Румъния ще споделя опит с България за подобряване на системата за спешна помощ. Между двете страни предстои да бъде съставен план на сътрудничество. Той ще бъде по линия на пожарникарите, парамедиците и спасителната авиация. Дали е възможно да се копира и приложи моделът в България или по-добре да бъде адаптиран? Как изглежда спешната помощ в Румъния и всички нейни аспекти – в "Нашият ден" коментира Мартина Ганчева, кореспондент на БТА в Букурещ.
Създател на системата за спешна помощ в северната ни съседка д-р Раед Арафат в свое интервю за БТА твърди, че не е добра идея България да копи-пейства нашия модел, трябва да го адаптира.
"Д-р Раед Арафат изрази такова мнение пред мен, обосновавайки се, че системите в държавите "Х“ и "У“ обикновено са различни. Всяка държава има различна територия, различни структури, свързани със спешната помощ. Но това не изключва да заимстваме добрия пример", казва Мартина Ганчева.
Тя допълва, че румънската спешна помощ е изградена на базата на опита на държави като Франция, САЩ, Германия и Великобритания.
Основният двигател на спешната помощ в Румъния са пожарникарите. Те са най-много като численост и откликват най-бързо и неслучайно повечето от тях са парамедици.
Как функционира румънската система за спешна помощ?
Служителите на Мобилна спешна служба за реанимация и изваждане (SMURD) са от три категории – медицински (от болници за интензивно лечение), пожарна и пилоти от специални отдели към Министерството на вътрешните работи. Екипите получават сигнали през Единния номер за спешни случаи 112.
"SMURD се намесва във всяка ситуация, при която животът на пациента е застрашен", посочва Мартина Ганчева.
Дейностите на службата се финансират от държавния бюджет чрез Министерството на вътрешните работи и Министерството на здравеопазването. Разчита се и на частни дарения и спонсори. С дарения е купен и един от самолетите, макар и втора ръка.
Мартина Ганчева споделя, че румънската спешна помощ разчита изключително много на европейско финансиране. През 2021 г. румънската система за помощ е получила най-голямата европейска субсидия в размер на 682 млн. евро. С тези пари бяха закупени хеликоптери, самолети, линейки и специализиран транспорт за пожарната. Очаква се през тази година да бъдат закупени 1200 линейки.
На Румъния ѝ отне близо 30 години, за да бъде сочена като пример в спешната помощ.
Подробности чуйте в звуковия файл.
Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул" коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..
Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..
В "Мигранти с таланти" ви представяме Якоб ван Бейлен, който е роден в Нидерландия и живее в България от 2004 година насам. Якоб има завидно богата биография. В родината си се занимава с издаване на правна и парламентарна информация от 1975 до 2004 г., но през годините е бил също хореограф и музикален продуцент на народна музика. През 2001 г...
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg