Румъния ще споделя опит с България за подобряване на системата за спешна помощ. Между двете страни предстои да бъде съставен план на сътрудничество. Той ще бъде по линия на пожарникарите, парамедиците и спасителната авиация. Дали е възможно да се копира и приложи моделът в България или по-добре да бъде адаптиран? Как изглежда спешната помощ в Румъния и всички нейни аспекти – в "Нашият ден" коментира Мартина Ганчева, кореспондент на БТА в Букурещ.
Създател на системата за спешна помощ в северната ни съседка д-р Раед Арафат в свое интервю за БТА твърди, че не е добра идея България да копи-пейства нашия модел, трябва да го адаптира.
"Д-р Раед Арафат изрази такова мнение пред мен, обосновавайки се, че системите в държавите "Х“ и "У“ обикновено са различни. Всяка държава има различна територия, различни структури, свързани със спешната помощ. Но това не изключва да заимстваме добрия пример", казва Мартина Ганчева.
Тя допълва, че румънската спешна помощ е изградена на базата на опита на държави като Франция, САЩ, Германия и Великобритания.
Основният двигател на спешната помощ в Румъния са пожарникарите. Те са най-много като численост и откликват най-бързо и неслучайно повечето от тях са парамедици.
Как функционира румънската система за спешна помощ?
Служителите на Мобилна спешна служба за реанимация и изваждане (SMURD) са от три категории – медицински (от болници за интензивно лечение), пожарна и пилоти от специални отдели към Министерството на вътрешните работи. Екипите получават сигнали през Единния номер за спешни случаи 112.
"SMURD се намесва във всяка ситуация, при която животът на пациента е застрашен", посочва Мартина Ганчева.
Дейностите на службата се финансират от държавния бюджет чрез Министерството на вътрешните работи и Министерството на здравеопазването. Разчита се и на частни дарения и спонсори. С дарения е купен и един от самолетите, макар и втора ръка.
Мартина Ганчева споделя, че румънската спешна помощ разчита изключително много на европейско финансиране. През 2021 г. румънската система за помощ е получила най-голямата европейска субсидия в размер на 682 млн. евро. С тези пари бяха закупени хеликоптери, самолети, линейки и специализиран транспорт за пожарната. Очаква се през тази година да бъдат закупени 1200 линейки.
На Румъния ѝ отне близо 30 години, за да бъде сочена като пример в спешната помощ.
Подробности чуйте в звуковия файл.
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg