Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Успехът на Поетите

Снимка: ФС на „Поетите“

Те ни говорят от сцената. Споделят ни думи, по-силни от всяка стихия. Те провокират чувства, емоции, вълнение. Казват ни какво е времето – в нас и извън нас, кои са непримиримите и за какво не мълчат те. Те са актьори и за миг от света ни припомнят Поетите.

Диана Алексиева създава проекта с желание да даде нов, съвременен прочит на някои от най-хубавите и обичани стихове, които правят българската поезия това, което е – езикът на живота.

Всичко започва с "Да се завърнеш в бащината къща" на Димчо Дебелянов. Актьорът Владо Пенев разказва думите в това стихотворение като лична изповед от едно летище. Оттам Теодора Духовникова продължава с "До моето първо либе" на Ботев, а Юлиан Вергов пита в снега "Наистина ли си отива лятото", точно както го е написал Христо Фотев. Следват още стихове в изпълнение на актьорите от "Поетите" и хиляди гледания в социалните мрежи.

Нищо обаче не може да се сравни с думите, изречени на живо. Преживени и почувствани от хората, които ги изричат, и хората, които ги чуват. Така експериментът, който Диана Алексиева и актьорите решават просто да споделят с публиката си, заживява на сцената. И е там вече четири години.

"Поетите Live" не е литературно четене, не е и рецитал на малка сцена в притаена светлина, а е спектакъл на българската поезия под акомпанимента на маестро Антони Дончев. Съпреживяно споделено чувство.

Как избират стиховете си "Поетите", какво иска всъщност публиката, на какво дължи успеха си проектът и защо има смисъл в него – Диана Алексиева разказва в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Весела Ножарова: Българският арт пазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията, един лозунг започна да се издига сред хората – "купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36