Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

22 март - Световен ден на водата

Пием ли чиста вода?

Снимка: Pixabay

Световният ден на водата се отбелязва ежегодно на 22 март. Денят на прясната вода е предложен на Конференцията за околната среда и развитието (UNCED), проведена през 1992 г. в Рио де Жанейро, Бразилия. Целта му е да привлече внимание върху важността на питейната вода и защитата на водните ресурси.

“Качеството на водата, която пием, е добро, осъществява се постоянен контрол от ВиК операторите, а когато се появи влошаване, се вземат мерки. По отношение на качеството българите могат да са спокойни, изпълняваме европейските норми, поне досегашните“, казва в ефира на “Нашият ден“ инж. Иван Иванов, председател на Българската асоциация по водите.

Той отбеляза в предаването, че наскоро е била приета нова директива за питейните води, която поставя по-високи цели пред държавите-членки на ЕС, както по отношение на нови параметри, които трябва да бъдат обследвани, така и към приемане на по-строги норми на текущите параметри и това може би ще постави под напрежение ВиК операторите, които трябва да инвестират за постигане на подобни мерки.

Иванов отбеляза също, че в по-малките населени места има системни проблеми, свързани с някои примеси, там хората не ползват за питейни цели, доставената вода.

По думите му статистиката у нас показва, че около 200-250 хил. човека в България годишно имат проблем с водоснабдяването.

Какви инвестиции са необходими?

“По отношение на водоснабдяването се върти една цифра от 6 млн. инвестиции, които са необходими, за да се подобри качеството на водоснабдителната услуга, това включва, както качеството на предоставената вода, така също и подмяна на мрежата и осигуряване на постоянен достъп до водата.

ВиК операторите на могат да осигурят тези средства сами, за да постигнат този размер на инвестициите. Разчита се както на подпомагане от държавния бюджет, така и на европейските фондове“, каза още той в ефира на “Нашият ден“.

Инж. Иванов уточни още, че се спазват европейските директиви, свързани с пречистването на питейните води, но не се спазват тези, свързани с пречистването на отпадъчни води:

“До края на 2014 г. трябваше да бъдат построени канализации и пречиствателни станции във всички населени места с над 2000 жители, но сме далеч от тази цел, поставена от Европейската комисия и е вероятно скоро да получим санкции за неизпълнение."

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мими Шишкова: Отговорността е в нашите ръце

Защо в света на социалните мрежи "автентичните човешки гласове са все по-важни", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Мими Шишкова , носителка на наградата на БХК "Човек на годината" в новата им за 2024 категория "Дигитален будител". На 24 септември 2024 г-н Бойко Борисов казва: "Промяната" ни отдалечи с хиляди километри от Шенген и от..

публикувано на 14.12.24 в 09:10
Меги Попова, Надежда Московска, Виктория Драганова, Венцеслава Кожухарова (от ляво надясно)

Всеки преход ли е труден

Преход между различни форми на управление, икономически системи, концепции за света, източници на енергия. Какво губим и какво печелим в процеса на преминаването? Всеки преход ли е труден и може ли да бъде справедлив?  Разговор в "Гласът на времето" с Венцеслава Кожухарова от екип "Климат и енергия" към Екологично сдружение "За Земята",..

публикувано на 14.12.24 в 08:00
адв. Елка Пороминска  (вдясно) и Анелия Торошанова

Разпореждане с имот или имущество – видове завещания

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, отговаря в  ефир на слушателски въпроси. Георги Станоев, Горна Оряховица: Може ли обещание за дарение или прехвърляне на имот, направено пред близки, да има сила след смъртта на родителя..

публикувано на 13.12.24 в 15:00
доц. д-р Цвета Маркова

На кого и как се издава разрешение за достъп до класифицирана информация

На кого и как се издава разрешение за достъп до класифицирана информация – отказ и отнемане на отдаденото разрешение.  Гост в юридическото предаване на БНР "Законът и Темида" е доц. д-р Цвета Маркова , първия председател на държавната комисия по сигурността на информацията. Тя е създала от самото начало цялата институция и устройствен правилник за..

публикувано на 13.12.24 в 12:45