Експертните разговори между Българския лекарски съюз и НЗОК по проекта на Националния рамков договор за медицински дейности 2023 – 2025 г. приключиха.
"Рано е да се каже по кое няма съгласие, просто на определено ниво не могат да се взимат решения, тъй като са свързани с политики и допълнителни средства, които трябва да се предвидят и са свързани с промени в наредбите."
Това казва в интервю за БНР д-р Иван Маджаров, председател на Българския лекарки съюз.
Той допълва, че предстоят преговори във формат, в който ще участват представители на Надзорния съвет на НЗОК и Управителния съвет на БЛС.
От съсловната организация се надяват през следващия месец да бъдат договорени частите на Националния рамков договор, които не включват финансови параметри, за чието финализиране е необходимо да бъде приет Закон за бюджет на НЗОК за 2023 г.
От регионалните колегии на БЛС предлагат контролът, който НЗОК осъществява в първите етапи, да бъде по-скоро методичен, а не толкова санкционен. Ако за първи път бъде открито нарушение в дадено лечебно заведение, да няма кумулативни наказания. Трябва да бъдат допълнени текстовете, които касаят специализантите, които работят в лечебните заведения и особено, тези, които извършват хирургически интервенции.
Контролът на леглата в болниците, отпадане на регулацията на направленията за изследвания и консултации за диспансеризирани пациенти и заявяване на ТЕЛК, както и възможността да подаване на сигнали при сблъсък с агресивни пациенти.
Необходимо е и отпадне на задължителното условие личните лекари да публикуват номерата на мобилните си телефони, присъстват в исканията на БЛС.
Според д-р Иван Маджаров до 10 юни 2023 г. се очаква да бъде подписан Националният рамков договор за медицински дейности 2023 – 2025 г.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg