Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

“Добрите практики на фокус“ – как се учат учителите?

Снимка: Pixabay

“Добрите практики на фокус“ – това е името на най-голямото събитие в българското образование, което събира и популяризира добрите примери от училище и от класната стая.

Негови организатори са фондация “Заедно в час“ и сайтът “Преподаваме. бг“, който е насочен към събиране и предоставяне на достъп до различни ресурси, които са полезни за преподавателите и директорите.

В края на месец април предстои второто издание на “Добрите практики на фокус“, а подготовката за него тече от доста време с амбицията да надгради и да доразвие пилотното издание, но най-вече да бъде посредник за обмяна на добър опит.

“Една от целите на събитието е да обърнем поглед към един конструктивен диалог, да извадим на показ това, което вече се случва и е успешно и да споделим постиженията и победите на колегите, които работят на терен“, казва в ефира на “Нашият ден“ Борислава Данева, един от организаторите на форума. Тя е и старши експерт “общностно развитие“ във Фондация “Заедно в час“.

Споделянето на опит…

“Това, което знаем от работата ни в сайта “Преподаване. bg“, че това е най-високо цененото от педагогическите специалисти - споделянето на опит и конкретни идеи, които публикуваме и са достъпни. Нашата комуникация започна много отдавна, още октомври-ноември месец, казва още тя и подчертава, че да опишеш собствения си опит не е лесна задача.

“Това, което се опитваме до фокусираме са темите за благосъстоянието на учениците, за компетентностите, които им помагат да развиват техните социални умения, имаме практики в тази посока. Вторият вид практики са в посока академичен напредък, приложение на новото знание, различни проекти, практики и методики, които дават връзка с живота на учебния материал“, казва още тя и допълва:

“Третото ядро е свързано с отговорност и принос от страна на учениците ,на това те да взимат осъзнати и информирани решения, да са проактивни в процеса на учене и в обществото като цяло.

Няма задължителен елемент, но сме фокусирали практиките в тези три посоки, тъй като смятаме за много важно те също да са във фокуса на събитието.

Тя сподели още, че от натрупаният опит от предишната кампания имат три неща като впечатления. Едното от тях е нуждата на хората да имат платформи за обратна връзка, чрез които да споделят опит. Второто е чрез обратна връзка и различни анкети с фокус групи, които правим през сайта “Преподавам. bg“, споделяно като най-ценено от потребителите са материалите, които описват конкретна практика, идея или проект от българска класна стая. Това дава или нещо, което ти да изпробваш и адаптираш, или просто идея и вдъхновение, която да ти помогне да създадеш нещо.

В предаването тя сподели още и какви са резервите за споделяне на опит. Като например това, че някои от специалистите нямат достатъчната увереност, че правят нещо, което си струва да се сподели. Други от тях пък нямата достатъчно информация как да го направят и къде да го споделят:

“Работи са през цялата година, за да ес изпрати посланието колко е важно да се споделя и как да се направи по възможно най-лесния начин“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: prepodavame.bg, Pixabay
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Запомнете: мендокусай!

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно".  Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем.  Японците например имат термина..

публикувано на 02.12.24 в 18:10

Фестивалът "Дни на предизвикателствата" – филми, каузи и акценти в програмата

От 3 до 5 декември в кино "Люмиер" ще се проведе 19-ото издание на фестивала за приключенско кино, туризъм и активен начин на живот "Дни на предизвикателствата" . Елиза Стоева запознава слушателите на "Нашият ден" с акцентите в програмата. "За три дни ще се опитаме да обхванем огромен спектър от предизвикателства. Очакват ни над 10..

публикувано на 02.12.24 в 11:21

България се включва в глобалната инициатива #GivingTuesday

Фондация BCause отбелязва международната инициатива #GivingTuesday или Щедрият вторник на 3 декември за 20-и пореден път. Тази световна инициатива, възникнала в САЩ през 2012 г. като контрапункт на манията по безконтролното пазаруване след Черния петък, цели да обедини бизнеса, благотворителните организации и местните общности в подкрепа на..

публикувано на 02.12.24 в 10:51
Анджела Иванова (ляво), Гергана Станчева (дясно) и водещата на предаването.

От идея до реалност, или как се създава биоразградимо фолио за печат

Ефирът на предаването "Нашият ден" от днес е и платформа за изява на хора, чиито идеи и бизнес модели са насочени към устойчиво бъдеще и разрешаването на екологични проблеми. В новата поредица "Зелените новатори на България" слушателите ще се запознаят с вдъхновяващи личности и техните усилия за справяне с климатичните предизвикателства...

обновено на 02.12.24 в 10:44

Уникално събитие събира децата на "Люлин" за Рождество Христово

В ефира на предаването "Нашият ден" Атанас Димитров, председател на църковното настоятелство на новоизграждащия се храм "Св. Патриарх Евтимий Търновски" в квартал "Люлин", разказа за инициативата "Децата на Люлин". Тази дългосрочна гражданска инициатива се фокусира върху създаването на православен храм в най-големия жилищен комплекс на..

обновено на 02.12.24 в 09:33