30% от живеещите в малки населени места неглижират или не лекуват системно заболяванията си. Такава е равносметката на програмата за социално отговорност "Забавно лято, грижовна есен". През есента на 2022 г. бяха организирани прегледи от Българската болнична асоциация и Фондация "BCause: в помощ на благотворителността" за възрастни хора в 26 населени места в тютюнопроизводителните региони на страната, в които е много трудно общността да получи това, което в големия град изглежда като даденост. В инициативата участваха лекари по кардиология, гастроентерология, ортопедия, урология, неврология, пулмология или ендокринология.
"Трябва да се отчете фактът, че хората в такива райони, които наричаме трудно достъпни за лечение. Но така или иначе при тях обичайната грижа е достъпна чрез личния лекар, а специалистите са малко по-далеч по логични причини.
Това казва в интервю за БНР Свилена Димитрова, председател на Българската болнична асоциация.
Тя допълва, че регистрираните дефицити показват, че множество хора неглижират своите заболявания, но не само хора над 65-годишна възраст, каквато е оригиналната заявка на програмата, но това касае и хора в активна възраст.
Анализът на данните показва, че финансирането осигурява между 20% и 40% от стойността на клиничните пътеки. Парите, които отделяме за здравеопазване, изглежда не са достатъчни и това дава своите жертви и част от тях са хората, които живеят в такива райони, коментира Свилена Димитрова.
Причината да не се търси навременна лекарска помощ отчасти се дължи и на здравната култура на населението.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg