Около 630 българи годишно се разболяват от меланом на кожата, а над 25% от тях умират заради късно поставяне на диагнозата. Заболяването засяга най-често хората около 70-годишна възраст, но вече се среща в юношеска и в детска възраст.
"Злокачественият меланом е най-злокачественият тумор при човека. Той произхожда от пигментните клетки", казва в "Нашият ден" д-р Емил Стоименов, дерматолог от Клиниката по кожни и венерически болести на УМБАЛ "Д-р Георги Странски" – Плевен.
За поредна година на 10 май 2023 г. в цялата страна ще бъде проведени безплатни профилактични прегледи за откриване на кожен рак, като част от кампанията "Евромеланом". Ракът на кожата може да засегне всеки, независимо от възрастта. Най-често се среща при пациенти над 50 години и при хора продължително изложени на слънце.
Профилактиката е от първостепенно значение, защото при констатиран проблем и точна диагностика може да се достигне бързо до последващо лечение и терапия, които да забавят развитието на заболяването.
Според д-р Стоименов наличието на повече от 50 бенки по тялото са рисков фактор. Необходимо е да се правят редовни прегледи при кожен лекар, който с помощта на дерматоскоп на микроструктурно ниво да опреди дали съответната бенка е опасна.
"В българското общество битува идеята, че бенките не бива да се пипат и че не трябва да се махат. А в същност това не е така. Има бенки, които няма нужда да бъдат премахвани има и такива, които задължително трябва да се отстранят", посочва д-р Стоименов.
Слънчево изгаряне или хронично прекомерно излагане на слънчевите UV лъчи, които навлизат в кожата и я увреждат с течение на времето. Новообразуванията се появяват на места, изложени най-често на UVA и UVB лъчи като лицето, врата, гърба и крайниците. Посещението на солариум и използването на ултравиолетови лампи също могат да доведат до появата на рак на кожата.
Целият разговор можете да чуете в звуковия файл.
Публично събитие-дискусия "Правата на деца мигранти в контекста на новите европейски правила" организира в Харманли "Центърът за правна помощ – Глас в България". През 2024 година ЕС окончателно гласува Пакта на ЕС за миграцията и убежището. На 20 декември 2024 г. България публикува своя Национален план за изпълнение на Пакта. Новата европейска..
Какво показва анализът на застаряваща България – демография, медицински персонал и бъдещи тенденции – разказва в Lege Artis д-р Славейко Джамбазов , експерт в областта на здравните политики. Анализът прогнозира демографското състояние на страната в периода 2040 – 2050 година. Този далечен поглед в бъдещето, по думите на д-р Джамбазов, е..
До 28 юли да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения реши Здравната комисия вчера в Парламента. Проектът ще бъде съобразен с предложенията на студентите по медицина и младите лекари от протеста "Бъдеще в България". В тази връзка днес в..
В "Нашият ден" гостува Магдалена Гигова , член на журито на XIV Международен младежки медиен фестивал "Арлекин" , който се състоя в град Варна между 20 и 23 юни. Гигова говори за смисъла на младежкия фестивал, за талантите и стойностните творби, открити в рамките на тазгодишното издание. Фестивалът е поставил акцент и върху..
"Игра на град. Литературната архитектура на видеоигрите" е заглавието на маршрута, организиран днес от фондация "Прочети София". Събитието започва в 18:30 часа от алеята за игра на петанк в Докторската градина, зад Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" в София. Автор и водещ на събитието е Северина Станкева — докторант в..
"Метафора на паметта" е името на новата изложба на Деница Тодорова. Експозицията е част от програмата "В дома на Вера Недкова". Програмата е път от..
На 2 юли 2025 г. (сряда) от 18:00 ч. в галерия "Риволи" ще бъде открита изложбата "Италиански художници, изкуство на настоящето". Експозицията ще бъде..
В Икономовата къща в Дряново днес отваря врати Националният пленер "Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще". Събитието се провежда с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg