В това издание на "Гласът на времето" разглеждаме различните значения на тишината. Каква е естетиката на тишината и мълчанието? Как се мисли и преживява тишината във философията, в литературата и в историята, ще се запитаме заедно с проф. Иван Младенов, Институт за литература – БАН, и Силвия Борисова, доцент по естетика, ръководител на Секция "Култура, естетика, ценности" в Института по философия и социология – БАН.
Доц. Силвия Борисова споделя, че: "Първото нахлуване на тишината и мълчанието в изкуството представлява тъкмо този ярък и стремглав и сякаш наистина пророчески "предсмъртен" порив на авангардистите да взривят "вкаменените пластове на езика", академичните конвенции и симетрии на идеята за красиво; творбите да прекрачат отвъд себе си и през самите граници на "незаинтересованото съзерцание" от страна на техните възприематели – да ги "заинтересоват", да ги въведат издълбоко, нашироко в своя хетеротопен свят – там, където е спасена не просто идеята за човека и неговите ценности, а и за безкрайното саморазширение на субективността в негативното – възвишеното, ироничното, абсурдното/парадоксалното, вътрешните светове свръх всеки външен свят, в които няма социални норми, принуда и ограничения."
Чуйте цялото предаване в звуковия файл.
Снимка – Pixabay
Романът "Нощем с белите коне" на Павел Вежинов е равносметка на един човешки живот, но и средоточие на проблеми, разисквани и в предишни произведения на автора за отчуждеността, като интимно състояние на индивида, за стимулиращата роля на любовта и изобщо на духовната взаимност, за уязвимостта на творчеството в едно анормално общество, за..
Софийски университет "Свети Климент Охридски" отбелязва своята 135-годишнина . Откриването на академичната година на 2 октомври 2023 г. е особено вълнуващо събитие за студентите и преподавателите на университета, което традиционно се отбелязва с празнично шествие. В интервю за "Terra култура" Димитър Томов , писател и дългогодишен директор на..
"Бъдете себе си, обичайте и бъдете обичани" – това са посланията в стиховете на поетесата Цветелина Стефанова . Наскоро в Плевен беше представена последната ѝ поетична книга. Какво провокира Цветелина Стефанова да споделя емоциите си в стих и кои са стълбовете в живота, накъде води този път – с поетесата разговаря Ани Костова. Чуйте..
В това предаване гостува Аделина Филева, директор на Софийската градска художествена галерия (СГХГ). С нея разговаряхме за Наградата на София за визуални изкуства, с която тази година е отличена галерията и за голямата изложба на Генко Генков "Отвъд видимото", както и за други предстоящи инициативи. Тя сподели и впечатленията си от Резиденцията в..
Форумът "Екоцентрика" за екологична култура и изкуство започва от 2 октомври и продължава до 6 октомври 2023 г. в Младежкия дом - Пазарджик. "Интересното тази година е, че ние разделихме фестивала на кино, театър, фотография, танци, музика и едно прекрасно представяне на един от нашите доброволци“, казва Инна Церовска, директор на..
Всеки първи петък на октомври се отбелязва Световният ден на усмивката, един чудесен повод да се изразим с най-прекрасния жест – усмивката. Инициатор на..
"Пулсът на танца" е първият филм у нас, който разказва за живота на хората, посветили се на спортните танци. Филм със собствена ниша, който цели да..
През последната седмица се наслушахме на това как държавата гони православието, как чужди сили се опитват да унищожат Църквата, някои свещеници дори си..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg