Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мика Зайкова: Пенсионер с пенсия 506 лева по-богат ли е от този с 504?

Мика Зайкова
Снимка: БГНЕС

Великденска добавка от 70 лв. ще получат възрастните хора, чиито пенсии за този месец са под официално установената линия на бедност, която е 504 лева. Това обяви във вчерашния яден премиерът Гълъб Донев. Малко по-малко от половината пенсионери в България няма да получат добавката.

“Ако българските пенсионери трябва да се сърдят на някого затова, че не всички получават тази Великденска добавка, която няма нищо общо със социално-осигурителната система, това са депутатите от 48-ото Народно събрание. Когато предложиха удължаването на бюджета от 2022 г.,  депутатите не разрешиха гъвкавост в отделните разходи."

Това каза в интервю за БНР експертът Мика Зайкова.

“Бих попитала депутатите, пенсионер с пенсия 506 лв. богат ли е, в сравнение с този с 504 лева?" – пита реторично Зайкова в ефира на “Нашият ден".

Според нея е трябвало правителството да се постара повече, защото предстои да влезе бюджет 2023 г. до края на месеца:

“Надявам се депутатите в новото 49-о Народно събрание да проявят разбиране и в ускорен порядък да го разгледат. Това е първото нещо, което трябва да се разгледа с разходите от бюджета за 2022 г."

Зайкова посочва още, че не се знае дали ще има правителство и "ако няма правителство, бюджетът ще стане предизборен" – “Както казва народът – "Отпред змия, отзад магаре“."

Цените на традиционното агнешко месо…

Наистина цените на продуктите растат, независимо от това, че имаме внос от Македония през Гърция. Между България и Северна Македония няма пункт за приемане на месо, а македонското месо влиза през Гърция. Вярно е, че Северна Македония има право на безмитен внос, което би трябвало да бъде евтино, защото македонското месо струва 5-6 лева“, посочва тя.

В предаването тя подчертава, че българските агнета се гледат при определен режим, който е задължителен за целия ЕС, без антибиотици и други добавки.

"Прави се и мошеничество, защото или не слагат печат, или успяват да го изтрият, внасят замразено месо, което освежават с някакви спрейове, което може да доведе до много неприятни неща в медицинската област“, посочва още тя и акцентира:

"Миналата година останаха над 20 000 български агнета."

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44