Тя смело заявява своята позиция. Още като тийнейджър проявява силно любопитство за случващото се в обществения живот на страната. Умело използва социалните мрежи и успешно "преподава своите уроци" по гражданско образование. Това е Цвета Стратиева или, както е популярна сред своите последователи, Флора – една от известните български влогъри. Все още е студентка в 4-ти курс по журналистика в Нов български университет. От 2022 г. тя е част от екипа на "Денят започва" по БНТ.
"Много ми е трудно да се опиша с няколко думи – не защото съм кой знае колко различен и пъстроцветен човек, който не може да се побере в едно изречение."
Това каза в интервю за БНР Флора Стратиева, влогър и журналист.
Споделя, че се вълнува от политика, обича да следи какво се случва не само в българската политика, защото тя е малко назад, и винаги следва онова, което се случва в световен план. До някаква степен се интересува от изкуство, защото учи в Нов български университет, който определя, като доста хуманитарно развит.
Първият ѝ съзнателен спомен, свързан с българската политика, е, когато е седемгодишна.
"Моите родители винаги са били много заети и не е имало време да ме гледат кой знае колко. Била съм при детегледачки и баби. Та, когато бях на седем, се чувствах много щастлива, че най-сетне ще ходя на училище консистентно и няма постоянно да ме пращат някъде. Да, обаче през 2007 година в първи клас се случва най-голямата учителска стачка в историята. Аз ходех на училище точно един месец, когато започна стачката и ми провали плановете. В моето училище стачкуваха месец и половина, а аз пак бях изпратена при баба си. Цял месец и половина всеки ден в 19:00 часа заставах пред телевизора, за да следя новините и да науча кога ще приключи учителската стачка. Когато всичко това свърши и най-сетне се върнах на училище, се случи нещо суперзабавно", разказва тя.
Наскоро Флора Стратиева направи един социален експеримент, с който показа колко манипулативни могат да бъдат социалните медии. Влогърката беше на много различни места, а всъщност си беше вкъщи.
"Това беше опит да покажа до каква степен социалните мрежи са изфабрикувани. Животът, който виждаме там, е изфабрикуван. Разбира се, аз не мога да предполагам, че огромна част от определен кръг хора нямат никакво чувство за ирония и сарказъм“, споделя тя.
Какви са младите хора днес?
"Сега очевидно много хора живеят добре и това е нещо, за което малко се говори. Но в крайна сметка, ако наистина са толкова зле нещата, ако политическата криза е достигнала до такива размери, че да започне да се отразява на всекидневието на младите хора, според мен те ще са по-активни. Ще гласуват, ще правят протести и типично бунтарските неща. Очевидно е, че това, което се случва, е проблем“, споделя Флора Стратиева.
В допълнение тя коментира, че до местните избори политическата криза няма да се разреши. Дори и след това, това как ще конструира едно правителство?
"Преди беше по-лесно, като видех партиите, които са в парламента, и две три изказвания на лидерите, ми беше лесно да прогнозирам, какво следва. Последните избори раждат ялови парламенти", казва още Флора Стратиева.
Българските политически лидериВлогърката коментира, че политическите лидери всячески се опитват да достигнат до избирателите в период, в който постоянно са по телевизионните студиа. За нея е интересно да проследи как определен политик общува с екипа си, какви са техните изяви по време на предизборни кампании. Твърди, че политиците, трябва да се възприемат като равни. Иначе няма да се получи този тип експеримент. Няма да се получава и комуникацията.
"Мисля, че трябва да бъдат по-отворени към всякаква различна интерпретация, защото най-често нещата, които на тях им трябват, няма да ги чуят от балона от хора, с които са се обградили“, коментира Флора Стратиева.
ЖурналистикатаФлора Стратиева в момента е в 4-ти курс в специалност "Журналистика“ в Нов български университет. Споделя, че харесва тази специалност и до някаква степен е по-различна от това, което съм чувала от приятели, които учат в СУ “Св. Климент Охридски“. По-модернизирана е, има повече прийоми, които са по-осъвременени и отразяват състоянието на съвременната журналистика.
"В журналистика започвам от нулата и със сигурност предстои да градя някакви по-сериозни основи на това, което правя, и да се доказвам като журналист", казва още Флора Стратиева.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg