Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. д-р Михайл Околийски

Каква е диагнозата на общественото здраве в България?

Първичната здравна помощ се подценява и НЗОК процентно отделя малко финанси за това.

„Здраве за всички“ – кампанията на Световната здравна организация
Снимка: who.int

На 7 април 2023 г. Световната здравна организация ще отбележи своята 75-а годишнина. По този повод тя стартира едногодишна кампания под мотото "Здраве за всички“.

"Тези, които правят политика, се концентрират върху лечебната медицина, върху болниците, върху това да се инвестират страшно много пари в скъпоструващи интервенции, а най-ефективни и най-добри са инвестициите в промоцията на здравето, профилактиката на болестите, както и избягването на рисковите фактори."  

Това каза в интервю за БНР доц. д-р Михайл Околийски, представител на офиса на Световната здравна организация в България.

Доц. д-р Михайл Околийски, управляващ офиса на СЗО в БългарияТой разказва за кампанията "Здраве да всички“, чрез която СЗО се опитва да обърне внимание на общественото здраве, както и от нуждата на добър достъп на българите до здравни услуги. Този достъп не е добър, защото пациентите в България доплащат половината разходи от джоба си. В допълнение изключително широко е разпространението на заразните заболявания, както и намаляването на ваксинационното покритие, особено при децата.

Според доц. д-р Михайл Околийски в България говоренето за обществено здраве е кампанийно.

"Важността на интервенциите в първичната здравна помощ се подценяват и НЗОК процентно дава много по-малко пари за първична здравна помощ, според СЗО това е разковничето на успеха за това да се повиши качество на живот българите и да се увеличи продължителността на живота, която е много ниска. Тя е по-ниска с около 10 години в сравнение със западноевропейските връстници на нашите възрастни хора“, посочва той.

Според нега е важен достъпът до универсалното здравно покритие, за да не обедняват хората, които имат нужда от здрави услуги. Внимание трябва се обръща от страна на взимащите решения и върху психичното здраве на населението. 

Чуйте подробности в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45
Адв. Пламен Борисов

За да израсне пълноценна личност, детето се нуждае от двамата си родители

Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..

публикувано на 18.07.25 в 12:40

За първи път момче на количка достигна връх Мусала

На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти".  Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..

публикувано на 18.07.25 в 10:53
Д-р Лу Тиен

Д-р Лу Тиен: Доброто здраве минава през съхраняването на позитивната енергия

В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..

публикувано на 18.07.25 в 10:44

"Спасителен клуб за Бъдеще" – смели сърца с кауза

За смелите сърца с кауза разговаряме в "Нашият ден" с доброволеца Лазар Радков – един от инициаторите на "Спасителен клуб за Бъдеще", който събира на едно място доброволци от цялата страна с мисия да помагат при бедствия. В сезона на високите горещини доброволците от Хасково вече са изгасили около четири пожара, разказва Радков...

публикувано на 18.07.25 в 10:25