Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спас Кьосев:

България се нуждае от предприемачи и по-обективна и по-справедлива среда за успех

Хората на бизнеса са имунната система на обществото, те помагат там, където държавата не може

Снимка: БНТ

Какво очаква бизнесът от политиците, които ще бъдат избрани на парламентарните избори, насрочени за 2 април 2023 г.? Кое е най-важното, което трябва те да направят в спешен порядък? Какви решения и мерки трябва да се вземат? 

"Хората, които ние представляваме, са доста сериозна част от градивните хора в България и колкото повече сме и колкото повече глас имаме заедно, толкова по-добре ще е за цялото общество."

Това казва в интервю за БНР Спас Кьосев, експерт връзки с обществеността в Българската предприемаческа асоциация (BESCO).

Той е познат от екрана на БНТ и преди близо година направи завой в своята кариера. Избра да стане част от отбора на BESCO. Превърна се в гласа на предприемача и заедно с екипа на предприемаческа асоциация се бори в България да има повече предприемачи и по-обективна и по-справедлива среда за успех.  

Спас Кьосев коментира, че BESCO обединява бизнеси. Това са хора, които държат бизнесът им да бъде на светло. Хора, които искат, могат, знаят, не се отказват и винаги намират начин. Хора, които искат да решават глобални проблеми и имат глобални амбиции.

"Истината е, че в България пазарът е тесен, което има плюсове и минуси, когато стартираш един бизнес. Плюсът на това е, че пазарът ни е малък, а това може да те накара да излезеш в чужбина и така бизнесът ти да порасне“, посочва той.

От предприемаческата асоциация вярват, че съвкупността от тези реформи биха позиционирали България на европейската технологична сцена, биха затворили вечния цикъл на “догонващи” и биха дали перспектива върху развитие на “изпреварващо” законодателство в сферите на автономни автомобили, роботика, космически технологии, нано- и биотехнолгии, интернет и др.

Според Спас Кьосев, хората на бизнеса са имунната система на обществото, те помагат там, където държавата не се справя. В момента BESCO обединява около 500 компании, а целта през 2024 г. те да станат 1000. Тяхната цел е да увеличават ресурса за растеж.

"Иновативният бизнес, който има потенциал да расте бързо на глобалния пазар, е този, който изкарва повече пари за България. А всеки социален разход, който съвсем естествено се увеличава в предизборната ситуация, в която сме от две години, натоварва бизнеса и ограничава възможностите за растеж“, посочва Кьосев.

Иновациите и дигитализацията на процесите са в основата на формиране на дейности с по-висока добавена стойност за българската икономика.

Той посочва, че новите предприемачи искат да има повече като тях. За тях е по-важно да сеят, отколкото да жънат. Те отместват хоризонта на резултата и създават екосистема, създават условия да има други като тях. 

"Най-важното, което можем да направим, за да помогнем на всички в България, включително и на вас, уважаеми политици, ако вие доставите растеж на икономиката, избирателите ще бъдат доволни от вас и ще ви подкрепят. Да създадем такава среда в България, че тя да бъда конкурентна на световната“, казва още Спас Кьосев.

Чуйте целия разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как "Криминогенната държава" говори на българския читател

В рубриката "Във времето на редактора" се насочваме към една книга, която провокира със своята безкомпромисност и аналитичност – "Криминогенната държава" на Джулио Тремонти. Това е произведение, което далеч надхвърля обикновената политическа критика и се превръща в своеобразен манифест на либералната мисъл, изправена срещу една държава, вкопчена..

обновено на 03.07.25 в 10:49

Токсикология в сезона на отпуските: Какво води до спешен прием в "Пирогов"?

Лятото носи не само слънце и почивка, но и редица сезонни рискове за здравето. В интервю за Lege Artis, доц. д-р Маргарита Гешева – Бояджиева , началник на клиниката по "Токсикология" в "Пирогов", споделя важни наблюдения и съвети, свързани с повишената токсикологична опасност през топлите месеци. Ужилвания и ухапвания – сезонна вълна от..

обновено на 03.07.25 в 09:21
Аркади Шарков

Финансовата дупка в здравеопазването расте – време е за координирани действия

До 28 юли трябва да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения, реши Здравната комисия в парламента. По темата в ефира на Lege Artis се изказа икономистът Аркади Шарков.  "Парите никога не стигат, особено за здравеопазване" "Когато..

обновено на 03.07.25 в 08:43
Авд. Десислава Тодорова

Децата мигранти и новите европейски правила

Публично събитие-дискусия "Правата на деца мигранти в контекста на новите европейски правила" организира в Харманли "Центърът за правна помощ – Глас в България". През 2024 година ЕС окончателно гласува Пакта на ЕС за миграцията и убежището. На 20 декември 2024 г. България публикува своя Национален план за изпълнение на Пакта. Новата европейска..

публикувано на 02.07.25 в 16:35
Д-р Славейко Джамбазов

Застаряваща България – демографски тенденции

Какво показва анализът на застаряваща България – демография, медицински персонал и бъдещи тенденции – разказва в Lege Artis д-р Славейко Джамбазов , експерт в областта на здравните политики. Анализът прогнозира демографското състояние на страната в периода 2040 – 2050 година. Този далечен поглед в бъдещето, по думите на д-р Джамбазов, е..

публикувано на 02.07.25 в 12:49