Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Terra Култура

Спомен за голямата приятелка на България – Мерсия Макдермот

Корицата на книгата на Мерсия Макдермот
Снимка: издателство „Синева“

Броени дни преди да навърши 96 години на 31 март 2023 г. от този свят си отиде Мерсия Макдермот, която превърна в своя мисия българския Апостол на свободата и изследването на българската история.

Със своята задълбочена изследователска и преподавателска работа, посветена на България, Мерсия Макдермот оставя забележителна следа в съвременната българска историография.

Президентът Румен Радев изразява съболезнования на семейството и близките на Мерсия Макдермот по повод кончината на изтъкнатата историчка и писателка.

"С книгите и лекционните си курсове тя възпита поколения български учени, студенти и ученици и популяризира в Европа и по света делото на Апостола на свободата Васил Левски, революционера Гоце Делчев и други дейци на българското Националноосвободително движение. България остава завинаги признателна за неоценимия ѝ принос и се прекланя пред паметта ѝ", става ясно от изявлението на президента Румен Радев.

Мерсия Макдермот пише и История на България на английски език. Преди две години получава грамота за заслуги към София. Последната ѝ публикувана книга е "Имало едно време България“. 

Чуйте повече в звуковия файл. 




По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Опашка за хуманитарна помощ в Газа, 17 март 2024 г.

Жители на Газа умират, докато се борят за достъп до храна

Населението на Газа, което наброява над 2 милиона души, е изправено пред остър недостиг на храна и други стоки от първа необходимост. Жителите често биват убивани, докато се опитват да получат хуманитарна помощ в няколко пункта за разпределение. Кая Калас предупреди Израел да спре да избива цивилни, търсещи хуманитарна помощ 21 деца са починали..

публикувано на 23.07.25 в 11:15

Колко от нас знаят, че бабите имат световен празник на 23 юли?

В България традиционно отбелязваме Бабинден, но нямаме отделен ден, посветен специално на нашата баба – тази, която е участвала активно в отглеждането и порастването ни.  Оказва се обаче, че такъв ден съществува – това е именно 23 юли, признат за Световен ден на бабата . Празникът води началото си от САЩ, където е известен с наименованието..

обновено на 23.07.25 в 11:10
Трънско ждрело

Жителите на Божурище и Трън се обединяват в борбата за чиста природа

Когато добрите примери се разпространяват – как Трън следва доказалите успеха си стъпки на жителите на Божурище в борба за природата. Разговаряме в "Нашият ден" със Стефка Бон ева , създател на инициативата "Бусинска сръчкотилница", която разказва и за културата на региона, както и с Руслан Зарев , председател на Трънското туристическо..

публикувано на 23.07.25 в 09:29

"Огненият Дунав" се завръща: Тутракан празнува с музика, риба и традиции

Град Тутракан отново ще се превърне в сцена на едно от най-очакваните летни събития – фестивалът "Огненият Дунав". В продължение на четири вечери жителите и гостите на дунавския град ще могат да се потопят в пъстър празник, който съчетава традиции, модерно изкуство, музика и весело настроение. Подробности за програмата разкри кметът на..

публикувано на 23.07.25 в 08:57

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03