Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адв. Свилена Димитрова:

30% от живеещите в малки населени места неглижират заболяванията си

Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

30% от живеещите в малки населени места неглижират или не лекуват системно заболяванията си. Такава е равносметката на програмата за социално отговорност "Забавно лято, грижовна есен".  През есента на 2022 г. бяха организирани прегледи от Българската болнична асоциация и Фондация "BCause: в помощ на благотворителността" за възрастни хора в 26 населени места в тютюнопроизводителните региони на страната, в които е много трудно общността да получи това, което в големия град изглежда като даденост.  В инициативата участваха лекари по кардиология, гастроентерология, ортопедия, урология, неврология, пулмология или ендокринология.

"Трябва да се отчете фактът, че хората в такива райони, които наричаме трудно достъпни за лечение. Но така или иначе при тях обичайната грижа е достъпна чрез личния лекар, а специалистите са малко по-далеч  по логични причини.

Това казва в интервю за БНР Свилена Димитрова, председател на Българската болнична асоциация.

Тя допълва, че регистрираните дефицити показват, че множество хора неглижират своите заболявания, но не само хора над 65-годишна възраст, каквато е оригиналната заявка на програмата, но това касае и хора в активна възраст.

Анализът на данните показва, че финансирането осигурява между 20% и 40% от стойността на клиничните пътеки. Парите, които отделяме за здравеопазване, изглежда не са достатъчни и това дава своите жертви и част от тях са хората, които живеят в такива райони, коментира Свилена Димитрова.

Причината да не се търси навременна лекарска помощ отчасти се дължи и на здравната култура на населението.

Чуйте повече в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Валерия Матеева

Безплатни кожни прегледи в рамките на кампанията "Евромеланома" 2025

Безплатни прегледи за меланом се провеждат днес от над 200 специалисти в над 30 града из страната в рамките на кампанията "Евромеланома" 2025. За превенцията и лечението на рака на кожата говори в Lege Artis онкодерматологът д-р Валерия Матеева , началник на отделението по дерматохистопатология и имунохистохимия към УМБАЛ "Александровска"...

публикувано на 14.05.25 в 12:58
д-р Гена Грънчарова

Европейска седмица на здравето: България с най-висока смъртност в ЕС и застаряващо население

В рамките на Европейската седмица на общественото здраве тази година, темата за "Здравословно стареене срещу мултиморбидности в цифровия свят" беше във фокуса на дискусиите. По този повод в ефира на предаването Lege Artis  доц. д-р Гена Грънчарова, председател на Българската асоциация по обществено здраве, коментира ключови въпроси, свързани със..

обновено на 14.05.25 в 12:50

Българските медицински специалисти искат рязко увеличение на заплатите

Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд.  Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis с Мая Илиева , председател на Синдиката на българските медицински специалисти. По думите на Илиева е проведена среща между Синдиката и екип от Министерството на здравеопазването. Срещата е..

публикувано на 14.05.25 в 12:01

Преди София Прайд 2025: Какво е да бъдеш куиър младеж в България

Точно месец преди София Прайд 2025 в "Нашият ден" своята лична история разказва Велислав Петров. Като куиър младеж в България, той описва осъзнаването на принадлежността си към ЛГБТИ общността, взаимоотношенията с родителите, отношението на учителите, особено в рамките на допълнението в Закона за предучилищното и училищното образование от 2024..

публикувано на 14.05.25 в 10:18
проф. Стоян Ставру

Ангажираност вместо истина: Новата формула за медийно съдържание

В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни заплахи за обществото – манипулацията на вниманието, фалшивите новини и размиването на границите между журналистика и пропаганда. Според проф. Ставру, днес повече от всякога е необходимо да водим..

обновено на 13.05.25 в 14:07