Наградата на Столичната община за цялостен принос към изкуството на киното тази година беше връчена на актрисата Джералдин Чаплин (САЩ), която участва във втори филм на режисьорката Джесика Удуърт – "Лука". Филмът бе с премиера в зала 1 на НДК на Международния София филм фест, 2023. В ролята на Генерала в кинолентата се превъплъщава Джералдин Чаплин, която имаше своите задушевни срещи с българската публика.
Ролята на Генерала е писана специално за нея и със нейно участие. Обсъждаме това от 2017 година – пояснява режисьорката Джесика Удуърт, която също е гост на фестивала. Филмът има удивителни пейзажи. "Лука" е филм за жертвоприношението и рухването на илюзията за величие. Вдъхновен е от романа на Дино Будзати "Татарската пустиня“. Първоначално възнамерявахме да снимаме в Армения, но сменихме със Сицилия.
Джесика Удуърт: "Открих картината на филма в Армения – главната крепост беше една почни запусната астрономическа станция, на един много висок угаснал вулкан в Армения, подземните кадри планирахме за една солна мина близо до Ереван, но конфликтът с Азербейджан и Covid кризата ни принудиха да сменим локациите. Изоставеният язовир близо до Палермо – това е крепостта. А подземията са близо до Сиракуза и добре стана, че преместихме продукцията, защото тези места не са познати на зрителя, те принадлежат само на филма.
Генералът беше първоначално мъж, но Джесика попита мога ли да опитам да съм мъж. И казах, че ще пробвам. Никога не успях да докарам достатъчно нисък глас, но мисля, че той или тя по-скоро изглежда като някакъв рептил, влечуго – допълва Джералдин Чаплин. На въпрос към нея: Джералдин, как гледате на ролите си в холивудското и европейското кино? Различно ли се работи от двете страни на океана? – отговорът ѝ към медиите беше:
"Да. Филмите са толкова различни. Парите са различни. А днес всичко се върти около парите. Готвех се за едно интервю и един от въпросите беше дали нещата са се променили и дали вече има повече роли за жени, за цветнокожи. Питах дъщеря си, с която имам навика да се съветвам, тя също е актриса, но избира да играе в продукции като "Аватар“, за да не ѝ разпознават лицето на улицата, дали според нея нещата са се променили. "Да, – каза тя, – например Уил Смит всъщност е зелен на цвят, той е с цвят на пари."
"Американската киноиндустрия създава точно такива роли, каквито биха ѝ донесли най-големи приходи. А иначе американските бюджети са такива, че само с парите за боядисването на фургоните за артистите в един филм може да снимаме пет европейски продукции."
Колкото до българската публика – Джералдин Чаплин твърди, че българите са много загадъчни хора.
"Винаги съм искала да дойда и досега не бях идвала. Въпреки че имам много добри български приятели, дори съм работила с един български режисьор в третия си филм. С Петър Увалиев" – казва тя.
Българската фестивална премиера на "Лука“ беше в зала 1 на НДК, непосредствено след Церемонията по раздаване на наградите на 27-ия София филм фест и скоро филмът тръгва у нас на голям екран.
На срещата с публиката след прожекцията на премиерния филм "Лука“ на Джесика Удуърт с участието на Джералдин Чаплин бе Димитрина Кюркчиева.
Чуйте в "Артефир“ гласа на Джералдин Чаплин в звуковия файл.
Снимка – БГНЕС
Кои са наградените тази година на София филм фест – вижте ТУК .Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи. Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " . В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..
"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч. Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..
Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..
Изложбата "Академията в Княжество и Царство България", с куратор Милена Балчева-Божкова, представя ранната история на Художествената академия, изтъквайки ролята на българските владетели в нея. Тази роля - може би по инерция - дълго оставаше в сянка, затъмнена от приноса на общественици, художници и първи преподаватели в Рисувалното училище. И тях ги..
Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg