Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Семинар за дигитализацията и развитието на изкуствения интелект започва във Варна

В утрешния 31 март Катедра “Информатика“ при Икономическия университет – Варна организира научен семинар на тема “Дигитализация, големи данни, изкуствен интелект“. Началото на семинара е в 11:00 часа и ще се провежда в хибриден вариант. Събитието се провежда в рамките на проект “Дигитализация на икономиката в средата на големи данни“.

Преобладаващата част от предприятията у нас (60%) се определят с ниско и умерено ниско ниво на дигитализация, 40% се определят с умерено високо ниво, съобщават от Българската стопанска камара (БСК). Само 19% от заетите покриват изискваното ниво на дигитална компетентност за заеманата от тях длъжност. 

“Развитието на дигитализацията започна още от 90-те години, когато имаше нужда от дигитализирането на редица процеси. В момента сме в етап, в който могат да се следват добрите европейски практики. Голяма част от процесите са дигитализирани, но науката и практиката се развива и в насока използване на големи данни и изкуствен интелект. По тази причина семинарът е точно в тези направления“, казва в ефира на “Нашият ден“ проф. д-р Юлиан Василев, ръководител на Катедра “Информатика“ при Икономическия университет – Варна.

Проф. Василев посочи още, че самите процеси по дигитализация изискват висококвалифицирани специалисти, които взимат и по-високи заплати, а това е свързано с обучение и образование, което изисква доста по-голяма посветеност и усърдие от страна на младите хора, които се обучават.

По думите му в момента се използват различни софтуерни системи, които генерират огромни масиви от данни, но се използват ограничено впоследствие. В тях има достатъчно данни, събрани от датчици и различни системи, по които впоследствие може да се анализира.

Според него развитието на изкуствения интелект през този век наподобява развитието на електричеството след неговото откриване. Той счита, че неговото развитие е на един сравнително ранен етап.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Радост! В Гърция

В редакция "Хумор и сатира" обичаме да сме радостни и затова дебнем къде има повод за това. Като му се порадваме, порадваме и го споделяме, което и ще направим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Асен Кисимов, Йосиф..

публикувано на 24.01.25 в 17:20
Вили Борисова (вдясно) и Мария Мира Христова

За стажовете в радиото и в живота

Студентката по журналистика и стажант-репортер в програма "Хоризонт" Вили Борисова и майка ѝ - кардиологът д-р Райна Сивова, повдигат завесата към делниците и мечтите в едно българско семейство. В откровен разговор за трудностите, радостта, възпитанието и силата на житейския избор слушателите могат да се убедят в силата и важността на майчината..

публикувано на 24.01.25 в 16:25
Владимир Митев

Какво да очакваме от политическите процеси в Румъния и Близкия изток

Какво да очакваме от политическите процеси в Румъния и Близкия изток? Владимир Митев коментира настоящата ситуация в Румъния като цяло и конкретно засилването на т.нар. "суверенисти" в страната. Във втората част на разговора Владимир Митев отговаря на въпроса какво можем да очакваме от сегашната хаотична обстановка в Близкия изток след падането на..

публикувано на 24.01.25 в 15:56
Снимката е илюстративна

Електрически далекопровод в наследствен имот

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Харалампи Тодоров, Плевен: При развод майката остава във фамилното жилище, където отглежда сама, без втори брак, двете си деца (син и дъщеря). След години синът ѝ се жени и напуска тясното двустайно жилище. Майката го дарява на дъщеря..

публикувано на 24.01.25 в 14:35
Мария Петрова

Кои са правните предизвикателства пред електронното здравеопазване

Медицинското право е известно в обществото най-вече с т.нар. "дела за лекарски грешки". Медицинското право обаче включва много по-широк аспект от дейности – като започнем от електронното здравеопазване, минем през употребата на изкуствен интелект в здравеопазването, разчитането на всички изследвания – образни и лабораторни, медицинския туризъм,..

публикувано на 24.01.25 в 12:40