"Светът след утре" е темата на дългоочаквания втори конкурс за български аудиосериал Storytel Studio. В него могат да се включат всички утвърдени и прохождащи автори, които са готови да се изправят пред предизвикателството на този все по-популярен формат. Желаещите могат да изпратят своите пилотни епизоди в обем до 10 000 знака до 31 май 2023 г. Това е техният шанс да заинтригуват журито, а победителят ще има възможност да развие цялата си история в общо 10 епизода. Той ще получи договор и аванс от 5000 лева, като ще работи с подкрепата на утвърдени ментори и редактори.
Storytel е една от най-големите стрийминг компании за аудиокниги и електронни книги в света с каталог от над един милион заглавия в световен мащаб. През 2020 г. първото издание на единствения по рода си конкурс у нас привлече сериозен интерес, като в него се включиха 225 участници. За победители бяха избрани Васил Попов с "Мамник" и Мария Николова със "Случаите на Виктор, вампирът-детектив".
След премиерата на “Мамник” през 2021 г. аудиосериалът се превръща бързо в едно от най-популярните заглавия в платформата на Storytel в България.
“Аудиосериалите са все по-популярен формат по цял свят, а успехът на "Мамник" доказа, че те могат да спечелят и българската публика. В първото издание на конкурса видяхме, че у нас има много талантливи автори и те заслужават своя шанс да достигнат до широката публика. Надяваме се, че историята на Васил и превръщането му в един от най-популярните съвременни български автори ще окуражи и вдъхнови още пишещи хора да се включат в състезанието и сега", споделя Ана Клисарска, издател на Storytel и член на журито.
За знаковия успех на "Мамник" ключов принос има и актьорът Владимир Пенев, с чийто глас звучи творбата. Сега доказаният тандем "Попов – Пенев" ще бъде част от журито на второто издание на конкурса. В него се включва и писателят и сценарист Ваня Щерева, която беше в екипа и през 2020 г., а сега ще бъде отново основен ментор на победителя. Избраният ще може да разчита и на редакторската подкрепа на още един член на журито – писателя и преводач Елена Павлова.
Темата "Светът след утре" е вдъхновена от доклада за състоянието на дивата природа на планетата на международната природозащитна организация WWF, която е партньор на второто издание на конкурса Storytel Studio. Тази тема остава отворена за индивидуалния прочит на всеки един от участниците, като няма предварително заложени очаквания за художествения жанр на историите.
Победителят във второто издание на Storytel Studio ще бъде обявен до края на септември – съобщи за "Артефир" Ана Клисарска, издател на Storytel и член на журито.
Снимка – Storytel
Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син пронизва баща си с нож. Дванайсет заседатели се опитват да разплетат случая, но единствено заседател номер 8 се усъмнява в деянието. Справедливост или правосъдие се търси в тази ситуация и..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...
За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсия Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg