Палми Ранчев рядко прави премиери на своите книги, които вече са над двадесет. Последните две – романът „Хаосът в играта на джаги“ и избраните стихотворения „Под шапката на скитника – подреждане на уличните безпокойства“, съставена от поета Маламир Николов бяха представени едновременно в Културния център на Софийския университет.
Съвършено точна, Росица Чернокожева сподели своите мисли за последния издаден роман на писателя и го нарече „многопластов, полифоничен роман“, който „може да се чете и като срез на политико-социалните и нравствени характеристики на обществото ни през последните трийсет години, а и като реминисценция към предходните 45 години комунизъм“. За романа говори и Митко Новков, който акцентира върху вечното движение в романите, в разказите, но и в поезията на Палми Ранчев, в която лирическият герой броди по улиците, по света, но винаги е вглъбен в себе си.
Всъщност самият автор е наблюдател на света наоколо, на понякога невидимите хора и неща в него и дестилира тези си наблюдения в думи. Както всеки поет, Палми Ранчев пише за любовта и за смъртта, но не пропуска социалните теми, вълнува се от политическото, намесващо се в живота на всеки от нас. Той пише честно, работи усърдно, редактира дълго и не се влияе от литературните моди, а следва своя автентичен глас, затова е сред най-разпознаваемите ни автори. „Палми Ранчев е от авторите, които не имитират никого – и никой не е способен да ги имитира, пише по повод едно интервю Марин Бодаков. Книгите му често са номинирани за основните литературни награди у нас. Конюнктурата не го обича и затова вярвам на отговорите му.“ Макар литературните елити да се опитват да не го забелязват, читателите отдавна са го забелязали и четат с удоволствие и прозата му, и поезията.
Чуйте репортажа от премиерата с участието на Митко Новков, Росица Чернокожева и Палми Ранчев.
Храбростта се дефинира като качество, което олицетворява борбата на човек със страха и съмненията. И ако приемем, че страхът и свободата са винаги заедно – като стара женена двойка, в която всеки е готов да умре за другия, то храбростта е тази проява на смелост, при която – за да извърши човек какъвто и да било подвиг – трябва преди всичко да се..
Д-р Питър Левин е известен американски клиничен психиатър, който посвещава живота си на лечението на стреса и травмата. Неговият терапевтичен метод извежда на преден план телесните преживявания и спомени и опровергава тезата, че те могат да бъдат преодолени само по интелектуален път. В най-новата си книга "Автобиография на травмата" той за първи път..
"Там, под стария храм" е най-новият роман на Слава Славчева, издаден като електронна книга. В него отново пътуваме назад във времето между действителни събития и художествена измислица, въвличаща читателя в разследвания на международни екипи, свързани с нелегалния трафик на ценни тракийски произведения на изкуството. Слава Славчева е по..
В навечерието на 16-ата годишнина от първото издание на фестивала "Аларма Пънк Джаз" в "Нашият ден" се срещаме с Цветан Цветанов в един разговор за "различната" музика и нейната публика. На фона на музикалната пиеса "Отвъд картите на езика" отправяме покана към слушателите за концерта на авангардния джаз квартет от Македония TAXI CONSILIUM –..
На 8 май 2025 г. от 17:30 ч. във филиала на Художествена галерия "Кракра" в град Перник ще се състои официалното откриване на Форум на концептуалното изкуство . Събитието представлява мащабна експозиция, посветена на работата на мултижанровия артист-концептуалист Поло Оконе, съпроводена от поредица от пърформанси, интерактивни лекции и други съвременни..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж..
"Флорална еклектика " е първата колективна изложба, организирана от новата Sofia Green Gallery, разположена на ул. "Сердика". В експозицията са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg