Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Връчиха наградите "Златен Кукерикон"

Наградите "Златен Кукерикон" бяха връчени за седми път. Събитието се проведе на 7 април с кабаре спектакъл "Да живее народът“, който бе представен като остра политическа сатира на ситуацията, в която живеем. Сатиричен театър „Алеко Константинов“ - София отпразнува и 66-ия си рожден ден. По време на церемонията бяха наградени артисти, режисьори за театрални постижения в областта на комедията и сатирата, в седем различни категории. 

За водеща женска роля с "Кукерикон" бе отличена актрисата Мария Сапунджиева за Мери в постановката „Ревност“ на театрална къща „Вива Арте“. Съвременна и изключително забавна история, с интелигентен хумор, енергичен сюжет и запомнящи се герои – запазената марка на автора на хитовия спектакъл „Умопомрачение“ – Сам Бобрик. В тази постановка Мария си партнира с Асен Блатечки, това не е първото им партньорство на театрална сцена, те са заедно и в „Омайна нощ“, и във „Вечеря с приятели“. На награждаването Мария сподели, че посвещава тази награда на Велко Кънев, който е нейният вдъхновител за света на комедията:

"Има много сходни неща между съдбата на Мери и моята, аз също съм с 30-годишен брак. Мечтата ѝ е, като на всяка жена, да запази вълнението и спомените от младежките влюбвания, да избяга от приятното, спокойното. Приятно е да играеш с партньор, с който си бил дълги години, както аз с Асен Блатечки, това представление мисля, че ни е като продължение на „Омайна нощ“, за мен двете представления са любими по еднакъв начин.“

Едно от най-номинираните представления на наградите "Златен Кукерикон" беше "Сън в лятна нощ“ по Шекспир на Драматичен театър Стара Загора. То получи и два плакета. За режисура, където наградата спечели Елена Панайотова с думите: "Няма по-голяма награда от сатирици за сатира". Както и в категория "Млада надежда" в лицето на Илина Илиева, която е в ролята на Пък, проницателния и мошенически зъл дух на Оберон. Почти този образ не е поверяван на жена в театралната история, обикновено се играе от мъж, а пиесата е изключително актуална днес, споделят Елена и Илина:

"Шекспир е прекрасен в тази пиеса, защото той иронизира всички нива на двойката, влюбената двойка. Много мечтана роля ми беше това. Това е игрови театър, който отваря възможност да се случват много неща. Нямаме реална гора. Всичко е сънят на Пък и с този образ даваме тази свобода.“

Сред акцентите на представлението са и впечатляващата сценография и визуалните ефекти. Не само типичната поезия на Шекспир и белият стих в текста, но и поезията на движението, което е пресъздадено много пластическо и актьорите работят много с телата си. Пък казва: "Ако ние, сенки леки, сме дотегнали на всеки, помислете, че сте спали, ний додето сме играли; че били са тези сцени с разни роли разменени, само сънна бъркотия в мозъчната ви кутия. Да, така си помислете: сън един, сънуван лете, сън с отворени очи." Илина споделя, че Пък не сънува, защото е вечно буден с нестихваща енергия.

Руслан Мъйнов

На церемонията "Кукерикон" за водеща мъжка роля бе отличен Руслан Мъйнов за трите му роли в постановката "Градска легенда" от Алексей Клас в Драматичен театър "Адриана Будевска“ - Бургас. Режисьор на представлението е Богдан Петканин, а сатирата е не просто да се посмеем и да се позабавляваме, а е нещо много трудно сподели Руслан:

"Градска легенда" има един основен главен герой, който минава през всички негови линии. Сатирата е ярък и цветен жанр, достъпен, близък за публиката, но винаги има поука. Това са неща, които осмиват нашето ежедневие. Едното ми превъплъщение на корумпиран професор, има ярък конфликт. Работим върху реален проблем. Другият образ е доктор на високо ниво, с пациент в кома, който целият екип иска да го махне, това е също актуален проблем днес. Третият образ е шоу представление, което разкрива актуални проблеми, които се случват по телевизиите.“

"Златен кукерикон" за цялостно творчество на името на Георги Калоянчев получи актрисата и режисьор Нина Димитрова по повод 30 годишнината на театър "Кредо" и успехите на театралната формация зад граница и у нас. 

За най-добър спектакъл "Кукерикон" отиде при Младежки театър "Николай Бинев“ и постановката "Дебело прасе" на Стайко Мурджев. Наградата бе приета от ръководството на театъра в лицето на директора Михаил Бaйков и Делян Тодоров, който е заместник-директор.

Мария Сапунджиева
Сатиричното кабаре "Да живее народът" бе представено от цялата трупа на Сатиричен театър "Алеко Константинов“. Директорът на театъра Калин Сърменов също бе на сцената в образа на баба Калина, а Александра Сърчаджиева бе в ролята на дядо Сашо. Двамата разменяха шеги в рамките на церемонията, която бе съпътствана от актуални сатирични препратки на актьорите. Тема на кабарето бе и протест като социална тема, това включваха и интервюта под формата на визитки, проведени с всички номинирани за тазгодишната церемония. 

Бендът на Сатиричния театър, ръководен от актьора Мартин Каров и неговата вокална група, и актьорите забавляваха публиката с хитови песни като "Пак ще се прегърнем" на ФСБ, "Живеем си така" на Тодор Колев, "Леле, како" на "Контрол", "Безнадежден случай" на Богдана Карадочеа и Стефан Димитров. Сред похватите и символите в кабарето бяха силно изразената ирония и дори сарказъм към нашия политически живот, както и шеговито намигване към известни български недостатъци и черти и известни фигури от социалния живот.

Репортажа на Ангелина Грозева можете да чуете от звуковите файлове.



Снимки – Ангелина Грозева
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изключителната европейска съдба на семейство Канети

Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14 май . В София (12 и 13 май) и Русе (14 май) – родното място на семейство Канети на брега на Дунав – културната институция ще отдаде почит на тримата братя от еврейската фамилия, родени в България в..

публикувано на 11.05.25 в 11:11

Седемте смъртни гряха в седем платна на Албино Пити

Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..

публикувано на 10.05.25 в 09:45
Джими Тюрел, ДЕСЕТ, 2025 – кадър Fred Moon

Навътре в града, навън от системата

В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..

публикувано на 09.05.25 в 17:25
 Димитър Узунов (вляво) и Емил Янев

Един ренесансов персонаж от XXI век

В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..

публикувано на 09.05.25 в 16:25

Какво е чудо станало в Япония

В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..

публикувано на 09.05.25 в 15:20