Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Филмът "13 август", който говори честно за насилието

Киното, казват, трябва да е освежаващо. Да вади човека от ежедневието му и сивото в живота. Зрителите навярно ще се съгласят с това. Киното обаче може да бъде и много други неща. И именно то е добре да повдига въпросите, за които предпочитаме да мълчим. Да ни говори директно, та дори и грозно понякога. Да е сурово и дръзко, какъвто всъщност е и самият живот доста често.

Ако погледнем към селекцията на 27-ия София филм фест, ще открием и такова кино. Особено в късометражния му конкурс. Точно там откриваме филм кауза. Филм, който говори действително за насилието, на което човек става жертва въпреки живота. Филм, който за пореден път ни показва, че за агресията не бива да мълчим, защото тя има достатъчно арогантност, че да се появи, когото никой никога не я иска.

Насилникът, който е нечия друга жертва – на времето, в което живее, на хората, чието отражение е, на липсата на любов, на собствения си страх от битието и всичко и всеки в него. Жертвата, която в желанието си за живот – бяга от него. Околните, които притаяват дъх, а искат да крещят, че не е редно, и тези, които преодоляват себе си, за да помогнат на друг. Защото другите – това сме ние.

"13 август" разказва за всичко това, докато ни въвежда в дните от живота на двама приятели. Година е 2001-ва, Виктор и Таня са единайсетокласници в края на учебната година. В разгара на лятната ваканция, въпреки опасността, надвиснала навсякъде около тях, те стават все по-близки. Близка е обаче и срещата им с агресията – навън, в училище, у дома.

Филмът на Венцислав Сариев проследява действителна история за порастването. Може би точно заради това е и толкова силен, запомнящ се и болезнено честен. В него участват Александър Тонев, Боряна Симеонова, Захари Бахаров, Богдан Бухалов, Славян Божинов и Александър Бенев.

В "Кино с думи" режисьорът и сценарист на филма разказа за избора на актьори, някои от които са натуршчици с много въздействащи превъплъщения, за реакцията на публиката, когато се среща с "13 август" за първи път на София филм фест, за идеята да проявим разбиране към проблема и другите, дори другият да е насилникът, който в много от случаите причинява болка преди всичко на самия себе си. Разказа и за своя път в киното, по който тръгва от една книга на една от легендите на съвременното кино – сър Антъни Хопкинс, както и за приятната конкуренция, в която се намира "13 август" в късометражната конкурсна програма на СФФ. Компания на Венцислав Сариев в разговора прави главната актриса във филма – Боряна Симеонова.

Целия разговор чуйте в звуковия файл.

"13 август" можете да гледате на 4 април от 16:15 часа в Дома на киното, като част от програмата на София филм фест. Филмът е продукция на NO BLINK Studio и се реализира с подкрепата на Национален фонд „Култура“. Носител е и на награда от 45-ия Drama International Short Film Festival – фестивалът за късо кино в Гърция.

А ако вие или ваш познат е жертва на насилие, потърсете един от следните номера за превенция срещу насилието:

· 112 – спешен телефон
· 116 111 – линия за деца
· 124 123 – линия за онлайн безопасност


По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Манипулираната реалност на Калоян Илиев - Кокимото

Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..

публикувано на 01.02.25 в 09:15

Предизвикателството да създаваш театър

Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...

публикувано на 01.02.25 в 09:10

143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора

Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..

публикувано на 01.02.25 в 08:10
Дария Шушкова, Марина Ребека и Джошуа Гереро

"Мадам Бътерфлай" от Виена

В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..

публикувано на 01.02.25 в 08:00

"С образа на онези деца, които бяхме" гостува авторът Андрес Сааведра

 "С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..

публикувано на 31.01.25 в 16:29