен,
като в дом от цветя. Като в храм от съзвучия.

Отвори си врата. Отвори си прозорец.
Да навлезе светът на красивите хора.
И от прага издай два-три радостни звука,
че светът е безкрай. Няма там, няма тука.
Представи си го цял. А Вселената помни:
Бил си тук и си пял.
Този свят е хармония.  

Георги Атанасов e роден е през 1951 година в Лом. Завършил е Висше военно артилерийско училище в Шумен и редакционно-издателско дело във Факултета по журналистика на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Работил е като журналист и редактор, завеждащ редакция за художествена литература и главен редактор на Военното издателство. Член е борда (Управителен съвет) и секретар на Лигата на българските писатели в САЩ и по света, на Съюза на българските писатели и съучредител на Литературен кръг "Смисъл". Създател и почетен председател на Сдружение "Форум Демокрит" за изучаване и популяризиране на науката и научните изследвания в България.

Автор е на 15 издадени книги – девет поетични; една повест; три книги за деца и юноши и една монография за издателската дейност в България по време на Първата световна война. Превеждан е на английски, руски, украински, турски и италиански език. Носител е на Националната награда за поезия "В полите на Витоша“.

Чуйте разговора на Димитрина Кюркчиева с Георги Атанасов в звуковия файл.

Снимка – Ангелина Грозева, БНР и "Форум Демокрит" 

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ето така изглежда сатирикът Петър Краевски, когато е сериозен

Когато сатирикът е сериозен

Сатирикът е най-сериозен, когато пише своите сатири, но не само. Пловдивският сатирик Петър Краевски , автор и водещ на шоуто "Алтер его" по Радио Пловдив, е написал през десетилетната си писателска кариера безброй смешни текстове. Понякога обаче той показва и сериозното си лице като в стихосбирката "Смирено". Не съм поет и що се отнася до..

публикувано на 20.04.24 в 13:05
Роман Кисьов

Роман Кисьов и новите посоки на епитафията

Идеята, че душата е безсмъртна, а в отвъдното я очакват различни измерения, е вековна. В новата си книга поетът, писател, преводач и художник  Роман Кисьов  избира тази гледна точка – на душата, отделена от всичко земно, която се подготвя за нетленния живот. Повод за разговора с Роман Кисьов в "Артефир" е предстоящата премиера на поетичната..

публикувано на 20.04.24 в 12:10

Летящата поезия на Росен Карамфилов

Росен Карамфилов е дух, отдаден изцяло на изкуството. Новата му стихосбирка, озаглавена "Аз ходя" , говори за вътрешната свобода – тази на автора и на неговите читатели. Редакторът на поетичната книга Недялко Славов казва, че "авторът е зачеркнал пешеходната формула на човечеството, а самият той е летящо същество."   Илюстрациите в книгата са..

публикувано на 20.04.24 в 11:10
Григор Бануши

Григор Бануши за недовършената симфония на едно поколение

Адриан Мара е албански композитор, диригент и дисидент, преследван от тайните служби на Енвер Ходжа. Макар и измислен персонаж, Мара е събирателен образ на цяло поколение репресирани музиканти в Албания – симфония от трагични съдби и несбъднатост. "Недовършена симфония" е новият роман на албанския писател и радиожурналист Григор Бануши. Той..

публикувано на 20.04.24 в 09:05
„Добрутро“, 2022 г.

"Реката на забравата" – дебютна изложба на Христина Костова

"Реката на забравата" е първата самостоятелна изложба на Христина Костова, която може да разгледаме от 16 април в Регионалния исторически музей на София. Страстта ѝ към рисуването се появява през 2019 г., когато напуска работата си в Дупница и се мести да живее в София. Всичко започва с малка скица с молив на нейния любим, на обикновена копирна..

публикувано на 20.04.24 в 08:35