Геометричният център на Европа се намира близо до Варшава, затова в израза "Полша е сърцето на Стария континент" няма поетично преувеличение. За някои от нас тази славянска държава е Фредерик Шопен, за други – Мария Склодовска-Кюри, за трети – крал Владислав Варненчик, а за всички – вкусните ябълки в магазина и днес и красивите блондинки на плажа в близкото минало. Да, всичко това е Полша! Обаче от разговора ми с посланика ни там, Нейно Превъзходителство Маргарита Ганева, стана ясно, че поляците отново припознават България като туристическа дестинация, но вече търсят не само слънце на Черноморието.
Но да ви представя моята събеседничка. Тя е дипломат от кариерата с икономическа ориентация. По време на нейния мандат във Варшава бе открито национално туристическо представителство.
Маргарита Ганева добави, че при толкова редовни полети от Варна и Бургас и ние можем да върнем визитата в тази толкова красива и интересна страна.
Преди да връчи акредитивните си писма като извънреден и пълномощен посланик в Полша, дамата е бил заместник-ръководител на дипломатическата ни мисия в Прага и е оглавявала тази в Братислава.
От статия в полски сайт научих, че Българя е страната в Европа с най-много горещи минерални извори след Исландия – 1600 и поляците доста се интересуват от СПА процедури и терапии. От разговора с посланика ни във Варшава, Маргарита Ганева става ясно, че има раздвижване и в този сектор на туризма от полска страна.
Безкрайно съм ѝ благодарна, че разкри нови аспекти от взаимоотношенията ни с Полша. Но също така, че имах възможност да разгледам сградата на дипломатическата ни мисия там. Историческата постройка на повече от 110 години е една от малкото оцелели през Втората световна война. Изумително съхранени са паркетът с шарки като персийски килим, дървените ламперии, залите с елегантни мебели, резбованите шкафове, мраморните камини и конзоли, кристалните полилеи. Посланик Маргарита Ганева прави и невъзможното да поддържа тази красота. А гордостта на салона е един от 100-те рояла Стейнуей на такава солидна възраст в света. Да се докоснеш до всичко това е безценно преживяване. Също колкото изненадата да видиш прекрасни снимки, направени от поляци в България на оградата на посолството.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Снимки: Магдалена Гигова
Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..
"Чрез различните теми и интересни събеседници идеята ми бе предаването "Следобед за любопитните" да предизвика слушателския интерес към науката, споделя в предаването журналистът и директор на програма "Христо Ботев" Кин Стоянов. "Следобедът е едно особено състояние на денонощието, където човек дори да е малко по-поспалив и по-късно да се..
При този поздрав дали визираме телесното или духовното здраве? – попитахме психиатъра д-р Фани Цуракова. Без колебание тя отговори, че това са два компонента на един и същ феномен – човешкото здраве. В първото издание "За здравето" през настоящата година заедно направихме кратък анализ на стойностните и разочароващи факти в здравеопазването. И не..
"За мен той е много специален християнски празник. Празник, който от малък играе важна роля в живота ми. И него, и рождения си ден посвещавам на приятелите си и хората, които обичам. Това, че имам предаване на този ден, го прави още по-върнуващ" – това сподели в "Познати и непознати" Йордан Георгиев – поет, писател колега-журналист и едно от..
"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
В рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg