Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Световния ден на театъра:

"Дано играят добре" с първа постановка в България

Таня Йоргова и Стоян Руменин
Снимка: @theatregabrovo

"Дано играят добре" – така се нарича премиерният спектакъл, с който Драматичният театър "Рачо Стоянов" в Габрово посреща публиката си тази вечер.

Датата на премиерата не е избрана случайно – с най-новото си представление актьорите от габровската трупа отбелязват Световния ден на театъра – 27 март. По традиция, която води началото си от 1962 година, това е празникът на всички, които създават и обичат театралното изкуство, а инициативата е на Международния театрален институт.

Пиесата, с оригинално заглавие "Gretchen 89ff.", е на съвременния немски драматург Луц Хюбнер и се поставя за първи път на българска сцена. Сценичната версия и режисурата са на Ана Батева, която е работила по превода на Зорница Гешева.


"На сцената ще видим моменти от различните репетиционни процеси, които с много хумор пресъздават типични ситуации по време на репетиции. За зрителите ще се осветят моменти и взаимоотношения, които се развиват зад кулисите и често оказват своето значение за резултата на спектакъла”, разкриват от екипа на представлението.

Ролите изпълняват актьорите Таня Йоргова и Стоян Руменин, автор на музиката е Стефан Здравески.

В звуковия файл можете да чуете разговора в "Артефир" с Ана Батева, Таня Йоргова и Стоян Руменин.


И още един празничен акцент

За поредна година в Световния ден на театъра – 27 март, Съюзът на артистите в България ще присъди своите годишни награди "Икар" на най-добрите постижения в сценичните изкуства.

В "Артефир" ви срещаме с някои от номинираните, а кои от тях ще получат престижното отличие, ще стане ясно на церемонията в Народния театър "Иван Вазов".

Отсега са известни единствено носителите на "Икар" в специалните категории.

Награда "Икар" за чест и достойнство се присъжда на актрисата Мария Стефанова.

Награда "Икар" за изключителен принос към българския театър се присъжда на актьора Антон Радичев.

Церемонията по връчването на наградите ще бъде излъчена пряко от 19 часа по БНТ 2, както и на запис на 28 март от 22 часа по БНТ 1.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Янев (вляво) и Емил Янев

Докосване до пеперудите на Рос

В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към известния българин е новият документален филм на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча "Butterflies on Everest" ("Пеперуди на Еверест"), който се фокусира върху последното артистично..

публикувано на 12.04.25 в 13:15

Лекциите на Иван Шишманов от 20-те години във Фрайбург са призив за мир

Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се появи на немски през 2023 година.  Съставители на тома са Елизабет Шоре и Румяна Конева. Те дешифрират и възпроизвеждат четените от Шишманов лекции на немски език във Фрайбургския университет..

публикувано на 12.04.25 в 12:12

Творчеството като неуморно бачкане през очите на колектив от артисти

"Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство" е изложба, която разглежда неуморната отдаденост, постоянство и усилия, които определят както труда, така и творчеството. Продуцент е Рада Дечева, а куратор Алесандро Винчентели. В контекста на несигурни и алтернативни форми на работа бачкането въплъщава спектър от труд,..

публикувано на 12.04.25 в 11:59

Роман за победените герои и раните на историята

Оценена високо както в Испания, така и извън нея, "Войници от Саламин" е книга за историческата памет , за победените герои, забравени в дълбините на историята, за прозрението, че Гражданската война, нещо толкова далечно за днешното поколение, колкото е битката при Саламин, не е минало, а едно от измеренията на настоящето, за отговорността към..

публикувано на 12.04.25 в 11:49

Изкуство на/за границата

На 8 април в Националния исторически музей в София се откри изложбата "През призмата на границите – Епизод 2: Художествени пътувания между България, Гърция и Турция" с куратори Катя Ангелова, Марион Оберхофер и Ангелика Буртшер. Произведенията в нея изследват живота, историята и травмите около най-югоизточната граница на ЕС и често сами стоят на..

публикувано на 11.04.25 в 17:47