Световният ден на водата се отбелязва ежегодно на 22 март. Денят на прясната вода е предложен на Конференцията за околната среда и развитието (UNCED), проведена през 1992 г. в Рио де Жанейро, Бразилия. Целта му е да привлече внимание върху важността на питейната вода и защитата на водните ресурси.
“Качеството на водата, която пием, е добро, осъществява се постоянен контрол от ВиК операторите, а когато се появи влошаване, се вземат мерки. По отношение на качеството българите могат да са спокойни, изпълняваме европейските норми, поне досегашните“, казва в ефира на “Нашият ден“ инж. Иван Иванов, председател на Българската асоциация по водите.
Той отбеляза в предаването, че наскоро е била приета нова директива за питейните води, която поставя по-високи цели пред държавите-членки на ЕС, както по отношение на нови параметри, които трябва да бъдат обследвани, така и към приемане на по-строги норми на текущите параметри и това може би ще постави под напрежение ВиК операторите, които трябва да инвестират за постигане на подобни мерки.
Иванов отбеляза също, че в по-малките населени места има системни проблеми, свързани с някои примеси, там хората не ползват за питейни цели, доставената вода.
По думите му статистиката у нас показва, че около 200-250 хил. човека в България годишно имат проблем с водоснабдяването.
Какви инвестиции са необходими?
“По отношение на водоснабдяването се върти една цифра от 6 млн. инвестиции, които са необходими, за да се подобри качеството на водоснабдителната услуга, това включва, както качеството на предоставената вода, така също и подмяна на мрежата и осигуряване на постоянен достъп до водата.
ВиК операторите на могат да осигурят тези средства сами, за да постигнат този размер на инвестициите. Разчита се както на подпомагане от държавния бюджет, така и на европейските фондове“, каза още той в ефира на “Нашият ден“.
Инж. Иванов уточни още, че се спазват европейските директиви, свързани с пречистването на питейните води, но не се спазват тези, свързани с пречистването на отпадъчни води:
“До края на 2014 г. трябваше да бъдат построени канализации и пречиствателни станции във всички населени места с над 2000 жители, но сме далеч от тази цел, поставена от Европейската комисия и е вероятно скоро да получим санкции за неизпълнение."
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg