Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вписване на българите в конституцията – ще изпълни ли РСМ последното условия за начало на европреговори?

Снимка: БГНЕС

В четвъртък министърът на външните работи на Германия Аналена Бербок заяви в Скопие след разговори с колегата си Буяр Османи, че промяната на Конституцията на Република Северна Македония и включването на българите в нея са последното условие за начало на преговори за присъединяване към ЕС.

“Външният министър на Германия посети вчера РСМ, където отново повтори подкрепата на европейските страни за бъдещо членство в ЕС, но отново напомни какви са условията за това, а именно вписването на българите в конституцията на РСМ“, каза в ефира на “Нашият ден “Райна Асенова, директор на дирекция “Балкани“ на БТА.

Тя посочи, че отново трябва да подчертаем усилията на Бояр Османи, който предупреди, че през ноември завършва скринингът за подготовката на РСМ за членство в ЕС, ако дотогава българите не бъдат вписани в конституцията, страната губи инерция и е пред нов провал и пропуск да продължи европейската си интеграция. 


Настроенията в страната...

Асенова посочи, че според най-новото проучване на общественото мнение 65% от македонците са против вписването на българите в конституцията, 80% от хората, изразили подобна позиция, са македонци, при албанците тази съпротива е по-малка. Натискът от международната общност обаче е голям и ще продължи.

Проблемът според нея е,  че ако се стигне до предсрочни избори и ВМО-ДПМНЕ дойде на власт, РСМ за дълго може да остане извън процеса на присъединяване към ЕС.

“Прави впечатление, особено при македонците, че са по-склонни да се откажат от европейска интеграция, отколкото да направят тези промени“, посочва още тя.

Според балканиста българската позиция относно заличаването от Централния регистър на българския клуб "Иван Михайлов" в Битоля е съвсем правилна, още повече, че историческите факти не потвърждават, че Иван Михайлов е фашист, както се смята в РСМ.

Тя посочва още, че трябва да се припомни, че когато се е създавало това сдружение, не е имало такива възражения. Правят впечатление, че не само клубовете, създадени от местните българи в РСМ, но също и създаденият от държавата Български културно-информационен център, който се намира в центъра на Скопие,  е бил обект на нападение.

Според нея не е проличала голяма готовност от македонските власти да защитят този клуб, а това е нещо много важно, тъй това може да се въприеме като вражески акт срещу самата държава България.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Улична инфраструктура в наследствен имот

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..

публикувано на 10.01.25 в 14:45
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година?

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт?  Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..

публикувано на 10.01.25 в 12:40

Доброволци на възраст 17-25 години стават вдъхновители за деца в центрове за настаняване

Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..

обновено на 10.01.25 в 12:35

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28