Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

22 март - Световен ден на водата

Пием ли чиста вода?

Снимка: Pixabay

Световният ден на водата се отбелязва ежегодно на 22 март. Денят на прясната вода е предложен на Конференцията за околната среда и развитието (UNCED), проведена през 1992 г. в Рио де Жанейро, Бразилия. Целта му е да привлече внимание върху важността на питейната вода и защитата на водните ресурси.

“Качеството на водата, която пием, е добро, осъществява се постоянен контрол от ВиК операторите, а когато се появи влошаване, се вземат мерки. По отношение на качеството българите могат да са спокойни, изпълняваме европейските норми, поне досегашните“, казва в ефира на “Нашият ден“ инж. Иван Иванов, председател на Българската асоциация по водите.

Той отбеляза в предаването, че наскоро е била приета нова директива за питейните води, която поставя по-високи цели пред държавите-членки на ЕС, както по отношение на нови параметри, които трябва да бъдат обследвани, така и към приемане на по-строги норми на текущите параметри и това може би ще постави под напрежение ВиК операторите, които трябва да инвестират за постигане на подобни мерки.

Иванов отбеляза също, че в по-малките населени места има системни проблеми, свързани с някои примеси, там хората не ползват за питейни цели, доставената вода.

По думите му статистиката у нас показва, че около 200-250 хил. човека в България годишно имат проблем с водоснабдяването.

Какви инвестиции са необходими?

“По отношение на водоснабдяването се върти една цифра от 6 млн. инвестиции, които са необходими, за да се подобри качеството на водоснабдителната услуга, това включва, както качеството на предоставената вода, така също и подмяна на мрежата и осигуряване на постоянен достъп до водата.

ВиК операторите на могат да осигурят тези средства сами, за да постигнат този размер на инвестициите. Разчита се както на подпомагане от държавния бюджет, така и на европейските фондове“, каза още той в ефира на “Нашият ден“.

Инж. Иванов уточни още, че се спазват европейските директиви, свързани с пречистването на питейните води, но не се спазват тези, свързани с пречистването на отпадъчни води:

“До края на 2014 г. трябваше да бъдат построени канализации и пречиствателни станции във всички населени места с над 2000 жители, но сме далеч от тази цел, поставена от Европейската комисия и е вероятно скоро да получим санкции за неизпълнение."

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31